My Bloody Valentine (2009)


Český název: Krvavý Valentýn 3D
Režie: Patrick Lussier
Rok výroby: 2009
Délka: 101 min
Země: USA

Hrají:
Jensen Ackles … (Tom Hanningen)
Kerr Smith … (Axel Palmer)
Jaime King … (Sarah Palmer)
Betsy Rue … (Irene)
…a další

 

Američané si ji užívají už mnoho let, pro mě to byla premiéra – 3D atrakce. Při rozhodování o filmu, na který se budu dívat 3D brýlemi, jsem dal samozřejmě – před jinými snímky – přednost hororu. Bohužel však nepříliš podařenému. Takže zatímco prvních 15 minut jsem seděl v sedačce jako přibitý, pozorně sledujíc co všechno už je dneska možné, další a další minuty se vkrádala do kinosálu nuda a dlouhé čekání na závěrečný masakr.

Příběh je prostinký až běda. Jde tu vlastně jen o jedno neštěstí, při kterém zemřelo hodně lidí a o jednoho vraha, který má hornický mundúr a v ruce krumpáč. Děj se pak přenese o 10 let dopředu, ve městečku se objeví jeden hlavní podezřelý a masakr všemožných lidí na všemožných místech začíná nanovo. Do toho se řeší několik partnerských vztahů a intrik, policie hledá vraha a vy se začínáte pomalu vrtět nudou. Viděli jste to už stokrát, jedinou změnou je 3D efekt. Vše ostatní působí jako levný televizní horor, na který tvůrci dostali o něco víc peněz.

A skutečně. Krvavý Valentýn 3D stál pouhých 15 miliónů USD, což ho s použitou technologií samozřejmě dostalo do plusu, nebýt však toho skončil by dozajista někde v nejspodnějších regálech videopůjčoven. A není se co divit, když se režie ujme takový lempl jakým je Patrick Lussier. Tento věčný béčkař, jemuž v portfoliu svítí několik dílů toho nejhoršího Draculy a nezáživné pokračování Hlasu smrti, prostě neumí vytvořit atmosféru, která by se díky 3D rozměru dala krájet mačetou. Spoléhá jen na ohrané a nudné nahánění obětí po obchodě, po nemocnici, po lese, po domě, po chatrči, v důlní šachtě, po motelu a bůh ví kde ještě jinde.

Maskovaný zabiják se prostě jednou za čas objeví, zaúřaduje svým pracovním nástrojem a odejde. Vztahy mezi postavami vás nezajímají, otázkou pro diváka pak zůstává ono obvyklé „Kdo je vrah.“ A i tady dostávám facku, vědom si několika indícií, jež během filmu zazněli, ale na které člověk nedostane odpověď, jelikož scénárista se rozhodl všechny trumfy vybalit až na závěr. Jen by mě mimochodem zajímalo, kolik policistů by nechalo hlavního podezřelého běhat po svobodě, když má jeho fotku na místě činu. Scénárista z vás dělá pitomce.

Ale abych jenom neplul, tak ony 3D efekty vás dokáží alespoň trošku probrat ze sterilní nudy. Aby taky ne, když vám po hlavě někdo hodí krumpáčem nebo když někdo vypálí kulku přesně tím směrem, kde sedíte. Škoda jen, že těchto momentek není ve filmu více. Přesto vidím budoucnost ve třetím rozměru velmi pozitivně, chce to jen lepší film než je Krvavý Valentýn 3D.

Verdikt
Tento snímek je akorát krvavým návodem, jak zabít člověka na 100 způsobů krumpáčem. Nabízí však pouze solidní brutalitu, občas okořeněnou 3D efektem (nechybí samozřejmě sex). Ve všech ostatních směrech, které zdobí dobré horory (napětí, atmosféra, překvapení…) však selhává, což tento slasher posílá ke dnu.

 

Hodnocení3
Jen Patrick Lussier si mne ruce. Ještě tento rok se pokusí s podobným hororem prorazit ještě jednou. Film nese název Condition Dead 3D, ale na ten mě už skutečně nic nedostane.
30%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

20 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 16 června 2014 v 17:59

    Tak jsem to dneska vzal pěkně jedním vrzem a po původním My Bloody Valentine (1981) jsem si pustil i následný remake. Když to před lety dávali v kině, šel jsem celý natěšený na 3D, ale popravdě jsem si toho moc nepamatoval. Dali jsme předtím pár piv a panáků a víc než polovinu filmu jsem potom prospal. Takže jsem si musel film obstarat jinak. Je sice pravda, že to 3D zpracování na mě tehdy docela zapůsobilo, hlavně tedy začátek filmu, pobíhající nahá holka (Betsy Rue je dobrá rajda), ale potom už jsem z toho moc velký prožitek neměl. Doma u PC jsem si tak nemohl naplno užít efekty, ale myslím, že to ve finále ani moc nevadilo. Příběh jako takový totiž moc záživný nebyl. Původního snímku se to drželo jen okrajově (což by ani tolik nevadilo), některá jména zůstala stejná a rozhodně se přitvrdilo, jenže to všechno na úkor atraktivity.
    Pokud totiž vezmu v potaz, že na to dostanete docela slušnou sumičku (jo jasně 15 mil. dolarů není zas závratná částka), očekával bych, že tvůrci nevrazí všechno jen do 3D efektů a známé tváře Jensena Acklese. Pořádnou atmosféru aby tu člověk pohledal, pokud tedy nepočítám samotný začátek, který ovšem strašně rychle odbili – což o to ta krvavá lázeň byla pěkná, leč většina důležitého šla mimo záběr kamery. Na diváka tak zbyla už jen ta spoušť. I proto jsem přijal s povděkem onu šukací scénu v motelu a následné pobíhání odhalené blondýny. Jenže potom jakoby se atmosféra a napětí vytratili do ztracena, stejně jako svištící krumpáč. Na scénu přichází vztahy jednotlivých postav, hádky, výčitky a já začal pociťovat nudu.
    Tu sice tu a tam vystřídá zase chvilka napětí – to když dojde k další mord scéně, nebo honičce, ale jinak začalo tempo příběhu dost stagnovat. Osobně si myslím, že tu stopáž mohli trochu zkrátit. Samotný závěr potom dost zklamal. Očekával jsem pořádné vyvrcholení (a to i přesto, že jsem dneska viděl již původní film), ale nic nervy drásajícího nepřišlo. Neuspokojilo mě ani ono finální vysvětlení. Pokud tedy mám srovnávat oba filmy, tak přece jenom nakonec o fous vítězí kousek z roku 1981. Ten měl lepší atmosféru i prostředí. Remake zaujme jen počtem mrtvých, začátkem a několika „brutálními“ scénami – což je přesně to, co mu těch 50% přece jenom zachránilo.

  2. Dextra 2 září 2013 v 10:57

    Náhodou jsem předevčírem, když jsem nemohla usnout, zapnula televizi zrovna na kanále, na kterém běžel tenhle film. Nejdřív jsem se trochu lekla, pak jsem se královsky zasmála (to když ta prakticky nahá bloncka řvala na pána v masce "Co chceš ty sráči?!") a říkala si, že jako komedie by to nemuselo být špatné, že se po tom podívám… Podle téhle recenze soudím, že ani jako komedie se to moc nepodařilo, a ani Jensen Ackles v hlavní roli to pro mě nezachrání. 😎

  3. Mortiis 20 září 2009 v 19:49

     Ľutujem, že som ten film vôbec videl, a  to len preto, že priatelkyn brat ho stiahol (sťahuje všetko, čo má viac ako sto seederov)

    Je to čistý gore bez trošky inteligencie, vždy keď sa objaví horník, viete, ktorá z postáv zomrie. Čo sa týka postáv, tie sú úplne odfláknuté, ani vás nezaujíma, aké majú medzi sebou vzťahy, jediné, čo vás možno bude zaujímať bude, kto tak sproste funí pod tou maskou (neviem, ale vždy si pod tým predstavím členov skupiny Slipknot – otras).

    Dej je slabý, ale to je to najmenej, čo by som vyčítal gore/splatterpunk snímkom. Dokonca ani psychoanalytický záver v podobe vykreslenia traumatického zážitku z minulosti ma nedokáže prinútiť dať lepšie hodnotenie ako 30 percent.

  4. Jino 16 srpna 2009 v 12:19

     Ne ne a znova ne. Hlavní postavy svým vzezřením připomínají přestarší
    teenagery, kteří si hrají na šerify, horníky, prodavače, atd. Což o to,
    že některým se to bude asi líbit (je tam krev, gore, tma, prsa a
    zabiják), když uvěřitelnost a atmosféra pokulhávají na mezích
    neškodného televizního horůrku. Na druhou stranu ale musím říct, že
    scénář ač je jednoduchý a s ničím si hlavu neláme dostává tento film do
    průměru. Závěrečný úsek, kvůli kterému tento horor považuji za
    vydařenější než remake Pátek 13, mě docela potěšil. 

    50% díky
    scénaristovu trefnému probuzení usínajícího Jina těsně před koncem
    filmu a Tomu Atkinsovi, který byl pro mne nejsvětlejším bodem a zárověn
    jakýmsi pojítkem mezi elitní érou amerického hororu (80. léta) a tou
    dnešní žumpičkou.

    Ps. Předlohu jsem zatím neviděl a proto nemůžu toto remake porovnávat s originálem. Musím doplnit sbírku

Nový komentář