Nattevagten (1994)


Režie: Ole Bornedal
Rok výroby: 1994
Délka: 107 min
Země: Dánsko
Alternativní název: Nightwatch

Hrají:
Nikolaj Coster-Waldau … (Martin)
Sofie Gråbøl … (Kalinka)
Ulf Pilgaard … (komisař)
Kim Bodnia … (Jens)
Lotte Andersen … (Lotte)
Rikke Louise Andersson … (Joyce)
… a další

 

Martin se během studií práv rozhodne vylepšit svůj rozpočet a tak přijme práci hlídače v nemocniční márnici. Kanadský žertík jeho přítele Jense však odstartuje doslova lavinu potíží, které náhle obklopí Martina. Nejenom, že jej začne obtěžovat pouliční šlapka, se kterou se jednou sešel, ale má i podivné vidiny a jeden z doktorů ho začne mít za blázna. Nemá ani tušení, že se dostal do hledáčku sériového vraha, který vraždí mladé prostitutky a vše se snaží hodit právě na něj. Všechny stopy totiž vedou k mladému hlídači, kterému nezbývá nic jiného, než se pokusit očistit své jméno…

Režisér a scénárista v jedné osobě Ole Bornedal si tímto kouskem zadělal na docela zajímavou kariéru. Je nutné především podotknout, že Nattevagten je hlavně krimi-thriller, který v sobě ukrývá i částečně hororové prvky, jež natolik okouzlil americké producenty, že režisérovi nabídli krátce po premiéře, aby pro ně natočil remake svého vlastního filmu, který budete znát pod názvem Nightwatch (1997) – v českém překladu Hlídač mrtvých. V hlavní roli se představil Ewan McGregor. Oba filmy jsou si hodně podobné (samozřejmě nejen téměř totožnou zápletkou, ale i celkovou atmosférou a kvalitou).

I zde se může film opírat o děsivost prostředí, kde se většina děje odehrává – márnice a patologie mají své osobité kouzlo a pach, které dokážete i přes obrazovku doslova cítit na vlastní kůži. Což také výrazně dopomohlo k vytvoření potřebné atmosféry, zvláště pak v druhé polovině filmu, která nabídne několik dramatických okamžiků a nepříjemných situací, v nichž by se chtěl ocitnout jen málokdo a tak trochu i podivné sexuální spíš až morbidní napětí (kdo by si chtěl užít sex s partnerkou či partnerem vedle mrtvol, nebo rovnou souložit přímo s nimi…fuj).

Hodnocení5
Přiznám se však, že i já jsem jako první viděl remake a tak jsem samozřejmě nemohl neporovnávat. Oba filmy toho mají moc společného (jak klady ta i zápory), ale tady bylo přeci jenom o trochu horší herecké obsazení. I tak dám však originálu stejné hodnocení, protože u remaku měl Ole Bornedal možnost poučit se ze svých chyb, dotáhnout některé slabiny a přesto to i tak vypadalo skoro stejně.
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář