New Kids, The (1985)


Český název: Lunapark smrti
Režie: Sean S. Cunningham
Rok výroby: 1985
Délka: 110 min
Země: USA

Hrají:
Shannon Presby … (Loren)
Lori Loughlin … (Abby)
James Spader … (Eddie Dutra)
David H. MacDonald … (Moonie)
Edie Jones … (Charlie)
…a další

 

Název Lunapark smrti, zvolený českým distributorem pro uvedení tohoto filmu na trh, by mohl být dosti zavádějící. Vzbuzuje totiž dojem, že se za ním skrývá další vyvražďovačka, v níž budou nic netušící návštěvníci jednotlivých atrakcí porcováni nějakým záhadným vrahem s největší pravděpodobností svou tvář skrývajícím pod maskou klauna. Připočítáme-li si, že na režisérskou stoličku usedl jistý Sean S. Cunningham (ano, ten chlapík, co vdechl život jedné z nejzářivějších hvězd slasher žánru, nezastavitelnému buldozeru na odklízení souložící mládeže v okolí Crystal Lake Jasonu Vorheesovi), nemůže být přeci Lunapark ničím jiným, než klasickou vybíjenou.

Jenže chyba lávky! Tentokrát tvůrčí tým uchopil danou látku úplně za jiný konec a natočil studentské drama, kde prim nehrají naostřené mačety, ale stále se stupňující šikana vrcholící krvavou odplatou v názvu zmíněném lunaparku.

Sourozenci Loren a Abby McWilliamsovi žijí šťastný život až do té doby, než je tragická autonehoda připraví o oba rodiče. Musí se tedy přestěhovat ke svým příbuzným na Floridu do malého městečka Glenby, kde strýček vlastní uvadající lunapark. Jejich pozvolné včleňování se mezi nové spolužáky naruší pertička místní „smetánky“, která jejich snažení nechá podstoupit tvrdou zkouškou.

Ve filmu sice není nouze o vypjatější momenty a čím blíže se dostáváme k nevyhnutelnému konci, tím více nabírá na otáčkách, nicméně skalní hororový fanda, čekající trochu jinou podívanou, může být dramatičtější linkou příběhu malinko zaskočen. Alespoň až do samotného finále. Předešlou absenci hororových scén si zde film vynahradí měrou vrchovatou. Děj náhle přehodí vyhýbku úplně na jinou kolej a názorně předvede, jakým způsobem se může šikana navyplatit. Z obětí se záhy stávají krutí vykonavatelé nelítostné pomsty a svým trýznitelům nezůstávají opravdu nic dlužni. Sám režisér dokazuje svůj původ, a i když onen klíčový aspekt pomsty přichází malinko pozdě, takže se jej ani pořádně neužijete, je to na svou doby náramná podívaná.

Hodnocení7
Pokud pro vás byl například žánrově příbuzný Eden Lake příliš „špinavý“ a vadilo vám, že v něm nedošlo k finální odplatě, neváhejte a spravte si chuť zde. Když chcete vidět, jak těm sígrům, co vám na základce kradli svačiny, konečně někdo natrhne pr...., je pro vás Lunapark tou správnou volbou. Pokud ale očekáváte skutečný horor, ruce pryč!
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 29 května 2013 v 15:30

    Přestože mnozí označují tento thriller mylně za slasher či horor, je pravdou, že tvůrce legendárního Pátku 13 Cunningham odvedl velmi dobrou práci i zde a „krvavější“ poslední dvacetiminutovka opravdu potěší i fanoušky hororového žánru. Režisér po celou dobu skvěle budoval atmosféru, která vygradovala skvostným finále. Nechybí zde samozřejmě pořádná dávka napětí, herecké výkony jsou rovněž na velice slušné úrovni a samotný příběh nenudí. I díky tomu se Lunapark smrti stal pro mnohé nezapomenutelnou podívanou a ve své době VHSky s ním se nemusely bát, že by je pokrývala vrstva prachu v regálech.

Nový komentář