Nine Dead (2010)


Režie: Chris Schadley
Rok výroby: 2010
Délka: 98 min
Země: USA

Hrají:
Melissa Joan Hart … (Kelley)
William Lee Scott … (Jackson)
James C. Victor … (Eddie)
John Terry … (Killer)
Marc Macaulay … (Francis)
…a další

Jakým námětem jsem se tedy nechal (zase) nachytat? Jedna uzavřená místnost a v ní devět připoutaných lidí. Na zdi hodiny, které odpočítavají deset minut, po nichž příjde maskovaný strůjce hry a jednoduše se zeptá: „Proč jste tady?“ A jak asi správně tušíte, pokud nedostane uspokojivou odpověď, zabije jednoho z nich. Poté hodiny opět spustí odpočet a vše pokračuje nanovo. Námět tedy slibuje zajímavou podívanou, na jejímž konci můžeme očekávat šokující zvraty a zřejmě i hromadu těl a zoufalství.

Jenže od hezky napsaného k dobře natočenému vede strastiplná cesta. Každého totiž napadne, že sledovat devět lidí v jediné místnosti není zrovna příliš výpravné. A jak to u podobných béček bývá, postavy jsou krajně nesympatické a najít mezi nimi fanděníhodnou osobu se rovná nemožnému. Partu sice tvoří roztodivná smečka (policajt, kněz, advokátka, číňanka, byznysmen a nesmí chybět ani černoch), jejich kreace společně s iracionálním chováním se neblaze podepisují pod výsledný film, který – a to zase chválím – se nesnaží být úplně pitomý.

Pravda, chytrý zrovna taky není, ale čekat superpromyšlený scénář asi nikoho nenapadne. Otázkou zůstává, jak zpestřit nudné klábosení uvězněných. Tady tvůrci vytahují z rukávu jeden pokus o útěk, jindy se k retrospektivnímu vyprávění přidá i obraz, respektive krátká scéna. Nine Dead bohužel selhává i zde – leckteré flashbacky jsou umístěny tak nevhodně, že se opakují informace řečené před pouhými minutami. Zachrání tedy tento thriller s hororovými kořeny alespoň nějaká brutalita, totální beznaděj či derné finále?

Těžko. Zoufalství postavy skoro neznají. Jediná žena v partě je dokonce tak odvážná, že pořád opakuje, že se odtud dostane. To, že má na ruce pouta a maskovaný vrah zabíjí zcela náhodně, nechává bez odpovědi. Ani žádné krvavé podívané se nedočkáte – takřka všechny scény tohoto typu jsou mimo záběr. A finále? To je opět blbé (iracionální) a když už ho teda ignorujete, tvůrci film stejně nesmyslně ukončí. Takže nic.

 

Hodnocení3
Nine Dead je zkrátka filmem od lidí, kteří možná mají zajímavé nápady, ale neumí je zrealizovat tak, aby zaujali diváctvo. Takže snad příště chlapci. A nebo již nikdy víc.
30%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 23 března 2017 v 18:50

    Nejčastěji je tento film přirovnáván k sérii SAW, která ve své době odstartovala hotové „šílenství“ a předhánění nejrůznějších tvůrců, kteří se chtěli svést na vlně vzrůstajícího diváckého zájmu o podobné filmy. Bohužel se však ukázalo, že většina těchto následovníků za moc nestojí a tento film je toho (ne)zdárným příkladem. Ze všeho nejdůležitější je totiž přijít se zajímavým scénářem, poutavým dějem a hlavně slušnou dávkou atmosféry a napětí. Tady se však většiny z toho snad ani nedočkáme, nebo lépe řečeno v množství tak malém, že následující minuty pro vás budou doslova nekonečné. Může za to především fakt, že se tvůrci zaměřili především na dialogy, nikoliv na vytvoření potřebné atmosféry, která by diváky posadila „na prdel“. Většina postav byla totiž naprosto nezajímavá, zpočátku všichni kecali jen samé žvásty, které vás ani při troše dobré vůle nezajímali a když už se konečně začal jejich počet snižovat, museli jsme si vystačit pouze s tím, že maskovaný vrah přišel, zazněl výstřel a následně se odtáhlo tělo oběti mimo záběr kamery. Což bylo na můj vkus dost chabé. Postupem času se sice začaly některé postavy pěkně vybarvovat (nejen za pomoci vyprávění, ale i vzpomínkových scén), ale atmosféra byla pořád téměř na bodu mrazu. Prostě jsem k nim necítil žádné sympatie. Vše do sebe začalo pomalu zapadat a já se těšil na velké finále. To co ovšem následovalo na konci filmu, raději ani nechci moc komentovat. 40%

Nový komentář