Needful Things (1993)


Český název: Obchodník s hrůzou
Režie:
Fraser Clarke Heston
Rok výroby: 1993
Délka: 120 min
Země: USA

Hrají:
Max von Sydow … (Leland Gaunt)
Ed Harris … (Sheriff Alan J. Pangborn)
Bonnie Bedelia … (Polly Chalmers)
Amanda Plummer … (Netitia ‘Nettie’ Cobb)
J.T. Walsh … (Danforth ‘Buster’ Keeton III)
Ray McKinnon … (Norris Ridgewick)
Duncan Fraser … (Hugh Albert Priest)
…a další

 

Děj:
Leland Guant je zvláštní obchodník, který v obchodě “Nezbytné věci” (v češtině se jmenuje i tak kniha) prodává zboží, po němž obyvatelé města Castle Rock ze všeho nejvíce touží. Krom nízké ceny musí zaplatit ještě drobnou službičkou. Provést nějaký žertík jinému obyvateli města. Postupem času ve městě stoupá agrese a stačí už jen drobný impuls, aby se spustilo do chodu vyřizování účtů. Zastavit to může jen jediný muž: šerif Alan Pengborn. Ten začíná tušit, odkud zdroj všeho zla pochází. Podaří se mu zachránit město, nebo ho pohltí temnota? Myslím, že neudělám chybu, když řeknu, že v knize zlo i přes neúspěch vyhraje, protože film je oproti předloze dosti odlišný.

Kniha a film:
Přenést více jak 600 stránkovou knihu na 120 minutový filmový pás stojí doti úsilí i škrtů. Bohužel je to patrné a ten, kdo knihu nečetl, se v ději bude těžko orientovat. Do hloubky jdoucí příběh a postavy, které jsou v Kingových dílech zvykem, zde nečekejte. Ani tak brutální a hororový děj. Skoro mi přišlo, že z toho chtěli udělat téměř pohádku. Přesto se najdou místa, za která budete rádi, že jste tento film shlédli. Hlavně v jeho závěru.
Je to sice nějaký pátek, co jsem knihu Nezbytné věci dočetl, ale dodnes si vzpomínám na dokonale a brutálně popsané souboje, exploze a násilí, kterými se to na konci jenom hemží. První polovina knihy mě trochu nudila. Zdlouhavě popisovala různé charaktery postav, jejich minulost, pocity, než se něco začalo dít. Ale na konci jste s obyvateli Castle Rocku byli tak seznámeni, až jste se doslova modlily za přežití některých postav. A tak ona zdlouhavá část se vyplatila.
Doporučuji vám tedy, nejprve si přečíst tuto knihu. Jako milovníkům hororu se vám to určitě vyplatí. Vždyť v závěru je šestkrát tolik násilí i explozí, než v celém filmu.

Co filmu vytknout: – povrhní postavy, složitý děj, malou brutalitu.
Co filmu vychválit: – herecké výkony, hudbu, kameru, exploze.

 

Hodnocení7
Film Needful Things bych hodnotil jako jeden z těch lepších na motivy knihy Stephena Kinga. Je sice značně složitý, má své mouchy, je ochuzen o dost postav a má i odlišný konec, přesto se filmaři s tímto dílem poprali slušně. Divák se u filmu nudit nebude a vykreslené postupné napětí ho bude připravovat na velkolepé zakončení. Na rok 1993 opravdu dobrý film s řadou hereckých hvězd, který by si zasloužil remake.
70%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

 1. spilla 13 ledna 2015 v 12:44

  kniha patří mezi moje nejoblíbenější od mistra Kinga…a tento film je poskládaný na její motivy řekl bych ideálně…Ed Harrise moc nemusím jako herce…ale tady se mi hodně líbil a spolu s Max won Sydowem tenhle film táhl….tahle verze neurazí lidi, co knížku zbožnují….ale ani nenabídne nic navíc….:) poctivě natočenej filmek….

 2. Solo 3 srpna 2010 v 09:50

  Knihu mám sice doma, ale ještě jsem jí nečetl, takže jsem byl hodně
  zvědavý jak bude vypadat její filmová podoba. No a byl jsem jsem docela
  překvapený. Film má velice příjemnou atmosféru, která nabírá každou
  minutou na obrátkách. Od chvíle, kdy se začnou mírumilovní občané
  navzájem poštvávat proti sobě je film mnohem zajímavější, než na
  začátku. Za zlatý hřeb bych označil souboj dvou žen na ”ostří nože”.
  Herecké obsazení bylo vybráno velice pečlivě a našlo by se zde jen pár
  postav, u kterých bych měl vyložené namítky, že to šlo udělat lépe. Jde o
  nadprůměrný film, který si určitě v dohledné době pustím znovu.

 3. Eraserhead 2 března 2010 v 11:52

   Needful Things jsou mou druhou nejoblíbenější Kingovou knihou a i přesto, že už jsem si tak nějak zvykl, že filmové verze kingovek nejsou zpravidla nic moc, na tohle jsem byl hodně zvědavý. Film se knihy moc nedrží, spousta věcí chybí, pár věcí je úplně jinak, ale i přesto je sám o sobě povedený a jak se blíží ke konci, hodně dobře graduje. Max von Sydow mi z počátku v roli zlomyslného prodavače neseděl, ale čím byl zlomyslnější, tím se to zlepšovalo, i když to prostě NENÍ ten Leland Gaunt, jak ho napsal King. Naproti tomu Amanda Plummer v roli Nettie Cobbové podává naprosto vynikající výkon. Procenta ubírám z jednoho jediného důvodu, strašně jsem se těšil na filmovou podobu závěru knihy a byl jsem dost hodně zklamanej.

Nový komentář