Nightwatch (1997)


Český název: Hlídač mrtvých
Režie: Ole Bornedal
Rok výroby: 1997
Délka: 101 min
Země: USA

Hrají:
Ewan McGregor … (Martin Bells)
Nick Nolte … (Inspector Thomas Albert Cray)
Patricia Arquette … (Katherine)
Josh Brolin … (James Gallman)
Lauren Graham … (Marie)
Brad Dourif … (Duty Doctor)
Alix Koromzay … (Joyce)
…a další

 

Mladý student práv si přivydělává v nemocnici, kde pracuje jako noční hlídač. K jeho smůle se jeho nástup do práce kryje se dnem, kdy neznámý sériový vrah začne terorizovat město. Všechny stopy totiž vedou právě k němu. Policie stahuje smyčku a on se stává hlavním podezřelým. Aby očistil své jméno, musí si zachránit život: pravý vrah je mu totiž v patách…

Celkem solidní a funkční námět pro trošku toho “televizního” hororu, co myslíte? Ano, po rychlém úvodu se dostaneme konečně do márnice, kde se bude odehrávat většina děje a to už budete mít asi nějakou podrobnější představu, jak se bude film dále vyvíjet. Jenže film podkopává nohy sám sobě. Je až trestuhodné, jak tvůrci nevyužili potenciál, který v sobě Hlídač mrtvých opravdu měl. Jen na vysvětlenou. Atmosféra je slušná a pravidelné obchůzky kolem mrtvých těl, čím dál více strašidelnější. A právě při těchto leckdy napínavých scénách chybí to poslední, něco, co by vás dokázalo pořádně vyděsit, například překvapivý zvrat nebo nečekaný vývoj situace, prostě něco.

Zbytek filmu je už totiž takovou průměrnou kriminálkou, kde se spekuluje, kdo je vrahem a proč to dělá apod. Hlavní hrdina – Martin – se pak stará o svůj normální život a dělá machra, že mu ta práce opravdu vyhovuje. Pro milovníky seriálových detektivek pak nebude žádnou velkou záhadou, že vrahem je někdo z jeho blízkosti a spletitý konec, který touží v divácích roztočit poslední proud myšlenek typu “kdo to teda je: naštvaný doktor, vyšetřující policajt nebo Martinův pošahaný kámoš” vyzní naprosto naprázdno.

A to vše je vzhledem k potenciálu, který Hlídač mrtvých měl, hodně málo. Přesto chci tvůrce ještě trošku pochválit za některé zajímavé momentky a taky bych nerad zapomněl na herce, protože jsou ucházející a některá jejich jména určitě budete znát, např. Ewan McGregor, Nick Nolte nebo Lauren Graham (Lorelai ze seriálu Gilmorova děvčata).

Hodnocení4
I když jsem se celkem bavil, přece jen vyhrálo zklamání. Dalo se z toho vytřískat daleko víc.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 14 dubna 2015 v 07:26

    Vskutku zajímavý námět a především místo kde se odehrává vše důležité – přesně to byli dva hlavní faktory, které mě na tomto filmu lákali asi nejvíce. S výpomocí v márnici mám své vlastní zkušenosti a už bych do toho asi podruhé nešel. Každopádně mě podobná místa coby zarytého hororového fandu vždy fascinují. I proto jsem očekával solidní atmosférickou podívanou, které se mi ovšem dostalo jen v opravdu chudobné míře. Což mě docela zklamalo, protože potenciál k lepší show by se tu určitě našel. Potemnělé chodby nemocnice, mrtvoly, samota a strach: to všechno přímo vybízelo k vytvoření parádní atmosféry, jenže to by museli tvůrci více zapracovat na lekacích scénách a vygradovat napětí. Jenže to se jim moc nedařilo. Za vůbec nejlepší považuju ony hlídačovy pochůzky po nemocnici a jeho zkracování dlouhé chvíle. Chvílemi jsem nevěděl, jestli není hlavní hrdina zhulený, ale McGregor svou roli zvládl na výbornou. S výpomocí hudebního doprovodu se přece jenom objevily i velice solidní pasáže. Navíc, když k tomu tvůrci přidali i několik humorných situací (viz scéna z restaurace), nebo dramatické vsuvky smrti prostitutek, rozhodl jsem se prostě to průměrné hodnocení dát.

Nový komentář