Nightmare on Elm Street, A (2010)


Režie: Samuel Bayer
Rok výroby: 2010
Délka: 95 min
Země: USA

Hrají:
Jackie Earle Haley … (Freddy Krueger)
Kyle Gallner … (Quentin Smith)
Rooney Mara … (Nancy Holbrook)
Katie Cassidy … (Kris Fowles)
Thomas Dekker … (Jesse Braun)
… a další

 

Teenageři ze Springwoodu začínají být nervózní. Všem se zdá o popáleném muži s břity na rukavici, který je chce zabít. Když začínají jeden po druhém ve spánku umírat, ostatní se bojí usnout. Na prášcích a kávě ale nelze vydržet dlouho. A tak nezbývá než začít pátrat po původu strašlivého přízraku a odkrýt mrazivé tajemství, které je provází již od útlého dětství.

Platinum Dunes uvádí… počkat!

…na úvod něco málo suchých faktů…

PD je studio Michaela Baye. Producenta známého divákům hororů více než dobře. Pod jeho dohledem vznikaly remaky takových filmů jako Texas Chain Saw Massacre či Friday the 13th. Že se ne vždy povedly, o tom není pochyb, což je nešvar spousty remaků i jiných tvůrců. O důvod víc, proč se při ohlášení dalších „nových kabátů” všeobecně přinejmenším obávat, jak to dopadne. Stejně jako v případě Noční můry, která samozřejmě v tendenci hororu počátku 21. století (tedy snahy přetočit co nejvíce starého materiálu) není žádnou výjimkou a svůj nový svetr dostala také. Nebo snad někdo doufal, že dostane výjimku a zachová si původní tvář?

První zprávy o chystaném natáčení byly vzhledem k obsahové neurčitosti přijímány zprvu velmi vlažně. Vzrušení však rostlo tím více, čím jasnější bylo, že nová Noční můra prostě bude a přijde se zásadní novinkou. S něčím, co si fanoušek Freddyho Kruegera, jenž se po 8 celovečerních filmech a jednom seriálu zapsal do análů hororu jako pevný charakter s nezaměnitelným ksichtem, snad ani neodvážil představit. Vyškrtnutím hlavního představitele ze seznamu herců. Bye, bye, Robert Englund (to je ten, co až do teď vždycky hrál Kruegera). Ruší se archetyp tvého Freddyho a je úplně jedno, že ta divácká obec, pro kterou jsi bohem, se vzteky otřásá v základech. Vedle toho už byly nejasnosti ohledně děje zcela mimo diskusi a potvrzení Samuela Bayera jakožto režiséra (původně je to tvůrce hudebních filmů) jakbysmet.

…nová doba, nová Noční můra…

Vážení diváci, staří či mladí, ať se vám to líbí nebo ne, ať je vám to od srdce jedno, ať výskáte radostí či šílíte vzteky, Noční můra v Elm Street tímto vchází do svého novověku a ač vychází z jisté tradice, nemá s ní (a možná ani nechce mít) společného nic krom lukrativní obchodní značky.

Nový fenomén NoES z té původní, jíž má býti remakem, vychází pouze sporadicky. Již jen po formální stránce, podíváte-li se do výčtu postav. Představuje se zde několik kusů masa pro Freddyho čepele, které by možná mohly mít něco společného s těmi starými, leč mají pozměněná jména. To už něco signalizuje. A jakým způsobem naložili tvůrci se zbytkem tématu i po stránce obsahové, to leckterý staromilec možná nerozchodí.

… temná atmosféra a ucházející hudba…

Prakticky od začátku dýchá snímek temnou atmosférou, která místy tísní a leckdy z ní zamrazí v zádech. Za vším hledej hudbu, a tak nezbývá než pochválit dílo, za kterým stojí Steve Jablonsky. Nelpí na tradicionalismu NoES a hudebně koncept přenáší jinam, zcela v duchu toho, kam jej pod vedením tvůrců přenáší ústřední postava. Svoji práci tedy odvedl dokonale. A co druhý jmenovaný?

…pozor, na scénu přichází Freddy Krueger…

Zapomeňte však na Englundova Kruegera, pokud jste ho znali a měli rádi. Tedy na toho sympaťáka, který sypal z rukávu hlášky, vraždil s nadsázkou a jemuž zaslouženě patřil divákův obdiv. Jehož masku jste si s žádnou jinou nespletli. A jehož jste za to, co prováděl s dětmi ještě když byl živý, od srdce nenáviděli.

Jackie Earle Haley, to je něco docela jiného. Je zcela prost vtipu. I když se svými oběťmi komunikuje na patřičné úrovni, berete ho smrtelně vážně. Zasmát se na něm není čemu, je to úchyl a blázen bez smyslu pro humor (alespoň plus pro toho, kdo na temných hororech nesnáší odlehčující prvky). Jeho vizáž se velmi blíží realitě a hrozí, že vám připomene postavy z jiných filmů. Jeho živý Freddy pak zcela odlišně vzbuzuje soucit. A pak se v tom vyznejte.

Samozřejmě. Ani Englund nebyl coby Freddy hned napoprvé vyhraněný do podoby, s jakou vešel v hororovou síň slávy. Nicméně Haley je diametrálně odlišný. Pokud vejde v široké divácké povědomí, pak maximálně jako pokračovatel té verze Englundova Freddyho, která byla k mání v New Nightmare (a jako takový je dokonalý). Ovšem znalci ságy vědí, že v případě New Nightmare nelze hovořit o Freddym alias Englundovi v pravém smyslu slova. A teď teprve se v tom vyznejte.

…jiný Freddy, jiný film…

Berte, nebo nechte být. Stejně jako dějovou šablonu, která ač z originálu několik kapitol přepisuje, doslova je necituje a připravuje tu krvavou pochoutku dle jiného receptu. Rozeznat sen a skutečnost je mnohdy obtížné. To by sice z jistého úhlu pohledu mohlo nahrávat všudypřítomným lekačkám aby pouze nevykřikly do prázdna, nicméně skutečně jich funguje jen několik.

Na efektech a brutalitě tvůrci nešetřili a nabídli hned několik příjemných záběrů. Byť věru digitálních, což ne každý bez problémů kvituje.

Mrtvol je relativně dost. Stejně však jejich produkce nevzbuzuje v divákovi téměř žádné emoce. Přece jen se dívá na slasher, jehož úkolem takováto výroba je. A když jsou postavy schopné přilnout k divákovi jen ojediněle, jaképak city v tom hledat. Přitom nelze na adresu herců zasílat žádné ostré kritiky. Že jsou mnozí nevýrazní, i když hrají obstojně a s nasazením, za to nemohou.

…dopadlo to tedy…

Vizuálně je Noční můra pastvou pro oko. Atmosféricky funguje. Sleduje se takřka jedním dechem. Nicméně je snímkem jen lehce nadprůměrným, co se týče žánru jako takového.

Budeme-li jej hodnotit jako remake, pak se nepovedl. Přinejmenším ne tak, jak by si ho představoval divák milující originál. Ten možná zváží soustrastný e-mail Englundovi. Jako snaha seznámit novodobou mladou generaci hororových diváků s kusem historie možná snímek zaboduje, ale snad jen díky tomu, že má ten novodobý kabát.

Hodnocení5
Nebo že bychom byli svědky zrodu dalšího milníku? Těžko. Tak snad tvůrci něco málo vydělají.
50%

Sdílejte článek

20 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 23 prosince 2017 v 08:29

  Tomuto filmu jsem se dlouhých sedm let vyhýbal jako čert kříži. Nejsem a nikdy nebudu příznivcem remaků, přestože některé z nich jsou skoro stejně dobré jako originál. Myslím si, že Noční můra remake rozhodně nepotřebovala a už vůbec ne takový, jako je tento. Producent Bay si řekl, že když mu to vyšlo s Texaským masakrem či Amityville tak to určitě vyjde i s Noční můrou a Pátkem 13. To se však chlapec šeredně spletl a spousta fanoušků ho za to začala doslova nenávidět. Tohle parazitování na slavných (kultovních) sériích se totiž může šeredně vymstít, zvláště když do režisérského křesla usedne takový debil, jakým Samuel Bayer je. Absolutně nedokážu pochopit, jak mohl získat post režiséra, když do té doby točil jen hudební videoklipy. Samozřejmě se jeho nezkušenost hned projevila, ale nemůžeme házet všechnu vinu jen na něj. Páni scénáristé se totiž sice rozhodli obejít Cravena, vykrást kostru jeho příběhu, ale hlavně do toho všeho zamíchat ještě několik svých „nápadů“ a to tomuto filmu prostě zlomilo vaz. I když je pravda, že nejvíc jim nikdo nemohl odpustit, že se Robert Englund tentokrát neobjevil ve své životní roli a jeho náhradník Jackie Earle Haley byl prostě pěkné jelito. Navíc ta hnusná maska mně nasrala asi nejvíc. Tohle že měl být Freddy? Bohajeho to byla žumpa, kterou jsem jen těžko rozdýchával a jediný důvod proč jsem tomu rovnou nevlepil ODPAD, bylo těch několik slušně natočených scén, při kterých se alespoň na chvíli objevila hororová atmosféra. Ještě teď jsem neskutečně nasraný, ale dokážu ocenit i těch několik světlejších chvilek, které se v remaku objevily. Těch pár záběrů z Freddyho minulosti taky ušlo, ale na průměr to prostě nemělo. Byl jsem hodně zvědavý, jak si povede Katie Cassidy, no a skutečně patřila k tomu lepšímu, co nám herecké obsazení nabídlo. Většinu fandů ovšem jistě víc potěšily její soukromé fotky, které se časem objevily na internetu, než její postava v tomto filmu. Takže si prostě myslím, že tento film je naprosto zbytečnou záležitostí, kterou už znovu vidět nepotřebuju.

 2. Kaburagi Akira 13 září 2010 v 17:45

  Ach jo to je hnus(něco jak mí povídky rozhodně boud potřebovat zlepšit) já nerád něco kritizuji (ale hovno kritizuji pořád) ale tohle je prostě hnus. Freddy pedofil?? To prostě no nevím nechci být totálně sprostý. Jako herec co hral Freddyho hral dobře (nechtějte po mně jméno nepamatuji). Ale ty děti (Hlavní hrdinové a ty co Freddy zabil) mně byli nesympatický (kromě toho co umřel na začátku). Ani nevím co na tohle říct. Prostě mně tam chybý ten předchozí herec (zase si nemůžu vzpomenout). Je to zklamání a prostě jen deset procent

 3. spiler666 12 července 2010 v 20:45

   ach jo takhle posrat noční můru doufám že timhle B(éčkem) to skončilo, udělat z kvalitního horroru takovej propadák je svým způsobem taky umění, ale čeho je moc toho je příliš, takže raději až dostanu chuť na noční můru tak sáhnu ke starým dílům.Lidi nechoďte na to do kina fakt škoda peněz, ta maska Freddyho Kruegera tak ta je fakt solidně trapná a to že byl zahradníkem v mateřský školce tak to mě dodělalo uplně. Za mě 30% a to jen za název filmu

 4. M3rl1n 12 července 2010 v 09:04

   Čekal jsem od toho víc… naprostá kopie 1. dílu… s menšími obměnami v ději a jiným koncem, ale jinak i stejná jména hrdinů:D Když nemají nové nápady, tak nechápu, proč to “oživovali” A Freddy teda nevypadal rozhodně tak děsivě jako v předchozích dílech, tady vypadal podle mě spíš jako přejetej mutant než jako popálenej člověk. Škoda no 🙁

 5. snenat3 6 července 2010 v 23:06

  Recenziu som nikdy nehodnotil kedze ma nezaujimaju ale tato musim priznat ze tam sedi ako serbel na rit akoze fakt super

  trosku menej super je na tom uz film ktory je vsak dost dobry ale ja som ho videl v kine takze to je +10% za kino no za cely film som si nemohol zvyknut na fredyho posahanu masku a tucny ksicht a nieco mi tam chybalo fredyho rychle pohyby alebo ja neviem co nebolo to to prave orechove film bol v celku dobry aj efekty neboli spatne len som mal hokej z deja bolo to odtrhnute od tych povodnych casti tato nijak nenadvezovala ale aj tak to uslo  ale mohlo to byt aj lepsie davam 70%

   

   

 6. Frenk 3 července 2010 v 18:51

  Takže předně bych chtěl podotknout, že ačkoliv jsem stejně jako Prasoid milovník osmdesátek, s můrou Elm Street se setkávám poprvé, což jistě někdy v budoucnu napravím. K nové verzi jsem tedy usedal jako naprostý neznalec bez výraznějších ambic. Jenže už začátek filmu napověděl, jak to bude vypadat. To, že nesnáším plejádu dvouvteřinových lekaček jsem si potvrdil už u Domu prokletých slunečnic, zvláště, když z dvaceti fungují dvě. Atmosféra teda pro mne nedostatečná, vizuál na standartní “Bayovské” úrovni, hudba nepříliš výrazná. Co se mi líbilo? Snad dvě tři scény, které poodhalovali Freddyho minulost… Zklamání!  

  Teď už na nic nečekám a vrhnu se na originál. 

  P.S.: Film něco málo vydělal, 2012 má vyjít dvojka.  

 7. Kaburagi Akira 22 června 2010 v 11:32

  Hm hrůza. Freddy jakž takž šel, ale o proti předchozím dílům tedy až na Freddyho smrt (6) je to ubohost. Kdybych neznal předchozí díli možná by to o de mně dostalo víc procent, navíc neříkám že to tenhle herec (který hrál Freddýho) hrál špatně naopak snažil se, ale oproti tomu Englundovi……

Nový komentář