New Nightmare (1994)


Český název: Nová noční můra
Režie: Wes Craven
Rok výroby: 1994
Délka: 112 min
Země původu: USA
Další názvy: Wes Craven’s New Nightmare; Nightmare on Elm Street 7: Freddy’s Finale

Hrají:
Heather Langenkamp … (hraje sebe / Nancy)
Robert Englund … (hraje sebe / Freddy)
Miko Hughes … (Dylan Porter)
Wes Craven … (hraje sebe)
John Saxon … (hraje sebe / Donald)
Robert Shaye … (hraje sebe)
Sara Risher … (hraje sebe)
Tracy Middendorf … (Julie)
… a další

 

Z Heather se stala starostlivá matka malého Dylana. Noční můra v Elm street jí sice přinesla slávu, ale nyní, 10 let po jejím natočení, začíná litovat, že s ní má něco společného. Každou chvíli jí volá nějaký úchyl a mluví s ní jako Freddy, dokonce se jí zdá o tom, že Krueger existuje i v reálu. Její syn má ovšem podobné sny a její manžel umírá za okolností, jež náramně připomínají styl pana Kruegera. Když Heather zjistí, že Wes píše scénář k dalšímu dílu, začne to s ní jít z kopce. Vypadá to totiž, že neklidná z toho není jen ona. Vyhledá tedy Cravena a od něj se dozví, odkud její stávající utrpení pramení i jak jej může zastavit. Synův stav se přitom dál postupně horší, takže se dostává pod dohled tvrdé, proti hororům nepřátelské lékařky. Heather musí bojovat o své dítě nejen s lékařským personálem, který nechápe věci vymykající se všední realitě, ale i se skutečným přízrakem.

Pokud by vás zajímalo, odkud ty její problémy pramení i jak je může zastavit, čtěte tento podrobný SPOILERten všechen nepořádek kolem samozřejmě nedělá Freddy, ale prastará síla, která se vyžívá v zabíjení. Zalíbila se jí postava Freddyho i jeho příběh, takže se do něj vžila se vším všudy. Skrze Heather, tu, která coby Nancy Freddyho ponížila, se chce dostal do reality. Tím, že Heather využije její slabosti, to jest „uzamčení” v postavě Freddyho, může s ní náležitě bojovat. KONEC SPOILERU

Ono slovo „new” v názvu je výstižné. Nejedná se totiž v žádném případě o film, který by navazoval na sérii NoES, nýbrž o zcela nové pojetí a přístup k tématu. Pokud k němu divák takto nepřistoupí, nebude mít moc šancí si ho oblíbit.

Pokračováním není z několika prostých důvodů. Předně je to nepřítomnost prvků, na něž jsme byli po 6 dílů zvyklí. Snová atmosféra, veselý pan Freddy s nekonečnou zásobou na bránici útočících hlášek, spousta mrtvol, originalita a zajímavost jejich „výroby”, fantastické efekty, velmi mladé oběti. Na místo toho nastoupil svět dospělých, zákulisí filmařů, sympatické tváře, ale hlavně logicky neobyčejně promyšlený příběh postav, které hrají samy sebe a… strach.

Strach? Přesně. Nikdy jsem se Freddyho moc nebál. Ale zde jsem pocítil zásadní změnu. Ta je způsobena vědomím, že zatímco dříve hrál Freddyho Englund, tedy člověk, nyní je Krueger ztělesněním opravdového zla, které navíc neobtěžuje jen mladé lidi, ale hlavně dospělé. Přitom jen stačilo dát masce výraznější rys a barevné oči. Taková změna. Samozřejmě, že i zde, kde je Freddy ztělesněním zla, ho hraje Robert Englund. Ale protože je to film o zákulisí natáčení další Noční můry, kde herci hrají samy sebe, máte pocit, že je to skutečné.

Tento ostrý rozdíl mezi jedním a druhým Freddym je uvědomitelný pouze v rámci samotného filmu a je zde rovněž přímo demonstrován. Objeví se tu totiž oba. Robert Englund oblečený do Freddyho kostýmu působí jako showman. Vedle něj pak skutečný Freddy vypadá daleko hrůzostrašněji a neporazitelněji. I když se občas blýskne nějakou tou hláškou, není šance se tomu zasmát, spíše to ještě víc podtrhuje jeho bestiální charakter.

Čemu se dále nelze smát, nýbrž zle jen tiše obdivovat, je mimořádný výkon hlavní hrdinky, která navíc vypadá opravdu dobře. Snad ještě lépe než tehdy. I Englund, ty jeho brejličky a vousy hrají samy. Stejně jako Saxon. A starostlivý výraz tváře Wese Cravena? Ten mne dostal do kolen, stejně jalo neoblomná doktorka, z níž mužský testosteron přímo svítil.

Občas se ale přeci jen zasmějete. Pokud to celé nepojmete jako komedii, pak vás rozesměje alespoň výkon malého Hughese. Ten ve scénách, kdy křičí, přehrává podobně, jako postava Kevina v komedii Sám doma. Neodpustím si zde malý postřeh, nebo spíše perličku. Domnívám se, že tvůrci, ať už vědomě či nikoli, nám ve filmu zanechali odkaz na horor Pet Sematary. Hughes hrál v tomto filmu totiž jednu ze zásadních postav. Kde je tedy to propojení? V hudbě. Hned v několika scénách, které jsou na chlapce zaměřeny, zní hudba, která jako by soundtracku k Pet Sematary z oka vypadla.

Hodnocení10
Hodnocení? Nádherné výkony, hudba, děj, téměř surový strach pramenící z jiného pojetí hlavní záporné postavy. Zkrátka „New Nightmare". Nový začátek. Famózní. Jako kdyby se vrátila první NoES. A tak vidím mezi oběma filmy jistou souvislost. V postách, originalitě a kvalitě. Wes Craven dokázal, že pořádně natočit Noční můru umí jen on. Krátce řečeno, plný počet, i přes tu divně vypadající Freddyho ruku.
100%

Sdílejte článek

21 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 23 prosince 2017 v 08:28

    Tahle série dostala už po druhé v krátké době tvrdý úder na solar a přesto mě i tento díl dokázal zaujmout. Wes Craven už déle nedokázal jen přihlížet zpovzdálí, jak řada režisérů pomalu ale jistě začíná prznit jeho výtvor a rozhodl se pro razantní krok. Ještě jednou se k Freddymu vrátil, ovšem tentokrát se rozhodl svůj nejnovější výtvor pojmout hodně netradičně a popravdě dost zariskoval. Scénář měl napsaný už dlouho dopředu, ale k jeho realizaci se nakonec rozhodl až o mnoho let později. No a bylo to dobře? Tentokrát jde skutečně o hodně zvláštní film, který hodně fanoušků této série doslova zadupalo do země, ale já myslím, že je to docela škoda. Samotná myšlenka totiž není vůbec špatná, ba já v ní nic špatného nebylo. Bylo potřeba tuhle sérii něčím okořenit a to si myslím Craven dokázal. To že zde většina herců hraje sebe samotné mi, vůbec nevadilo, o něco horší už to však bylo se samotným scénářem. V některých chvílích to dost skřípalo, stejně jako Freddyho pařáty, občas zahaprovala logika, samotný Freddy se tu moc často neobjevoval (ale tento problém byl i u ostatních dílů), ale hlavně mě tu neskutečně sral ten malý spratek – Miko Hughes mi asi neodpustí, ale já bych toho zmrda rozkuchal od hlavy až k řitnímu otvoru už po prvních minutách. Víc uječeného haranta jsem už dlouho neviděl. Hlavně kvůli němu jsem si tento díl nedokázal bohužel užít víc, protože mě neskutečně vytáčel po celou dobu. Docela by mě i zajímalo, jak dokázal přesvědčit Craven Heather Langenkamp, aby mu zde hrála, když ta musela být v době natáčení již těhotná. V tom samém roce co byla premiéra, totiž porodila dceru. Za její účast jsem byl však neskutečně vděčný. Radost mi samozřejmě udělal i John Saxon a „odmaskovaný“ Robert Englund. No a v neposlední řadě ani samotná atmosféra nebyla zas až tak hrozná. Několika úmrtí se dočkáme, nechybělo ani napětí (zvláště u scény v nemocnici) a závěr taky nebyl nejhorší. Takže přejdu-li k finálnímu ohodnocení, tak jde o průměrnou podívanou, která však dopadla lépe než druhý díl a šestý díl. Takže dám 60%.

  2. M3rl1n 22 srpna 2010 v 01:51

     Jednou se něco povede a lidi si nedají pokoj a točí další a další pokračování a napodobeniny, jen aby vytřískali co nejvíc peněz… vždycky do jednou prostě dopadne jako totální brak a tohle je přesně ten případ. Příběh docela zajímavý, ale režisér si s tím příliš neporadil podle mě, maska Freddyho je naprosto umělá a trapná. Tohle není Nightmare on Elm Street 7, tohle je jen napodobenina, která si (a to jsem fanoušek Freddyho) nezaslouží víc jak 50%.

  3. Eraserhead 7 dubna 2010 v 19:29

     Milý Wesi, co tě to, do prdele, napadlo pokoušet se oživovat dobře ukončenou sérii…? To jsi potřeboval nutně zaplatit nějaké složenky, nebo jsi přecenil svého génia? Přijít s dílem, který se naprosto a zcela vymyká celé Kruegerově mytologii… Dát Freddymu odpornou a škaredou masku (tak nápadně odlišnou jeho klasickému ksichtu) a rukavici podobnou dětské hračce z obchoďáku, jeho úchvatný a takřka kultovní svetr zakrýt omšelým kabátem a vzít mu jeho dvě charakteristické věci – jeho klobouk a pověstný sarkastický humor? A všechno to natáhnout takřka na dvě hodiny? Zbláznil ses? Původně jsem ti chtěl dát 0%, protože jsi mě tímhle dílem docela nasral, teď už jsem to vydejchal, tak budu objektivní a za dobrou Heather Langenkamp a hudbu tomu těch 20% dám. Tohle nám už ale příště nedělej. Freddyho fanda.

  4. orkbc 17 listopadu 2009 v 10:38

    Abych dal za pravdu, je to hrozná blbost, naprosto to postrádá celou pointu celýho filmu. Všechny “dobré” scény jsou okopírovaný ze starších dílů a ještě mizerně. K tomu konci, copak fredy je tak tupej aby se tam nechal takhle upálit? nené kdyby to byl pravej fredy objevil by se najednou za nima a rozcápal by je naprosto vůbec jsem se při filmu nebál, fredyho oblečení už není to klasické fredyovské. dávám za snahu natočit se pokračování 30%. Ale vžádném případě si nemyslím že by si ta trapná blbost zasloužila mít 100%!

  5. MrBerserkr 17 listopadu 2009 v 10:32

    Jako nelíbilo. Dávám 40%, 20 za herce a 20 za efekty. Jinak atmosféra příběh atd. mají 0%.  Asi to bude znít sentimentálně, ale u všech předchozích jsem se hrozně smál z Fredyho. Co to má bejt, že někde vyskočí drápy, rozpáraj člověka a zase zmizí. Pravej Fredy by… Prostě tomu chybí hlavní věc, kvůli který se mi Noční můra v Elm. tak líbila.

  6. DonMartinez 23 prosince 2008 v 00:46

     Velice rád bych se teď veřejně zastyděl za svůj níže uvedený komentář Nedávno jsem si film znovu opatřil, zhlédl a musel ho povýšit na jednu z nejlépe natočených nočních můr spolu s jedničkou a trojkou naprostý TOP serie ještě že když jsem psal ten první komentář, nebylo ještě v provozu hodnocení. Jinak bych si teď nemohl kliknout na zasloužených 100%

  7. DonMartinez 11 května 2008 v 04:14

     Mno, tak nevím. Je to hodně dlouho, co jsem to viděl a jen stěží jsem si teď vybavoval s Prasoidovou pomocí některé momenty. Pokud si dobře vzpomínám, přišlo mi to poněkud zdlouhavé a pasáž hrůzné nejistotu až příliš natahována. Freddyho ztvárnění tak nějak nepřirozené. Na druhou stranu atmosféra vynikající. 100% je ale příliš vysoko. Sám bych hodnotil podstatně níž.

    PS: Film jsem viděl někdy mezi 12 – 14 lety, takže moje dojmy z něj lehce ovlivnil zub času a špatná paměť.

Nový komentář