Nightmare Before Christmas, The (1993)


Český název: Ukradené vánoce Tima Burtona
Režie: Henry Selick
Rok výroby: 1993
Délka: 76 min
Země: USA

Hrají (hlasy):
Danny Elfman … (Jack Skellington-zpěv)
Chris Sarandon … (Jack Skellington-hlas)
Catherine O´Hara … (Sally/Shock)
William Hickey … (Dr. Finkelstein)
Glenn Shadix … (starosta)
Ken Page … (Oogie Boogie)
… a další

 

Jack Skellington je považován za vládce městečka Halloween, v němž se nic krom stejnojmenného svátku neslaví. Jack už je tím mírně znechucen, a tak mu přijde vhod noční procházka, na jejímž konci jsou dveře do Vánočního města. Zcela unesen zdejší radostnou atmosférou se Jack rozhodne letos uspořádat právě Vánoce, a to ve velkém stylu. Zastoupit Santu Clause. A protože radost v jeho pojetí vypadá trochu jinak, čeká lidský svět velké překvapení. Štědrovečerní noční můra.

Než spatřil světlo světa tento film, musel Tim Burton navštívit jeden obchoďák, kde ho pohled na výměnu dekorací (správně, halloweenských za vánoční) inspiroval k básni o Jacku Skellingtonovi. Musel poté se svým námětem odejít ze studia Walt Disney s nepořízenou a dál se soustředit na točení hraných filmů. Sotva však světem otřásl jeho úspěšný Batman, mohl začít shánět lidi na film, který se později stal kultovním, a to i přes jistou přetrvávající nechuť producentů z Disney, kteří se z hlediska reklamy o Skellingtona příliš nestarali. Burton povolal na post režiséra na animace zkušenějšího Selicka a mohl jako producent sledovat, jak se během několika let rodí tehdy nejdražší loutkový film, který je jistě nejvíce pohádkovým muzikálem, avšak hororové podhoubí mu nikdo neodpáře.

Animovaný loutkový snímek a horor? Když je spojen s Burtonovým jménem, není se čemu divit. Přestože je film věkově neomezen, nezapře v sobě tendenci mrazit a děsit, byť, pravda, v tom nejzábavnějším představení, jaké si vůbec dokážete představit. Město Halloween představuje pro odrostlé hororové zasvěcence příjemnou podívanou plnou černo-humorných morbidních výjevů, pro dětské oči zase pravděpodobně znepokojující temnotu, která jen potvrdí podezření, že příšery a bubáci skutečně existují.

V protikladu odlehčené hrůze stojí Vánoční říše, v níž dospělák nalezne spoustu kýčovitosti, dětská tvář se zde však rozzáří úsměvem, a to tím širším, čím více se podobně na malé skřítky tváří Jack. Od té chvíle se začíná odvíjet jednoduchý příběh o snaze sloučit neslučitelné, snaze opustit na chvíli vlastní úděl a podílet se na tom, co je sice hezké, avšak natolik odlišné, že je nemožné to pochopit, natož vysvětlit ostatním, jež jsou tímto netknuti, nemožné to napodobit prostředky úplně jiné podstaty a rozeznat zásadní rozdíl mezi originálem a napodobeninou. Což končí katastrofou. Na své si tak přijde i ten, kdo od příběhu pocházejícího od Burtona čeká rozpolcenost postavy do dvou sfér.

Snímek je prosycen mistrovskými písněmi Dannyho Elfmana, který se rovněž zhostil zpěvu hlavní postavy a byl za svůj přínos filmu řádně oficiálně oceněn. Nejsou fádní, místy možná trochu méně chytlavé, zato pekelně zábavné, patřičně vtipné, poetické a často jemně líbezné. Což jim nebrání v tom, aby přesto, že vždy na chvíli zastaví děj, paradoxně zrychlily tempo obrazového dění, takže divák místy nestíhá. Dalo by se říci, že songy tvoří základní kostru filmu, proto by odpůrci muzikálů měli zbystřit, ne však snímek předem zatratit.

Jednoznačně největším tahákem jsou loutky a animace. Film je po této stránce unikátní a na svoji dobu ojedinělý. Filmaři pracovali s téměř 3 stovkami loutek. Samotné animace se zaznamenávaly na 24 políček za 1 vteřinu filmového materiálu na místo obvyklých 14 políček, což vytváří dojem skutečného hraného filmu a loutkám, které už tak vypadají jako živé, vdechují reálnost. Svůj díl zásluh na tom má i působivě dynamická kamera. Jack je sympaťák hodný kultu, do jeho obdivovatelky by se jeden zamiloval, notorického karbaníka strašáka by se nebál jen nejotrlejší nebojsa. Vizuální triky a efekty jsou tak ucházející a bezchybné, že se nominaci na Oscara za tyto kategorie nelze divit.

Hodnocení10
Jedná se o vysoce kvalitní loutkový muzikál, jehož základem je bizarní hororové prostředí a z něho vycházející černý humor. Od této akční podívané nelze odtrhnout oči a je úplně jedno, kolik vám je let. Jste-li ochotni nechat na sebe působit vánoční pohádku v jiném stylu a nevadí-li vám Burtonovi vlastní spojení hororu, komedie a poetiky v jednom, jste v městě Halloween srdečně vítáni, nejlépe ve vlastní rakvi a s doporučením od Satana Kalouse.
100%

Sdílejte článek

12 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 25 srpna 2010 v 22:51

     Přestože jde o jeden z nejlepších animovaných muzikálů všech dob, tak na plný počet to nevidím. Děj filmu je velice zajímavý, ale našel jsem zde i několik naprosto hluchých a zbytečných pasáží, které mě docela nudily. Posledních zhruba 20.minut je však naprosto dokonalých a na vánoční dárky od Jacka děti jen tak nezapomenou!80%

Nový komentář