New Mutants, The (2020)


Český název: Noví mutanti
Režie: Josh Boone
Rok výroby: 2020
Délka: 95 min
Země: USA
Alternativní názvy: X-Men: The New Mutants, Growing Pains

Hrají:
Blu Hunt … (Dani Moonstar)
Alice Braga … (Dr. Reyesová)
Anya Taylor-Joy … (Illyana)
Maisie Williams … (Rahne)
Charlie Heaton … (Sam)
Henry Zaga … (Roberto)
… a další

 

X-Menovské univerzum se rozrostlo už do takové šíře, že po první trilogii a všech těch prequelech a sequelech jsme dostali i originy oblíbených postav (trilogie Wolverine, Dark Phoenix) nebo samostatně stojící ztřeštěnost (Deadpool). I Noví mutanti chtějí stát trochu mimo. Komorní příběh o pětici mutantů zavřených v nápravném zařízení lákalo na hororovější pojetí, v němž budou hrát prim noční můry.

Teenagerka Dani se do této sešlosti dostane kvůli podivné katastrofě, která zničila její vesnici (je to indiánka). Neví, proč jako jediná přežila a ani jaké má schopnosti. Pomoc nabízí Dr. Reyesová, která ji chce podrobit sérii testů, jež by mohly záhadu objasnit. Nic jiného Dani stejně nezbývá, neboť zařízení je chráněno silovým polem znemožňující útěk. Noční můry našich hrdinů však hranice neznají.

Partu kolem Dani tvoří mladí mutanti, kteří své síly neumějí kontrolovat a mají za sebou traumata s mnohými mrtvými. Například Roberto se umí rozžhavit, na což doplatila jeho přítelkyně, nebo je tu Sam nesoucí v sobě děsivé vzpomínky na důlní neštěstí. S příchodem Dani ožívají jejich můry, ale abych řekl pravdu, příliš to nefunguje. Jejich traumata jsou načrtnuta velmi stroze, a navíc jsou umocněna slabou atmosférou. Bát se opravdu nebudete.

Navíc, čím více se Noví mutanti blíží závěru, tím jsou směšnější. Připomínají vykuchané torzo a nechávají za sebou řadu otázek. Kde je zdroj toho ochranného pole? Je to Dr. Reyesová? Znamená onen závěr, že Dani zničila svou noční můrou svou vesnici? Některé momentky jsou alespoň béčkově bizarní (smajlíci!), avšak když je vrcholem filmu souboj s obřím digitálním medvědem, připadáte si zas jak v nějaké dětské fantasy.

Hodnocení5
New Mutants uzavírají dvacetileté univerzum, které odstartoval Bryan Singer svými X-Meny (2000) a které skončilo v okamžiku, kdy Disney koupil Foxe. Bohužel je to jeho nejslabší a nejsnáze zavržení hodný článek.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 13 května 2023 v 18:04

    Nikdy jsem nebyl a asi ani nebudu příznivcem a zarytým fandou zfilmovaných „Marvelovek“. Ač mi komiksová podoba všech těch hrdinů či animované verze nevadily, filmová zpracování jsou pro mne jedním velkým utrpením. Série X-Men mě tak rovněž zcela minula (tedy viděl jsem úplně první film a nějak zvlášť jsem okouzlen nebyl), takže tahle rádoby scifi-hororová podívaná pro náctileté mou krevní skupinou taktéž není. Dodívat se do konce, jo to byl pro mne ten pravý horor. Nesympatické postavy, stupidní děj a hromada nudy – to je jen strohý výčet všech záporů, na které jsem tu narazil. Ona tajemství a noční můry z minulosti jsou tu u všech jen zhruba načrtnuty, pár pokusů o děsivé momenty by se tu našlo, ovšem vše je obaleno hromadou nudné vaty, u které jsem jen protáčel panenky. Máme tu lesbickou vložku, bez které by to v dnešní době už ani nešlo, jen ten černoch a nějaká ta „transka“ mi tu chyběli, aby se splnily všechny ty novodobé zvrácené kvóty. Kreatury se smajlíkem na ksichtu, pedofilní kněz ani ohořelá přítelkyně moc nezabrali a tak jediné, co trošku potěšilo, byl ten digitální medvědí démon. Celé to však působilo, jako by to bylo natočené pro diváky do patnácti let, a když jsem se podíval na celkový rating – taky že skoro jo. Ty vole, na tohle jít do kina, tak odcházím děsně nasraný. Anya Taylor-Joy jasně nejlepší na celém filmu. I díky ní tomu dám alespoň podprůměrné ohodnocení, protože jinak bych šel s procenty ještě dolů. Malé děcka budou možná potěšeny, jinak ubohost. 40%

Nový komentář