New Mutants, The (2020)


Český název: Noví mutanti
Režie: Josh Boone
Rok výroby: 2020
Délka: 95 min
Země: USA
Alternativní názvy: X-Men: The New Mutants, Growing Pains

Hrají:
Blu Hunt … (Dani Moonstar)
Alice Braga … (Dr. Reyesová)
Anya Taylor-Joy … (Illyana)
Maisie Williams … (Rahne)
Charlie Heaton … (Sam)
Henry Zaga … (Roberto)
… a další

 

X-Menovské univerzum se rozrostlo už do takové šíře, že po první trilogii a všech těch prequelech a sequelech jsme dostali i originy oblíbených postav (trilogie Wolverine, Dark Phoenix) nebo samostatně stojící ztřeštěnost (Deadpool). I Noví mutanti chtějí stát trochu mimo. Komorní příběh o pětici mutantů zavřených v nápravném zařízení lákalo na hororovější pojetí, v němž budou hrát prim noční můry.

Teenagerka Dani se do této sešlosti dostane kvůli podivné katastrofě, která zničila její vesnici (je to indiánka). Neví, proč jako jediná přežila a ani jaké má schopnosti. Pomoc nabízí Dr. Reyesová, která ji chce podrobit sérii testů, jež by mohly záhadu objasnit. Nic jiného Dani stejně nezbývá, neboť zařízení je chráněno silovým polem znemožňující útěk. Noční můry našich hrdinů však hranice neznají.

Partu kolem Dani tvoří mladí mutanti, kteří své síly neumějí kontrolovat a mají za sebou traumata s mnohými mrtvými. Například Roberto se umí rozžhavit, na což doplatila jeho přítelkyně, nebo je tu Sam nesoucí v sobě děsivé vzpomínky na důlní neštěstí. S příchodem Dani ožívají jejich můry, ale abych řekl pravdu, příliš to nefunguje. Jejich traumata jsou načrtnuta velmi stroze, a navíc jsou umocněna slabou atmosférou. Bát se opravdu nebudete.

Navíc, čím více se Noví mutanti blíží závěru, tím jsou směšnější. Připomínají vykuchané torzo a nechávají za sebou řadu otázek. Kde je zdroj toho ochranného pole? Je to Dr. Reyesová? Znamená onen závěr, že Dani zničila svou noční můrou svou vesnici? Některé momentky jsou alespoň béčkově bizarní (smajlíci!), avšak když je vrcholem filmu souboj s obřím digitálním medvědem, připadáte si zas jak v nějaké dětské fantasy.

Hodnocení5
New Mutants uzavírají dvacetileté univerzum, které odstartoval Bryan Singer svými X-Meny (2000) a které skončilo v okamžiku, kdy Disney koupil Foxe. Bohužel je to jeho nejslabší a nejsnáze zavržení hodný článek.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář