New Daughter, The (2009)


Režie: Luiso Berdejo
Rok výroby: 2009
Délka: 107 min
Země: USA

Hrají:
Kevin Costner … (John James)
Ivana Baquero … (Louisa James)
Samantha Mathis … (Cassandra)
Gattlin Griffith … (Sam James)
…a další

 

Američané aby se pomalu přestávali stěhovat. Většinou totiž narazí na prokleté, strašidelné či ještě bývalými majiteli ovládané domy, byť jsou již mnoho let pod drnem. John James, který se nedávno rozešel se svou manželkou, kupuje pro sebe a své dva potomky nový domek v malém městečku. Jenže realitní kancelář mu jaksi opomněla říct, že kousek od domu leží nenápadný kopeček, který možná bude mít zajímavou minulost. A možná má něco společného i se změnami nálad Johnovi dcery Louisy…

The New Daughter, inspirovaná stejnojmenou krátkou povídkou Johna Connolyho, tedy podle synopse nenabizí přiliš velkou originalitu. Je to tak, leč i smíchanina několika známých hororových klišé může fungovat. Tento snímek měl štěstí především ve svém režisérovi. Španělský rodák Luiso Berdejo s hororem koketoval již ve svých předchozích „kraťasech” a spolupracoval i na proslaveném [Rec]. A i když je The New Daughter jeho prvním velkým počinem, nezapře v sobě celkem kvalitní jádro.

 Film samotný překvapuje svou vyrovnanou konzistencí. Nikam nespěchá, odvíjí se minutu po minutě, přičemž ale prakticky vůbec nenudí – a to, prosím, režisér nepotřebuje diváka pořád lekat vteřinovými lekačkami. Jejich počet bych možná dokázal spočítat na prstech jedné ruky. Berdejo jde na věc jinak. Zpočátku matná atmosféra postupně sílí a ačkoliv film celkově nijak nestrhne, vydržíte až do konce. A to se cení.

Tvůrci se zkrátka drží známého pravidla a sice, že neviděné zlo je silnější zlo. Zvrat přichází až někdy ve dvou třetinách, leč není úplně snadné ho skousnout. Do té doby se může „akčnější” divák trochu nudit, protože jedinými hororovými momenty budou podivní zvuky vycházející z venku, zablácené šlápoty vedoucí do dívčího pokoje a několik lekaček, které jsou zajímavé spíše zvukově než vizuálně. Zdá se mi, mimochodem, že úder blesku v okamžiku, kdy se hlavní postava něčeho lekne, se stává otřepaným klišé.

Hodnocení6
Když už jsem nakousl ty vizuály, na The New Daughter se kouká velmi příjemně. Režisér umí vytvořit pěkné obrázky a krásné scény, což dopomáhá k větší spokojenosti, přestože film nevybočuje z řady jiných „bubu" titulů, co se ostatních prvků týče. A jestli navíc máte rádi veterána Kevina Costnera, jděte do toho. The New Daughter vás určitě nepohorší. Je to mix viděného - na standartně slušné úrovni - který dokáže překvapit snad jen pěkným zakončením.
60%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Profilový obrázek
    Solo 26 května 2013 v 08:02

    Říkal jsem si, hraje tam Costner, půjde o mysteriózní horor, to by nemuselo být špatné. Taky jsem si zprvu tenhle film jakžtakž užíval, prostředí vypadalo slušně a já se těšil, jakou roli v tom všem bude hrát ona mohyla. Jenže tvůrci všechno posrali tím, že nám ukázali ony (polobohy) moc brzo a já měl po náladě. Pak už jsem jen více méně znuděně seděl a čekal, kdy bude konec. Atmosféra totiž místy neskutečně stagnovala, napětí si větší polovinu filmu vzalo náhradní volno a herecké výkony obou dětských protagonistů taky dost průměrné. Kde originalita moc příležitosti nedostane, tam to ani Kevin nezachrání.

Nový komentář