Nacht der lebenden Loser, Die (2004)


Český název: Pomsta živých smolařů
Režie: Matthias Dinter
Rok výroby: 2004
Délka: 89 min
Země: Německo
Alternativní název: Night of the Living Dorks

Hrají:
Tino Mewes … (Philip)
Manuel Cortez … (Wurst)
Thomas Schmieder … (Konrad)
Collien Ulmen-Fernandes … (Rebecca)
Nadine Germann … (Uschi)
… a další

 

Trojice kamarádů Philip, Wurst a Konrad jsou většinou svých vrstevníků považováni za školní odpadlíky a podivíny, ze kterých si mnozí z nich často utahují a stávají se i terčem jejich šikany. Jednoho večera se připojí k partičce satanistů, ke kterým patří i Philipova sousedka Rebecca, a zúčastní se podivného rituálu na místním hřbitově. Ten sice sám o sobě dopadne fiaskem, ale naše trojice přijde do kontaktu s popelem zemřelého, dovezeného z Haiti, a to pro ně bude mít nedozírné následky.

Následně totiž mají autonehodu a všichni se proberou až na stole v márnici. Na následky svých zranění měli zemřít, ale magický popel z nich udělal nemrtvé. Přátelé se toho rozhodnou využít ve svůj prospěch, tedy alespoň do doby, než se začnou postupně rozpadat a začne je ovládat chuť na lidské maso. Jenomže zatímco Philip a Wurst se za pomoci Rebeccy snaží zvrátit svůj osud, Konrad je rozhodnutý se krvavě pomstít všem, kdo jim nějak v minulosti ublížil.

Na německou distribuci nemám zrovna nejlepší názor a od našich západních sousedů jsem toho mnoho dobrého neviděl, nicméně se mnou jistě řada lidí nebude souhlasit. Určitě se najdou nějací fandové tamního porna, romantických filmů, seriálů či pohádek. No já byl spíš zvědavý, jak si dokázali poradit s hororovou komedií a zombie tematikou obzvláště. Tu, jak jistě už víte, taky zrovna moc nemusím. Nicméně hororové komedie/parodie mi nějak zvlášť nevadí. Nečekal jsem žádné zázraky, ale nakonec jsem se dočkal vcelku snesitelné průměrné podívané, která se dá rozhodně přežít bez úhony.

Druhý Soumrak mrtvých to sice není a popravdě se mu kvalitou ani humorem nepřiblížil ani z poloviny, ale i zde se dá narazit na několik vtipných, zábavných a lehce morbidních situací. Naše trojice smolařů sice moc charisma nepobrala, naštěstí v tom nejsou sami. Mou pozornost samozřejmě nejvíce zaujala přítomnost pohledné televizní moderátorky Collien Ulmen-Fernandes, ze které jsem prostě nemohl spustit oči. Z hororového hlediska tu toho však zas až tolik k vidění není, jak bychom si asi přáli. Naši přátelé totiž spíš hledají upadnuté varle, tančí na Jacksona, sešívačkou si přicvakávají, co jim zrovna upadne, uklízejí bordel po domácí párty, ale nějakých kreativních zombie útoků či vydařených masek se tu skoro nedočkáme.

Což byla dost škoda. Po této stránce se musíme spokojit s drobky (konflikt s učitelem, žraní žáby, úvodní útok zombie na Haiti…). Zbytek filmu byl totiž spíše parodií na teen komedie, ve které samozřejmě nesměla chybět trocha té nahoty, alkohol, drogy, dvojsmyslné sexuální narážky, až moc starostliví rodiče a hlavně opět ono klišé (pěkná holka, co nemá zájem, namakaný sportovec, pěkná sousedka, co má zájem, ale vy ji přehlížíte…). Prostě klasika.

Hodnocení5
Pomsta živých smolařů tak s ničím novým ani překvapivým nepřišla, pokud však máte rádi podobné oddechovky, budete možná spokojeni. Objektivně bych tomu dal lepší podprůměr, ale už jen kvůli Collien Ulmen-Fernandes tomu nakonec ten průměr dám. Ona si ho totiž zasloužila.
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. sarka-sharkamellita-jandova 3 června 2021 v 15:18

    “Na německou distribuci nemám zrovna nejlepší názor a od našich západních sousedů jsem toho mnoho dobrého neviděl, nicméně se mnou jistě řada lidí nebude souhlasit.” Ano, já nesouhlasím 😀 Německá produkce umí nabídnout zajímavé a fajn snímky, ale je pravdou, že do naší kinodistribuce se dostávají jen minimálně… naštěstí existují festivaly zaměřené přímo na německy mluvící filmy 🙂 Konkrétní filmy mohu doporučit třeba dramata Plavání (2018), Narušitel systému (2019), Perské lekce (2020) nebo komedie Už je tady zas (2015), A co třeba Adolf? (2018) nebo Zlatíčka (2019). Příznivcům artových snímků bych doporučila Podprsenku (2018). No, ale co se hororů týče, je pravda, že tam to zmapované nemám 😀 Ale všeobecně by se mohl líbit film U Zlaté rukavice (2019), který primárně hororem není, ale některé databáze ho tam mj. řadí.

    Ad. Pomsta živých smolařů: film neznám, ale zní trošku bizarně, což kvituju, takže si ho seženu a kouknu na něj.

Nový komentář