Murderock – uccide a passo di danza (1984)


Český název: Smrtící spona
Režie: Lucio Fulci
Rok výroby: 1984
Délka: 93 min
Země: Itálie

Hrají:
Olga Karlatos … (Candice Norman)
Ray Lovelock … (George Webb)
Claudio Cassinelli … (Dick Gibson)
Cosimo Cinieri … (Lieutenant Borges)
Giuseppe Mannajuolo … (profesor Davis)
… a další

 

Smrtící Spona se řadí mezi několik posledních filmů režiséra Lucia Fulciho, pár posledních před jeho smrtí. V té době (80-90. letech) byl Fulci velmi oslabený a je vidět, že už si na své práci nedal tak záležet jako dříve. Jeho poslední výtvory stály za velkou bačkoru a leckdo by měl i odvahu říct, že toto období bylo jeho nejslabší. Pojďme si tedy jeden z jeho slabších až podprůměrných snímků trochu přiblížit.

Candice je učitelka na prestižní taneční akademii v New Yorku. Její žákyně jsou mladé a nadané slečny. Ovšem veškerou klidnou atmosféru přeruší vražda studentky ve sprchovém koutě. Ne ledajaká vražda. Srdce mrtvé studentky bylo totiž probodnuto ozdobnou sponou, kterou na místě nechal vrah. Policie je bezrádná a v akademii umírají další tanečnice. Proto se do vyšetřování pouští samotná Candice.

Fulci mě tímto snímkem velmi nemile překvapil. Tentokrát jsem nemohl čekat kvalitu jeho starších a o mnoho lepších snímů. Nevsadil na to staré a již několikrát ohrané téma – zombie. V tomto případě se zaměřil na nevšední kombinaci krve a nahoty, což podal v krimi-thrillerovém kabátě. Takže nemůžeme čekat žádné lekající, natož krví prolité záběry. Což fanoušky brutálních a hlavně děsivých filmů zřejmě odradí.

Hudbou mě tentokrát Fulci vcelku uspokojil. Jak už je v případech jeho režírování zvykem, hudbu vždy umí naladit skvěle. Zde si s ní také pohrál a když se to tak vezme, je správně naladěná a objevuje se v silných dramatický scénách, hlavně u vražd. Nechybí ani samotné tanečný rytmy a songy.

Herci jako takoví jsou, řekl bych, nudní. Vypadají přitom jako by zrovna vstali z teplé postele a někdo je donutil pracovat. Hlavní hrdinka je sice dá se říct svým způsobem dobrá a odvádí dobrý výkon, nicméně ostatní herci jsou málo platní a vůbec se do snímku neměli dostat. Jsou to jak jde vidět nováčci a neměli vůbec žádné zkušenosti s natáčením. Takže bych hlavní podíl na tom, co je na filmu dobré, viděl právě v hlavní postavě Candice, kterou zde ztvárnila Olga Karlatos.

 

Hodnocení3
Ať chci jak chci, Smrtící Spona na mě prostě nějak nefunguje, vůbec mě neupoutala a celých těch 90 minut mělo za následek to, že jsem u filmu unsnul. A když vezmu fakt, jaký byl Fulci mistr, tímto snímkem mě velmi zklamal a bez ohledu na jeho dřívější tvorbu se musím přiklánět k hodně slabým...
30%

Sdílejte článek

  1. Solo 29 ledna 2009 v 08:14

     Na začátek chci říct, že tahle recka se mi líbí. Pěkná práce. Ted k filmu: pokud bych ho měl hodnotit po hororové stránce, ta nevím jestli by to bylo vůbec na 10%. Když se na to podívám jako na detektivku, tak bych uvažoval o 40%. Takže cokoliv mezi tím je přijatelné. V jedné věci, ale se soldier nesouhlasím. Napsal tam, že poslední filmy Fulciho stojí za…… Ne všechny kamaráde.

Nový komentář