Mutants (2009)


Český název: Nemrtví
Režie: David Morlet
Rok výroby: 2009
Délka: 95 min
Země: Francie

Hrají:
Hélene de Fougerolles … (Sonia)
Francis Renaud … (Marco)
Dida Diafat … (Virgile)
Marie-Sohna Conde … (Perez)
Nicolas Briancon .. (Franck)
…a další

 

Už to začíná být trochu únavné. Řeč je o zombie hororech, které jsou všechny na 90 procent podobné jako vejce vejci. A je celkem jedno, jestli jsou z Ameriky, Anglie či Francie. Kdybych tedy měl u Nemrtvích hodnotit originalitu, mohl bych dát čistou nulu a netrápit se výčtem věcí, které nebyli zas až tak špatné. Jenže já musím zohlednit další hodnocené zombárny a tady si debut Davida Morleta nevede zle.

O ději snad ani psát nebudu, jen dodám, že vzhledem k rozpočtu si scénář bohatě vystačí s několika postavami a prakticky jednou lokací – jakýmsi komplexem uprostřed lesů. První polovina filmu je dokonce z větší míry sólem dvou herců, partnerů Soni a Marca. A jak už to bývá, někdo je nakažen, zombie občas vyskočí spoza rohu a záchrana je v nedohlednu. Stojí tohle stokrát viděné ještě za shlédnutí?

Těžko říct. Nemrtvé bych nepustil ani divákovi, který viděl zombii naposledy v prvním Resident Evilu. I jemu by se tento koncept zdál zoufale neoriginální a vzhledem k mrzkému rozpočtu i nezáživný a nudný. Skalním příznivcům krvežíznivých mutantů by však stačit mohl. Alespoň pro mne se jednalo o méně bolestivější a dospělejší dílko než třeba anglický Devil´s Playground. Francouzi dělali co mohli. Triky rozhodně nejsou nejhorší, masky dokonce dobré a i když jsou cákance krve evidentně digitální, alespoň se jí tvůrci nebojí. Znalý divák může dokonce v Nemrtvích najít i nějakou tu novotu – i když to je asi silný výraz pro vztah mezi nakaženým a nenakaženým. Bohužel se najdou i nevyřešené otázky, například jak hlavní hrdinka přežila kousnutí zombie více než deset dní, aniž by se proměnila.

Vizuálně není snímek příliš bohatý, ale alespoň celková ponurost trochu „dokrmila“ atmosféru. Ta sice nenabízí kdovíjaké porce strachu či děsu, pár skličujících scének tu však najdete. Upozornit však musím hlavně na akční kameru, která se neustále třese, což ne každý bez připomínek kvituje. Občas se také kvůli tomu divák ztrácí, zvláště probíhá-li třeba souboj ve tmě.

Hodnocení5
Co funguje zdaleka nejlépe je asi hudba. Jednoduchá hudba, která dobře podbarvuje atmosféru a vlastně i celý příběh, který jinak nemá čím překvapit. Proto opět dávám nezávadný průměr, ale doporučení ode mne nečekejte.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 24 ledna 2014 v 12:19

    Moc dobře naladěný jsem do tohoto filmu nešel, protože se týkal další nákazy a zombíků, které jak už asi víte, nemusím. Znuděně jsem očekával další šablonovitou zápletku, která mi nenabídne nic nového a jen u toho zas zbytečně budu ztrácet čas. No, ale Francouzi to přece jenom neudělali až tak jalové a já se na to dodíval bez přestávky. Prostředí zasněžených hor a lesů rozhodně můžu, navíc mi byla představitelka Sonii sympatická, takže jsem tomu dal šanci. Sice je tu na můj vkus zas až moc „romantiky“, ale naštěstí masky mutantů stáli za to. Dokonce se tu i sem tam objeví náznak zajímavé atmosféry a krve tu bylo taky dost.

Nový komentář