Neon Demon, The (2016)


Český název: Neon Demon
Režie: Nicolas Winding Refn
Rok výroby: 2016
Délka: 117 min
Země: Francie / Dánsko / USA

Hrají:
Elle Fanning … (Jesse)
Karl Glusman … (Dean)
Jena Malone … (Ruby)
Bella Heathcote … (Gigi)
Abbey Lee … (Sarah)
Desmond Harrington … (Jack)
Keanu Reeves … (Hank)
…a další

 

Dánský režisér Nicolas Winding Refn natočil v roce 2011 působivé, leč pro mne přece jen trochu přeceněné drama Drive, kterým vešel ve známost. Nic jiného jsem od něj neviděl. Situaci změnil až The Neon Demon, koprodukční film, ve kterém mladá kráska vstupuje do světa modelingu a snadno se dostává k nejlukrativnějším zakázkám. Cesta k vrcholu ovšem bývá trnitá.

Šestnáctiletá Jesse má v sobě jiskru, po které touží každá modelka. Nová kariéra jí pohlcuje, fascinuje, ale přináší sebou i nebezpečí. The Neon Demon ale určitě není klasickým hororem – žánrově k němu sbíhá jen v několika prvcích (např. paranoidní hrdinka, dusnější atmosféra, plus trochu gore a explicity). Kdybych měl Refnův film přirovnat k jinému, řekl bych zřejmě Black Swan (Černá labuť, 2010).

Tohle srovnání má ale tu trhlinu, že tehdejší Aranofskyho baletní mystérium mělo mnohem ucelenější příběh, využité prostředí a nemálo silných momentek. The Neon Demon se také občas vytasí s působivou obrazovou stylizací, ovšem zbytek mě nechal v těžkých otaznících. Nemůžu najít pointu vyprávění, marně se pídím po významu některých linek a stopáž se mi jeví přepjatá vzhledem k nemastnému výsledku.

Hodnocení5
The Neon Demon není divácky komfortní snímek, poněvadž se snaží vypadat umělecky a důležitě, v podstatě ale spíše nudí a ničím neobohatí. Tedy pokud v Jesse také neobjevíte onu esenci výjimečnosti.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 22 července 2017 v 21:06

    Režisér Nicolas Winding Refn byl pro mne velkou neznámou a doteď jsem neměl tu „čest“ ani s jedním z jeho filmů. Nechal jsem se však zlákat žánrovým zasazením (psychologický, mysteriózní, horor, thriller) a především průměrnými čísly v hodnocení na internetu. Velmi záhy jsem však pochopil, že jsem zase skočil „na špek“ a nejhororovějším zážitkem z tohoto filmu byla jeho až nesnesitelná délka. Předem bych chtěl upozornit, že tohle opravdu nebyla a nikdy nebude podívaná pro mou maličkost. Ono bylo pěkné sledovat pohledné dívky (i když hlavní hrdinka mi teda vůbec sympatická nebyla), ale polonahá těla (občas i zcela nahá) byly jen slabou náplastí, pro jinak dost nezáživný čas, který jsem tomuto filmu věnoval. Po vizuální stránce bych snad ještě dokázal alespoň částečně najít slova chvály, protože některé efekty byli vážně povedené a ani kamera nebyla nejhorší, ale příběh potažmo zápletka – tak to už byla jiná káva. Kupící se přihlouplé dialogy a naprosto nudné pasáže, mě trýznily mnohem více, než když v práci odpočítávám poslední hodinu. Pln čirého zoufalství jsem neustále pokukoval po časomíře a těšil se, až tohle utrpení konečně skončí. Ke konci sice došlo k mírnému zlepšení, ale ani krví pokrytá nahá ženská těla už tomu moc kreditu nepřidala. Opravdu bych byl rád, kdyby mi někdo vysvětlil onen „hypnotický zážitek“, který z filmu mnoho diváků údajně mělo. Já se totiž po většinu času nudil jako prase. 40%

Nový komentář