Nature of the Beast (1995)


Český název: Špatná společnost
Režie: Victor Salva
Rok: 1995
Délka: 91 min
Země: USA
Další názvy: Bad Company, Hatchet Man

Hrají:
Eric Roberts … (Adrian)
Lance Henriksen … (Jack Powell)
Brion James … (šerif Gordon)
Frank Novak … (Manfred)
Earl Theroux … (Winnerman)
Lila Garrett … (Winnermanová)
…a další

 

Jack Powell je slušně vyhlížející obchodník, který často volá manželce a dává si pozor na svoje zavazadla. Až moc velký pozor. Projíždí právě přes jihozápadní poušť. Cestou míjí místo činu ohavné vraždy, kterou má svědomí jistý „Sekyrák”. Šerif ho varuje, aby nikomu nezastavoval. Jack poslechne a když míjí jednoho mladého stopaře, nezastaví. Potká ho však o něco později a jako omluvu za svoji bezohlednost jej pozve na oběd. Něco mu ale na mladém Adrianovi nesedí. Co, to zjistí, když zbaběle prchne a potká ho opět o něco později u motelu, kde právě došlo k další vraždě. Adrian se k němu doslova nasáčkuje. Začne si s ním povídat a přitom si párkrát šlehne. Jack je nesvůj, hlavně kvůli svému kufru, ale nemůže ujet, protože Adrian je neodbytný a učinil opatření, aby mu Jack zase neutekl. Tak spolu projíždí krajem, aby se po několika drsných příhodách nakonec dostali do Jackovy chaty, kde vyplují na povrch jejich strašlivá a šokující tajemství.

Má-li být tento film, jenž je označován jako mysteriózní hororový thriller, řádně ohodnocen, je třeba si uvědomit, oč v něm vlastně jde. Veškeré dění se soustředí takřka na hlavní dvě postavy a jejich vztah, který se určitým směrem vyvíjí. Naleznete jen minimum záběrů a scén, v nichž by alespoň jeden z nich nefiguroval.

Neuvidíte zde téměř žádnou krev a ani žádnou mrtvolu. Přestože během filmu zemře několik lidí, vše se děje na pozadí a je to pouze naznačeno. Vraždy v podstatě dokreslují už tak dost hustou atmosféru, kterou tvoří napjatý vztah dvou chlápků, s nimiž zřejmě není něco v pořádku. I když o nich máte jisté tušení, až do konce přesně nevíte, jestli jsou oba tím, za co je máte. Závěr je totiž vskutku překvapující a může se stát, že jeho vinou začnete mít pochybnosti o tom, proč se oba chovali tak a ne jinak, protože v rámci hlubší logiky psychologie obou postav to jaksi nejde dohromady. Ale to nic. Protože oba pánové hrají tak bravurně, že jim věříte každé slovo. Těžko vyzvednout výkon jednoho nad druhého.

 

Hodnocení8
Bad Company je velmi napínavý thriller s obzvláště hutnou atmosférou a vynikajícími výkony hlavních protagonistů. Bez zbytečných efektů okolo, o těch film opravdu není.
80%

Sdílejte článek

  1. Solo 10 září 2012 v 15:20

    “The heart is deceitful above all things, and desperately wicked; Who can know it?" Slušný béčkový thriller, který se může opírat o vynikající herecké výkony obou hlavních protagonistů. Jak Roberts tak i Henriksen skvěle zvládli své role a i díky nim se mi film zapíše nesmazatelně do paměti. Zde máme šanci vidět, že i bez kupy mrtvol a tuctu vypálených zásobníků, se dá natočit kvalitní film o dvou mužích s pochybnou minulostí, které svede cesta dohromady uprostřed jihoamerické pouště. Tvůrci mohli stavět i na zajímavě zpracované atmosféře, která sice nevyvíjela až takový psychologický nátlak jak tomu bývá u podobných filmů zvykem, ale bylo zajímavé sledovat postupnou změnu v chování obou postav. Závěr se sice lehce nepovedl, ale to mi zas až tolik nevadilo.

  2. Frenk 27 března 2008 v 08:05

    Eric Roberts a Lance Henriksen by mohli být zárukou kvality, ale mě trošku odrazuje jméno režiséra, V. Salva mě totiž svými jinými filmy (Jeepers Creepers 1 a 2) nudil k smrti. A těžko již někdo zopakuje majstrštyk Michaela Manna, který natočil Collateral s T. Cruisem, thriller, kde se taktéž objevují převážně jen dvě postavy a jeden z nich je nájemný vrah (ten film má u mě 100 %). Takže až se někdy budu nudit, tak si pustím i tohle a třeba to bude OK…

Nový komentář