Night Flier (1997)


Český název: Noční letec
Režie: Mark Pavia
Rok výroby: 1997
Délka: 93 min
Země: USA / Itálie

Hrají:
Miguel Ferrer … (Richard Dees)
Julie Entwisle … (Katherine ‘Jimmy’ Blair)
Dan Monahan … (Merton Morrison)
Michael H. Moss … (Dwight Renfield)
John Bennes … (Ezra Hannon)
Beverly Skinner … (Selida McCamon)
Rob Wilds … (Buck Kendall)
…a další

 

Noční letec je film inspirovaný povídkou Stephena Kinga. Dále tenhle fakt nebudu roznimrávat, protože klady a zápory filmových adaptací Kingových hororů byly už mnohokrát popsané a příliš se nemění.

Středobodem snímku jsou dvě prostředí – redakce mimořádně bulvárního plátku a malá letiště. K jejich propojení dojde ve chvíli, kdy se začne na málo frekventovaných letištích objevovat černý Skymaster, v němž létá záhadný vrah a milovník krve. Noční letec – tak ho pojmenuje Richard Deese – bezohledný a cynický novinář, který dostane tenhle případ na starost. Hodlá se jeho prostřednictvím dostat zpět na titulní stranu pochybných novin, pro něž pracuje. Začíná pronásledování, při němž se Deese přiblíží objektu svého zájmu na dotyk. A možná ještě blíž.

Night Flier je béčko za nemnoho peněz, které však nenáročného diváka uspokojí – má celkem svižné tempo a přesto se povedlo dát jednotlivým postavám rozměr a přesvědčivost. Tahounem filmu se stal fantastický Miguel Ferrer v roli Deese. Zbytek herců mu sekunduje spíše snaživě než dobře.

Pokud jde o „hororovost“, nejlepší zážitek skýtá závěrečná pasáž filmu, v níž krev stříká, teče a v níž se krev dokonce i čůrá (upír si odskočil na záchod). Škoda, že tvůrci děsivost o fous přetáhli a dopustili se té chyby, že ukázali obličej tajemného vraha, který však pro svou nedokonalost hrůzu nedovršil, nýbrž rázně a snad i trochu humorně utnul. Na konci nás čeká i pověstný twist… čekejte tedy nějaké to překvapení.

 

Hodnocení5
Na Nočního letce klidně koukněte – když už nic jiného, můžete se pokochat Ferrerovým hereckým koncertem a pobavit mikrofonem, který se zvukařům chvílemi dostane do záběru. Když ke snímku nebudete přistupovat s přehnaným očekáváním, nezklame.
50%

Sdílejte článek

 1. Solo 15 března 2010 v 22:42

  Průměrný film, který mě nějak zvlášť neoslnil, ale ani neznechutil.
  Literární předlohu jsem nečetl a bohužel po shlédnutí filmu po tom ani
  nějak zvlášť netoužím. Začátek filmu mě příjemně navnadil, jenže potom
  se ono kouzlo vytratilo a z hororové atmosféry se rázem stala jakási
  detektivka. Vše se začalo měnit závěrečným masakrem v letištní hale a já
  očekával závratný finish, který se ovšem nekonal. Spíš jsem zůstal
  mírně znechucený, protože jsem od toho očekával mnohem víc a vůbec mě to
  neuspokojilo.

 2. Eraserhead 1 ledna 2010 v 17:47

   Literární předlohu jsem nečetl, čímž odpadá srovnávání. Zpočátku pomalu se rozjíždějící trochu mysteriózně detektivní příběh zhruba po hodině vygraduje v docela slušněj horůrek s houstnoucí atmosférou. Jak již zřejmě známo, upírské filmy nikdy nebyly mým šálkem kávy, leč Noční letec ukázal, že tomu tak nemusí být vždy – je to jeden z nejzajímavějších upírských filmů, co jsem viděl.

Nový komentář