Mummy: Tomb of the Dragon Emperor, The (2008)


Český název: Mumie: Hrob Dračího císaře
Režie: Rob Cohen
Rok výroby: 2008
Délka: 112 min
Země: USA / Kanada / Německo

Hrají:
Brendan Fraser … (Richard O’Connell)
Mario Bello … (Evelyn  O’Connell)
Jet Li … (Emporer Han)
John Hannah … (Jonathan Carnahan)
Michelle Yeoh … (Zi Juan)
Luke Ford … (Alex O’Connell)
Isabella Leong … (Lin)
… a další

 

Rick a Evelyn O’Connellovi se po dvou velkých egyptských dobrodružstvích rozhodli usadit a pokojně žít na klidném místě kdesi v Anglii, léta páně 1946. Adrenalin v krvi jim však evidentně chybí. Rick to řeší svérázným lovem ryb, Evelyn si zase často představuje šermířský souboj s nějakou mumií. I z toho důvodu přijímají zajímavou nabídku, a sice převést z Anglie do Číny vzácný artefakt a při té příležitosti navštívit rodinného příbuzného Jonathana, který si v Šanghaji otevřel noční podnik. O’Connellovi však v Číně k velkému údivu narazí i na svého dospělého syna, který má matčiny geny a právě objevil hrobku největšího hrůzovládce tamějších dějin. Všechno se komplikuje a Dračí císař se probouzí, aby ovládnul celý svět…

Když přišla na svět před deseti lety první Mumie (sakra, ten čas letí), sklidila obrovský úspěch a fanoušci dokonce přirovnávali nového dobrodruha k legendárnímu Indymu. Dvojka (2001) na tom byla sice podstatně hůř, ale i tak byl i tento přeplácaný guláš celkem koukatelný. Na dobrodružství číslo tři si tvůrci nechali mnohem delší čas, trošku zalaškovali z některými posty a výsledkem je… asi si myslíte, že napíšu příšerná trojka, ale to je omyl. Výsledkem je sice nejhorší díl z trilogie, ale nic tak příšerného to taky není. Mumie: Hrob Dračího císaře je prostě výplachová popkornovka, která vás chce hlavně hodně pobavit, což se jí celkem daří.

Co to tedy má společného s hororem? Sám se divím, že je tento žánr uveden ve všech třech dílech “mumiovské” trilogie buď na csfd nebo na jeho americké verzi imdb. Můj názor jest ten, že jednička je jednoznačně nejděsivější, ale dvojka již nenabízí téměř žádnou atmosféru. A v trojce je hororových momentek skutečně minimum. Několikrát zrychlený záběr na vyschlou mumii a to je tak zhruba všechno (zlatí broučci z jedničky).

To nejdůležitější ovšem zůstalo při starém. Fraser háže jednu hlášku za druhou, lokace se rychle střídají a na písčitém poli se střetnou dvě armády nemrtvých. Objeví se samozřejmě i nějaké to monstrum, například trojice naštvaných sněžných medvědů či obrovský drak alias přeměněný Jet Li (proč by se jinak jmenoval Dračí císař, že?). Zkrátka tvůrci nechtějí, aby se divák nudil a většinu stopáže jim to vychází.

Tím trpí samozřejmě scénář. Již dvojka byla takříkajíc na hraně, u třetího dílu tomu není jinak. Větší chyby a menší chybky tu prostě jsou a záleží jen na vás, jak ochotni při vypínání svého mozkového ústrojí budete, protože by vás mohly napadat myšlenky na to, proč hlavní hrdinové nevyhodí do vzduchu lanový most (jediná možnost, jak se dostat do chrámu, kam potřebuje císař), proč se zrovna teď arcipadouch nepromění v toho draka, ale raději běží v podobě jakési přerostlé veverky apod.

Třetí mumii se přesto nejlépe vede v akčních sekvencích, neboť – co si budeme namlouvat – ty rodinné problémy O’Connellovic rodiny jsou celkem nezáživné. Akce je tu dost (občas je sice nepřehledná, ale budiž) a i během ní se někdy pěkně rozesmějete. Hrob dračího císaře stál poctivých 150 mil. dolarů, takže se připravte i na poměrně velké množství (někdy dost průměrných) triků. Celé sérii také určitě prospělo, že se přestěhovala na jiný kontinent.

Změna režiséra je tedy sice cítit (Cohen na Sommerse nemá ani náhodou), ale i tak je celek uvařen ze stejných ingrediencí jako minimálně druhý díl. Škoda je hlavně některých hereckých kreací. Že Jet Li jenom kouká a občas žvatle tou svou čínskou hatmatilkou je ještě celkem fajn, rovněž výměnu Rachel Weisz za Mariu Bellu jsem překousnul, ale dospělý syn Alex v podání Luke Forda, to je pro mne castingová prohra roku. Otec a syn tak vedle sebe vypadají jako dva kámoši ze střední, fuj.

 

 

Hodnocení5
I přes všechna negativa mi tato adrenalinová pecka jednoduše sedla. Je to možná dáno tím, že Indiana Jonese jsem nikdy nesledoval, Lovci pokladů s Nicolasem Cagem nejsou ani z půlky tak zábavní a i další dobrodruhy strčí Rick se svými suchými hláškami a smyslem pro likvidaci do kapsy a ještě tam přihodí nějakou tu mumii.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Solo 13 dubna 2010 v 11:47

   Nejslabší díl z celé trilogie. Fraser už není to co dřív a všechno se
  netočí jen kolem něj. Takže musel poustoupit trošku do pozadí a na scénu
  přichazí jeho synáček, který se mu moc nevyrovná. Dějově mě to docela
  zaujalo, ale to zpracování hodně pokulhává. Srandovních chvilek tu bylo
  dost, ale stačí vidět jednou.

 2. Anitka 21 dubna 2009 v 09:29

  Tenhle film se mi zdál hloupí už v prvních pěti minutách, protože herecké obsazení není stejně jako v předchozích dílech. Už jenom to mě pohoršilo natolik, že jsem se na zbytek filmu soustředila pouze s názorem, ž ej to blbost. A když už byl konec, tak jsem dospěla k názoru že blbost je slabé slovo.

 3. see-sawandrew 3 dubna 2009 v 14:51

  Existují filmy, které moc nestojí a jsou velmi dobré, ale přesto se leckdy stává, že na sebe nevydělají ani ten pakatel, za který vznikly. A pak jsou filmy, tkeré jsou sice špatné, ale vůbec nikomu to nevadí, protože stály přes sto milionů a nesou čestný název nějakého úspěšného filmu. Na takové filmy se prostě chodí a jako by to filmaři věděli. Proč tedy se patlat s nějakým scénářem, alespoň trochu originálním příběhem a atmosférou? Už potřetí koukáme prakticky na to samé, ale znovu bez přožitku a dojmu (od dvojky ejště umocněno na druhou). Triky, fajn, kochejte se, byť vypadají počítačově až hamba, herci bezpochyby pohoršili (snad až na Frasera, který jakž takž drží svůj standard z minulých dílů), ale Hannah už prostě není co býval a Rachel mi v roli Evelyn neskutečně chyběla. Sledujeme proto jen víceméně stejnou bandu hlavních hrdinů a hrdinek, až na nějaké přírůstky, která se prosekává nepřáteli s výrazem stejného znudění jako mývají štamgasti při sledování obzvláště špatného fotbalu. Ani jednou jsem neměl o žádného z hlavních protagonistů strach, byť se o to tvůrci dost snažili, ale nebudu spoilerovat. Film je bez atmosféry, dle mého i bez napětí a zcela nepochybně i bez srdce. Ať už si pochybná a hloupá holka na sebe navlékne, co chce (Čína), udělá si plastik kolik chce (triky?) a ověsí se šperky, jakými chce (yettiové? drak?)… když ji nemilujete, nic jí to platné není. Film tak působí jako syfilidou nasáklá, byť velice drahá děvka. 40%

Nový komentář