Mummy’s Ghost, The (1944)


Režie: Reginald Le Borg
Rok výroby: 1944
Délka: 61 min
Země: USA

Hrají:
John Carradine … (Yousef Bey)
Robert Lowery … (Tom Hervey)
Ramsay Ames … (Amina Mansouri/Ananka)
George Zucco … (Andoheb)
Lon Chaney Jr. … (Kharis)
… a další

 

Z Egypta míří do Ameriky Yousef Bey, aby v jednom z tamějších muzeí nalezl mumii princezny Ananky, vyhledal strážící mumii jejího milence Kharise a získal je zpět. Zjistí, že princeznina duše se přestěhovala do jiného těla. Pravděpodobně do její podobě tak blízké Aminy. Žena je ve smrtelném nebezpečí. Brousí si na ni zuby nejen Kharis…

The Mummy´s Ghost je jedním z filmů, kterými studio Universal těžilo z úspěchu filmu The Mummy (1932). Děj samotný navazuje na zápletku filmu Mummy´s Tomb. Jako takový přirozeně těží z námětu původní Mumie a příběhu lásky, která překonává tisíciletí a hodlá se naplnit. Nejlépe s následky, které svojí hrůzou vyváží příkoří milenců v minulosti a Kharisovo utrpení v současnosti. Námět je oživen změnou jmen a jistými dějovými vsuvkami, v podstatě jde ale o totéž. Jen v poněkud horší verzi.

John Carradine hraje znamenitě. O svém záměru nenechává coby Bey nikoho na pochybách. Tedy o tom podloudném. Je evidentní, že vedle splnění svého úkolu chystá i něco pro ukojení vlastního zájmu, což se přirozeně nebude líbit Kharisovi, jehož si zahrál Lon Chaney Jr. Jeho výkon se hodnotí velmi obtížně, protože se samozřejmě zdržuje verbálních projevů. Jako mátožná mumie je takřka nerozpoznatelný, naštěstí však obdivuhodný a přesvědčivý. A hlavní hrdinka? Krom vlastního příjemného vzhledu předvedla výbornou práci, čímž potvrdila hodnost být v zájmu mumie.

Film se může pochlubit (bohužel pouze) uspokojivou atmosférou plynoucí z dobově průměrně kvalitně odvedené filmařiny. Tempo je svižné, takže není čas zívat. To by ostatně bylo při pouhé hodinové délce filmu katastrofální. Poněkud otravné je tu a tam nepochopitelně intenzivní zaměření na chlupatého vořecha, který vedle svého psího kolegy, jenž se odvážil zakousnout do mumie i za cenu možnosti vlastní újmy, vyzněl jako zbytečná vsuvka. Děj je vůbec pořádně nasycen hmotou, které chybí více koření.

Velkou výhodou děsivého nádechu je k velkému potěšení Kharisových fanoušků rezignace na povinný happy end. Klišé bylo obloukem obejito, zároveň byl vytvořen jakýsi štít proti zlým jazykům, kteří by film chtěli vinit z přílišného opisování od staré Mumie. Na kterou stejně nestačí a jejíž kopírování nezakryje.

Hodnocení6
Mummy´s Ghost je snadno stravitelný klon stále téhož. Rozhodně nenudí, zvláště diky hereckým výkonům. Dá se sledovat s podobným zaujetím jako slavnější a povedenější tématické podobnosti nejen studia Universal, nýbrž i Hammer. Není to však nic výrazného.
60%

Sdílejte článek

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář