Český název: Únik z Alcatrazu
Režie: Phillip J. Roth
Rok výroby: 2001
Délka: 96 min
Země: USA
Alternativní název: Boa: New Alcatraz
Hrají:
Dean Cain … (Dr. Robert Trenton)
Elizabeth Lackey … (Dr. Jessica Platt-Trenton)
Mark Sheppard … (Yuri)
Dean Biasucci … (Major Larsen)
Dana Ashbrook … (Kelly Mitich)
…a další
Antarktida: Země věčného ledu – Americká vláda ve spoluprácí s celosvětovými složkami, vybudovali mezinárodní věznici, pro nejhorší zločince. Výběr místa je dokonalý, protože únik je zcela nemožný, ne nereálný ale kdo by utíkal, když všude dokola je bílá smrt. Ve vězení je už umístěno pěkných pár individuí, z nichž stojí za povšimnutí snad jen „terorista“ Yuri. Při důlních pracích prorazí hlubinný vrt led a pod ním i nějaký dutý kus ledovce. Následně něco udělá do masivní zdi věznice obrovskou díru. Co to jen mohlo udělat? Bezpečnostní kamery ukazovali něco jako obrovského hada, který se pochybuje závratnou rychlostí. Velitel základny nechce ponechat nic náhodě a povolá záchranný tým společně s dvojicí paleontologů. Na Antarktidu tak doletí speciální komando společně s doktorem Trentonem a jeho manželkou. To co tu však uvidí, nikdo z nich nečekal ani v těch nejděsivějších snech…
Když jsem tento snímek viděl před léty poprvé, byl jsem rozhodnutý mu vpálit odpad. Potom se mi však dostali do ruky další podobné snímky o gigantických hadech a po srovnání tomu pár procent přidám. Opět jsem se sice dočkal scénáře plného nesmyslů a špatných hereckých výkonů, dokonce i triky jsou ostudné, ale přece jenom je tu k vidění i několik zajímavých scén. Není jich sice mnoho, ale alespoň trošku zahrály při té antarkidské záplavě nudy a počítačového zmaru.
Tvůrci tohoto filmu se snažili navnadit diváky alespoň na herecké obsazení a tak do hlavní role dosadili Deana Caina – filmového Supermana. Osobně moc nechápu, proč se tento dobrý herec propůjčil takové kravině, ale tak každá kačka do rodinného rozpočtu se hodí. V té záplavě antitalentů se však alespoň trošku vyjímal. Ani ztvárnění gigantického predátora nepřineslo výraznějších změn (oproti Pythonům). Had ve filmu je tak rychlý, že i Ferrari by mělo co dělat aby ho dohnalo. Chvílemi mi filmové triky připadali jako bych hrál nějakou hru, protože detaily prostředí a hada tomu opravdu naznačovali. Prostě hrůza…
Debilita tvůrců někdy nezná mezí, ale málo kdy se jim povede něco takového, jako bylo možno shlédnout zde. Jak se co možná nejrychleji zbavit většiny vedlejších postav, abyste „zřejmě“ ušetřili za jejich honoráře.? No stačí jeden velký výbuch a ani nepotřebujete digitálního hada. Podobných špeků tu bylo víc než dost.
Celé to na mě dělalo dojem, že se režisér se štábem pustili do celkem ambiciózního projektu, jenže během natáčení došly prachy, producent asi prohrál na burze nebo co, a od tý chvíle se šetřilo úplně na všem. Nejvíc mě rozesmíval efekt výbuchu plynu, který mi připomínal animaci cigaretového kouře z úvodu reklamního bloku na kanálu Spektrum, a pak exploze v šachtě, vypadající jak žhnoucí láva kolem Fantomasova horského sídla. Hada bych tipnul tak, že byl vzat z nějaké starší verze Dooma nebo podobné střílečky, taky by to mohl být lehce modifikovaný Močálový žralok z Gothicu I.
Občas jsem měl pocit, že sleduji solidní scénu (asi z té fáze natáčení, kdy ještě prachy byly), abych pak bezpečně poznal, odkdy se začalo na všem škudlit: Pitomá výprava, hloupý scénář, amatérské efekty, herci hráli, jako by nedostávali za práci výplatu, a nedivil bych se, kdyby tomu tak doopravdy bylo.
Vše, co vás může bavit na Alien vs. Predator, zde najdete zprzněné do té nejstrašnější míry hovadství.
Dávám 10%. 5% za to, že se tam hýbou obrázky , dalších 5 za dvě celkem pohledné herečky.
nic moc,
40 procent
Zase digitální had. Jestli jsem tohle viděl, tak si to nepamatuji, soudě podle hodnocení bych ani nemohl…