Near dark (1987)


Český název: Na prahu temnot
Režie: Kathryn Bigelow
Rok výroby: 1987
Délka: 94 min
Země: USA

Hrají:
Adrian Pasdar … (Caleb Colton)
Jenny Wright … (Mae)
Lance Henriksen … (Jesse)
Bill Paxton … (Severen)
Jenette Goldstein … (Diamondblack)
Tim Thomerson … (Loy Colton)
Joshua John Miller … (Homer)
… a další

 

Mladík Caleb jednoho krásného večera potká jistou dívku jménem Mae. Absolvuje s ní noční výlet, po kterém se plazí domů, z krku mu teče krev a slunce, jež na něj svítí, ho ohřívá natolik, že se z chudáka kouří. Když už je těsně před domem a chystá se padnout k nohám svého otce a malé sestry, zastaví před ním karavan, naloží ho a alou pryč. Otec kontaktuje policii, ale z jejího chladného přístupu k věci je mu zle. Vydává se syna hledat. Ten zatím kdesi prohlubuje vztah s blonďatou kráskou, která patří do skupiny pěti nočních tvorů, kteří v zaprášených hadrech a starých autech brázdí celou zem a chladí si žáhy lidskou krví. Aby Caleb přežil a mohl být se svou láskou, musí dokázat, že k nim patří. Ale co když se mu jisté stránky nočního života nezamlouvají? Co když ho nakonec otec najde? Vrátí se k rodině, nebo zůstane nočním dravcem? Rozhodnutí přichází v té nejnevhodnější chvíli.

Je libo upírskou love story v moderním kabátě? Račte si pochutnat. Přitom samozřejmě zapomeňte na bílou postavu v černém plášti, ulehající do rakve v zatuchlé kobce. Tihle upíři, o nichž se mimochodem ve filmu jako o upírech nemluví, vypadají jako bezdomovci. Navštěvují bary, i když pivo jim zřejmě nechutná, kradou automobily, v nichž poté po nutném zatemnění oken ve dne přespávají. Ano, sluneční světlo je pro ně naštěstí smrtící.

Herecké obsazení je až překvapivě příjemné, tedy příjemně známé pro ty, kdo se často dívají na film Aliens, a to hned ve třech případech. Mnoho prostoru ovšem nedostávají, děj se soustředí veskrze na Caleba a jeho dívku. Ta na rozdíl od ostatních upířích kolegů, kterým mnohdy k dobrému výkonu stačil uhrančivý pohled (jako v případě Henriksena), chvílemi ztrácela schopnost přesvědčivosti.

Film staví jednoznačně na atmosféře temnoty. Aby ne, když drtivá většina událostí probíhá právě za soumraku nebo těsně nad ránem. Umocňuje ji podmanivá elektronická hudba, sem tam zpestřená rockovou vsuvkou. Dovedu si ale představit, že bez těchto meziher by některé scény vyzněly daleko vážněji a temněji.

Brutalita a zběsilost upírů je v mezích únosnosti jak co do kvantity, tak také po stránce samotného zpracování. Krev vypadá skutečně, stejně jako zohyzdění nesmrtelných bytostí vlivem denního světla. Nechybí ani pyrotechnické efekty v podobě ohně a dramatické přestřelky. Co však chybí, je zakončení filmu, které by věrně korespondovalo s celkovým laděním a důmyslnou propracovaností celé dosavadní přehlídky. Připadlo mi, že to měl hlavní hrdina až moc jednoduché a že se upíři nechali navzdory svým zkušenostem snadno nachytat na hruškách.

Hodnocení7
Near dark je bravurně a působivě zpracovaný hororový romantický western, který potěší příznivce velmi netradičních pojetí upírů s rezervou pro jejich lidskou stránku. Na pozadí špinavého a krvavého cestování se v něm odvíjí milostný příběh, jehož účastníci překonají i ty největší překážky a možná se dočkají i šťastného konce.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 27 února 2015 v 06:16

    Kathryn Bigelow dnes již patří mezi uznávané režisérky, ale v začátcích své kariéry dost riskovala a i tentokrát šla, jak se říká „s kůží na trh“. Jak prorazit v hororovém žánru, zanechat v něm nesmazatelnou stopu a ještě k tomu napsat scénář a následně zrežírovat film tak, aby vás diváci i kritici nerozcupovali na kousky? Úplně postačí, když vyberete několik známých herců (nejlépe z nedávného „hitu“ Aliens), namixujete několik filmových žánrů dohromady (tak aby si v něm každý našel to svoje), přidáte trochu té lásky a brutality – no a odezva na sebe nenechá dlouho čekat. Dodnes se film těší mezi fanoušky velké oblibě. Samozřejmě že kromě dobrých hereckých výkonů většiny zúčastněných za to může hlavně skvěle vypracovaná atmosféra. Počáteční lovestory se brzy změní v čistokrevný akční horor. Napětí houstne každou další akční scénou, přidává se na brutalitě a divák má šanci vidět efekty na velice dobré úrovni. Především pak krvavý masakr v baru stál opravdu za to. Near dark tak v mnohém překonal očekávání, ale našlo by se tu i několik negativních prvků. Kromě některých hluchých míst (těch tu bylo opravdu minimum) se mi rovněž nelíbil závěr filmu. Od chvíle kdy se Paxon seznámil s kamionem, to šlo s kvalitou dolů. Tedy hlavně co se atmosféry týče. Ani to mi však nezabrání, abych tento kousek neoznačil za nadprůměrný film. 70%

Nový komentář