Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors, A (1987)


Český název: Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna
Režie: Chuck Russell
Rok výroby: 1987
Délka: 96 min
Země: USA

Hrají:
Heather Langenkamp … (Nancy Thompson)
Patricia Arquette … (Kristen Parker)
Robert Englund … (Freddy Krueger)
Craig Wasson … (Dr. Neil Gordon)
Ken Sagoes … (Rolan Kincaid)
Laurence Fishburne … (Max)
Rodney Eastman … (Josh)
… a další

 

Třetí díl této ságy se odehrává zhruba 6 let po událostech dílu prvního. Rozhodující postavy jsou tentokrát soustředěny v psychiatrické léčebně. Hlavní hrdinkou je jistá Kirsten. Její pobyt v zařízení způsobila nedůvěřivost její matky, jež odmítala připustit, že Kirsten sužují nočním můry. V ústavu se seznámí s hrdinkou prvního dílu, Nancy, která již delší dobu pomáhá lidem, kteří se ve snech setkávají s jejím starým známým. Sama na sobě Nancy zjistí, že Kirsten má schopnost vtahovat do svých nočním můr i jiné lidi, kteří pak získávají nadpřirozené schopnosti (pouze v tom snu). Vedle ní má pacienty na starosti doktor Neil. Společně podniknou zakázaný pokus, po jehož neúspěchu je Neil vyhozen. To však nezabrání tomu, aby se od jedné tajemné sestry dozvěděl, jak vlastně Krueger přišel na svět a jak se ho mohou zbavit. To lze uskutečnit jen tehdy, pomůže-li jim otec Nancy. Zatímco ten se s Neilem vydává na místo, kde jsou pohřbeny Freddyho ostatky, Kirsten má svoji poslední noční můru, do níž volá všechny své kamarády, včetně Nancy…

Takový malý (SPOILER) si neodpustím. Takže zvědavci, vy ukojte svoji touhu vědět něco víc, vy ostatní přejděte následující řádky s opovržením: Ta sestra, co mluvila s Neilem, byla ve skutečnosti Freddyho matka, což se Neil dozvěděl na závěrečném pohřbu jedné z hlavních postav (hádejte které) z náhrobku. A ta mu řekla, že Kruegera zplodila banda těch nejtvrdších zločinců, a že jako surové zlo ho musí pohřbít do posvěcené země. (KONEC SPOILERU)

Třetí díl možná nadchl ty, kdo byli nemile překvapeni dílem druhým. Znamená totiž v jistém smyslu návrat k prvnímu. Tedy co se týče celkové kvality a atmosféry. Svůj podíl na tom má nepochybně Wes Craven, jenž spolupracoval na scénáři a výrobě filmu.

Bojovníci ze sna se vrací tam, kam patří. Do snů, v nichž se fantazie může nasytit do libosti. Vrací se do temnoty, ovšem jen částečně. Hutné atmosféry prvního dílu nedosahují. Posouvají totiž celý film ještě dále do oblasti fantasy. Od čistě hororových výjevů se zde přechází k pohádkovým motivům a kouzlům. To ale vůbec není na škodu. Naopak. Díky nim vzniká množství efektů, které jsou sice poplatné době vzniku, nicméně snímek po vizuální stránce nesmírně obohacují. Je se tedy stále na co dívat, odmyslíme-li si klišovitou (i když určitě ne nepotěšující) přehlídku ňader, jež tu samozřejmě nechybí. Je jen otázkou, zda množství triků film po stránce čistě hororové neznehodnocuje.

Freddy je standardně ošklivý, děsivý, ale i zábavný. Množství jeho hlášek je až zarážející, a to příjemně, stejně jako originální způsoby, jimiž usmrcuje své oběti. Oplývá uměním obě tyto skutečnosti vzájemně propojit. Tak například: když vrazí jedné dívce hlavu do televize, což komentuje slovy: „Budeš hvězda v hlavím vysílacím čase!” Tomu se nejde nezasmát. Na druhou stranu byl částečně zbaven své tajemnosti, neboť je zde vyzrazen jeho nejvlastnější původ, a byl nepřímo zasazen do kontextu náboženství, což se týče jeho konce.

Herce můžete brát v případě, že fandíte vždy jen Freddymu, pouze jako vycpávku, s níž on pracuje. Ale jinak vám i některé z ostatních postav mohou přirůst k srdci. Stejně tak vás mohou některé štvát. Herecké výkony jsou zde, myslím, vcelku kvalitní.

Hodnocení9
Třetí díl NoES je v rámci celé ságy mimořádně vydařený, připomíná totiž v mnohém první díl. Možná až moc velké množství speciálních efektů doplňují vskutku nevšední vraždy, spojené s klasickým Kruegerovským černým humorem. Pro mnohé jeden z nejlepších dílů vůbec. Což samozřejmě neplatí pro ty, co Freddy nijak nezasáhl. Do plného hodnocení ovšem chybí onen úplný návrat k jedničce.
90%

Sdílejte článek

14 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 22 prosince 2017 v 11:21

    Mé senzory zaznamenali, že by se mělo jednat o nejlepší díl celé série a tak jsem se na trojku těšil a to opravdu hodně. Ač byl Chuck Russell v té době ještě zelenáč, vzal svou šanci takříkajíc „za pačesy“ a rozhodl se po nepříliš povedené dvojce opět navrátit slávu této sérii. A to se mu povedlo mírou vrchovatou. Trojka je skutečně hlavně co se atmosféry týče téměř dokonalá, ale já i přes všechnu tu chválu na ní našel několik negativních věcí, které jsem prostě nemohl nechat bez povšimnutí. I tak však souhlasím s tím, že jde o nadprůměrnou záležitost. Především se mi líbilo to, že se zde dost přitvrdilo, nechyběl pověstný Freddyho černý humor (který byl mnohdy opravdu trefný) a hlavně se vrátila Heather Langenkamp. Pokud totiž nepočítám Patricii Arquette, která si vedla vážně dobře, tak zbytek postav byl doslova přehlídkou retardovaných jedinců. To však nemyslím nějak špatně, protože jsem se díky nim několikrát opravdu zasmál (zvláště pak těm jejich nadlidským schopnostem ve snech) a hlavně oni tady byli hlavně do počtu, aby měl Freddy i samotný divák o zábavu při jejich mordování postaráno. Některé mord scény a celá ta omáčka okolo nich totiž byla nejenom lehce brutální, ale i docela zábavná (invalidní vozík, injekční stříkačky, televize, loutka). Atmosféra pomalu houstla a byla skvěle namíchána směsicí napětí, zábavy i bizarností – přesně takto to mám rád. Bohužel ke konci filmu došlo k tomu zásadnímu zlomu, který nejvíce ovlivnil mé finální hodnocení a pohled na tento díl jako celek. Nikdy jsem nebyl příznivcem happyendů a ani by mi tolik nevadila smrt oblíbené postavy, ale ten „kostlivec“ – to už bylo moc. Po solidní jízdě v domě a boji o Joeya, přišla taková odporná podpásovka a to se psal rok 1987, kdy Carpenter ve své Věci dokázal již o několik let dříve hotové divy (jasně rozpočet měl mnohem větší, ale i tak…). Nepřišlo mi to ani vtipné a už vůbec ne dobře technicky zvládnuté. V neposlední řadě potěšila alespoň malá účast Laurence Fishburnea, kterého mám coby herce docela rád. Trojka je tak v mých očích sice nadprůměrnou podívanou, ale měla určitě navíc. Jedničku nepřekonala. 80%

  2. ondrej 4 února 2008 v 09:40

    Tenhle díl se mi zatím nepodařilo sehnat. Strašně rád bych ho ale chtěl. Jen jedna zde neuveřejněná zajímavost: Robert Englund (představitel Freddyho Kruegera) se sám podílel na scénáři tohoto dílu. Autoři mu nechali volnou ruku ve stylu a různorodosti zabíjení (mohl si vymyslet jakým style daná osoba zemře) a samozřejmě oněch populárních hlášek.   

Nový komentář