Nanny, The (1965)


Režie: Seth Holt
Rok výroby: 1965
Délka: 93 min
Země: Velká Birtánie

Hrají:
Bette Davis … (The nanny)
Wendy Craig … (Virginia Fane)
Jill Bennett … (Aunt Pen)
James Villiers … (Bill Fane)
William Dix … (Joey Fane)
Pamela Franklin … (Bobbie Medman)
… a další

 

Při prvním shlédnutí Nanny jsem se docela dlouho rozhodovala, co si o filmu myslet. Žádné vtipy zde sice nepadají, ale člověk má ze snímku v prvních chvílích trochu groteskoidní dojem – jako by čekal, kdy se to rozjede, a on se bude moct řezat smíchy. Je to nejspíš způsobeno úžasnou stylizací hlavní postavy – rodinné chůvy.

Nanny neslouží v příliš veselé domácnosti. Chladný otec, hysterická matka a kdysi dvě děti, přičemž smrt mladší z obou sourozenců – holčičky (opravdu rozkošná malá slečna – nejspíš nejmladší dítě, které jsem kdy viděla předvádět skutečné herecké výkony) – dostane jejího bratra do polepšovny. Z úmrtí je totiž viněn.

V době, kdy děj začínáme sledovat, se má mladík vrátit z ústavu zpět domů. Ani ředitel polepšovny však nemůže jeho otci zaručit, že se jim podařilo Joeho převychovat. Po jeho návratu domů se bohužel věci nezlepší. Je drsný a hrubý ke všem – nejvíce k chůvě. Když je dotázán na důvod svého chování, namítá, že to právě nanny zabila jeho sestru a jeho že se také snaží zabít.

Brzy po Joeho příjezdu dochází k další nepříjemné události. Matka je přiotrávena a jedovatá látka je nalezena pod chlapcovým polštářem. Přijíždí jeho teta, která je pro svou pragmatičnost a racionalitu pravým opakem své sestry, aby na synovce dohlédla po dobu matčiny nepřítomnosti. A ta jako první pochopí, že v domácnosti něco nehraje…

Film je prost větších chyb. Scénář se povedl, žádný z herců nepřekračuje svým výkonem meze snesitelnosti. Ovšem Nanny by nikdy nemohla být tím, čím je, nebýt její představitelky – úžasné Bette Davis, herečky nejen dvojnásobně oscarové, ale také skutečně dobré. Její pojetí rodinné chůvy, coby perfektního – a snad i ústředního – článku domácnosti, je skutečně uvěřitelné. Líbila-li se vám v podobné roli moje oblíbenkyně Maggie Smith, vězte, že tahle chůva je ještě skutečnější, dokonalejší, jen s menším akcentem na prvek humoru. Bette vytvořila přesně takovou postavu, jakou si představíte, řekne-li se: perfektní britská nanny.

Film vypadl v šedesátých letech z produkce Hammeru a jako většina podobných mě velmi potěšil. Hodina a půl je tak akorát, aby divák neztratil koncentraci a mohl si ve vší svěžesti užít i závěrečné vypointování. Jediné negativum, které mě v souvislosti s recenzovaným snímkem napadá, je skutečnost, že chvílemi snad příliš tlačí na pilu, pokud jde o vyhraněnost některých postav.

Hodnocení8
Příliš labilní matka, příliš odtažitý otec, příliš zlobivý Joey a příliš perfektní chůva. Nejde však o nic nesnesitelného, jen se snažím naplnit povinnost recenzenta a hledat i mouchy na něčem, co se mi opravdu líbilo.
80%

Sdílejte článek

  1. Solo 13 listopadu 2019 v 12:43

    Už to bude zhruba jedenáct let, co jsem tento film viděl poprvé, ale teprve nedávno se mi konečně podařilo jej „umístit“ do své bohaté domácí filmové sbírky. Musím se přiznat, že jsem na něj prostě prachsprostě zapomněl a jen shodou okolností jsem k němu opět našel cestu. Přitom jde o vcelku povedený film, který určitě stojí za pozornost. Nejde sice v žádném případě o čistokrevný horor, ale spíše psychologické drama/thriller, to ovšem neznamená, že byste v něm nenarazili na pořádně hutnou atmosféru, emoční výlevy a vynikající herecké výkony…

    Dopomohl tomu nejenom slušně gradující příběh či černobílý hábit, ale především solidní výkony obou hlavních představitelů: chůvy Bette Davis (ta byla přímo excelentní) a mladého Williama Dixe. Zatímco ona zde ztvárňuje úslužnou chůvu, on je problémovým chlapcem, který dělá neustále starosti svým rodičům a hlavně nesnáší onu starou dámu, protože je přesvědčen, že ho chce za každou cenu zabít. Kdo z nich má však pravdu? Navíc když do toho připočítáme i ufňukanou a psychicky slabou matku či otce, jenž raději tráví čas mimo domov – ani se moc nedivím, že ten malý spratek leze všem na nervy…

    Až jsem docela hleděl, že něco takového zplodili u Hammer Films. Přece jenom jsem byl od tohoto studia zvyklý spíše na poněkud odlišnější filmečky. Našlo se tu i několik komických prvků, které mě docela pobavili (taková scénka s truhlíkem a mlékařem, nebo kouřící mladičká Pamela Franklin a její postava). Jako celek je The Nanny povedeným filmem, který si zaslouží lehce nadprůměrné ohodnocení. 70%

Nový komentář