Noche de Walpurgis, La (1971)


Režie: León Klimovsky
Rok výroby: 1971
Délka: 86 min
Země: Španělsko / Západní Německo
Další názvy: The Werewolf Versus Vampire Women; Werewolf Shadow; Blood Moon

Hrají:
Paul Naschy … (Waldemar Daninsky)
Gaby Fuchs … (Elvira)
Barbara Capell … (Genevieve Bennett)
Andrés Resino … (inspektor Marcel)
Yelena Samarina … (Elizabeth Daninsky)
… a další

 

Na jednom francouzském venkově, jehož doménou je hrad Waldemara Daninského, řádí noční hrůza zvaná vlkodlak. To ještě netuší dvě přítelkyně Elvira a Genevieve, jež sem zavítaly, aby zde hledaly hrobku upírky Wandessy. Ubytovány právě u Waldemara způsobí, že se krom vlčího muže kraje zmocní i upíři. Dva kohouti na jednom písku však spolu nevydrží, zvláště, zasáhne-li láska, a tak je vzájemný duel nevyhnutelný.

Tento film zná většina diváků pravděpodobně pod jeho americkým názvem Werewolf Versus Vampire Women. Ať je daný titul jakkoli úsměvný, skrývá podívanou, která po sobě zanechává příjemná pocit.

Zásadní složkou je atmosféra. Temné lesy, ponurý hrob, chladná zákoutí hradu, okolní scenérie. Vše samozřejmě řádně podpořeno mrazivou hudbou. Došlo taktéž ke zdařilému pokusu vykreslit nádechově rozdíl postavy vlkodlaka a upírky. Snímek tak není v žádném případě řežbou, nýbrž promyšleným a zamotaným příběhem, v němž každá z ras stojí na svém místě a (možno-li tak říci) opačném pólu dobra a zla. Zatímco vlkodlak je představen jako surový a odpudivý bijec se sklonem pro citovou náklonnost, ty, jež sají krev, jsou opředeny závojem tajemna a mystiky. Pro jejich pohyby bylo využito značného zpomalení záběru, což vytváří až pohádkový dojem. Řeč je o pohádce pro dospělé, jelikož celý upírský tanec s sebou nese erotický podtext.

Přímé zobrazení lechtivého materiálu, stejně jako toho krvavého, však mnoho prostoru k vlastnímu odhalení nedostalo. Krev je ostatně viditelně umělá, odhalená ňadra koneckonců i tak z valné části zahalená. Zřejmě se na těchto skutečnostech podepsal nízký rozpočet, což znamená, že ani další použité efekty nevynikají přílišnou bravurou. O co více však scénám schází na vizualitě, o to více jsou podpořeny herecky a atmosféricky, jak již bylo řečeno. K perlám snímku patří záběry pohřbívání jedné z upírek.

Kapitolou pro sebe jsou herci. Jsou to lidé na svém místě. Zvláště působivý je P. Naschy v roli Waldemara. Jeho vlkodlak, snoubící v sobě vztek, touhu i tragédii, se nedá vůbec snadno zapomenout. Leckterá žena půjde při pohledu na něj (v civilu) do mdlob. Stejnou možnost mají i pánové, protože do hlavních ženských rolí nebyly obsazeny žádné nesympatické slepice, nýbrž pohledné děvy, z nichž zvláště jedna svým pohledem vyzývá k hříšné představě.

Hodnocení7
Souboj upírů a vlkodlaka dopadl v tomto případě jako vkusná směs hrůzy, mystéria, love story a napětí. Nenaplňuje mnohá divákova očekávání, přesto jej udolává herectvem a tím ze všeho nejdůležitějším. Atmosférou.
70%

Sdílejte článek

Nový komentář