Night of the Creeps (1986)


Český název: Noc husí kůže
Režie: Fred Dekker
Rok výroby: 1986
Délka: 88 min
Země: USA

Hrají:
Jason Lively … (Christopher Romero)
Steve Marshall … (James Hooper)
Jill Whitlow … (Cynthia Cronenberg)
Tom Aktins … (detektiv Cameron)
Wally Taylor … (detektiv Landis)
Bruce Solomon … (seržant Raimi)
Vic Polizos … (coroner)
…a další

 

Ze začátku to vypadá jako kvalitní béčkový sci-fi horor. Nacházíme se na vesmírné lodi nějakých mimozemšťanů, kde se zřejmě někdo s někým nepohodl. Dva ozbrojenci naléhavě pronásledují jednoho uprchlíka, který se snaží z lodi vystřelit jakýsi kontejner. Dle slov jednoho zeleného mužíčka je to experiment, který nesmí opustit palubu. To se však stane a ta věc spadne v roce 1959 na Zemi, konkrétně do oblasti kolem Corman University, k silnici číslo 66. Právě zde dojde k masakru, jehož výsledkem je až do současnosti (1986) zmrazený mladík, který se k věci přiblížil. Dva studenti, nesmělý Chris a jeho kamarád James, tělo nedopatřením rozmrazí. To znamená, že mimozemské larvy, (možný spoiler) jež se vkrádají do mozku, tam se krmí a rozmnožují, čímž dělají z člověka zombie, které nakonec, když je larev dost, praskne hlava (konec spoileru), jsou na svobodě a začínají se zmocňovat všech lidí v dosahu. Neštítí se ani napadení zvířat. Na scénu tedy vstupuje detektiv Cameron, jehož svědomí kolem roku 1959 není zase tak čisté, aby se spolu s Chrisem pokusil vetřelce zastavit, získat dívku a odejít v pokoji.

Ach ta 80. léta. Jaké béčkové skvosty tvořila (v kladném smyslu slova). Noc husí kůže není výjimkou. I když ze začátku vypadá jako pěkné sci-fi, pokračuje v mezích komediálního hororu pro teenagery. Ti jsou totiž hlavními hrdiny.

Atmosféra je skvělá. O to se stará kombinace popové a syntezátorové hudby, neonové titulky, několik dobrých, i když určitě ne nečekaných lekacích scén, vcelku zvládnutý scénář, nějaká ta nahota (ovšem velmi skromná) a množství komediálních prvků. Například takový pes-zombie, vyrušení detektiva od sebevraždy nebo několik (na poměry béček) kvalitních hlášek. K smíchu jsou i některé herecké výkony, zjm. na konci, kdy mají dívky vypadat vyděšeně, ale někdo jim asi neřekl, že to nemají přehánět.

Triky? Povedené. Navzdory jistému stupni předpotopnosti, za nějž je pochopitelně zodpovědná doba vzniku, jsou masky téměř precizní. Rozbité a umrlčí tváře zombíků děsí i rozesmívají, prasklé hlavy jsou odporně krvavé, masky mimozemšťanů roztomilé. Kapitolou pro sebe jsou červi, jejichž pohyb sice vypadá věrohodně, dokonce se za nimi narovnává tráva, nicméně zvuk, který je doprovází, svádí ke smíchu. Triky ohledně krve se za sebe nemusí stydět, jsou řádně šťavnaté.

 

Hodnocení7
Night of the creeps je komediální sci-fi horor, který se snaží propojit téma mimozemské nákazy s tematikou oživlých mrtvol. I když mi to po počátečním zklamání, že se nepokračuje ve sci-fi, na které to původně vypadalo, nejprve přišlo jako další film o invazi uchvatitelů těl, nakonec jsem se dobře bavil směsí vtipu, krve, úleků a trochy toho napětí. Vidím to kolem 65%, takže jdu nahoru.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 7 května 2011 v 15:47

    Pohodový film, který sice moc nevyděsí, ale zato docela dost pobaví. Zvláště pak zombie zvířátka stojí určitě za pozornost. Herecké výkony jsou stejně zajímavé, jako záběry z dívčích sprch :D. V určitých chvílích však film skutečně trochu nudí, ale jinak je to slušná zábava. Už dlouho jsem se tak nenasmál u zombie filmu, jako teď. Je jen škoda, že z toho nevytřískali tvůrci maximum. I tak jde však o průměrné béčko, které jsem neviděl naposledy! 60%

Nový komentář