Mummy, The (2017)


Český název: Mumie
Režie: Alex Kurtzman
Rok výroby: 2017
Délka: 110 min
Země: USA

Hrají:
Tom Cruise … (Nick Morton)
Annabelle Wallis … (Jenny)
Russell Crowe … (Dr. Henry Jekyll)
Sofia Boutella … (Ahmanet)
Jake Johnson … (Chris)
… a další

 

Trilogie Mumie (1999-2008) s Brendanem Fraserem je pro mě poměrně zábavný popcorn. Studio Universal se nedávno rozhodlo, že reboot Mumie bude výkladní skříní pro nové temné univerzum filmů s klasickými monstry. Po komerčních propadácích The Wolfman (Vlkodlak, 2010) a Dracula Untold (Drákula: Neznámá legenda, 2014) se tomuto kroku divil málokdo. Hlavní roli navíc vzal Tom Cruise, který si své projekty umí ohlídat.

Tom Cruise, který si chtěl hláškujícího dobrodruha už několikrát zahrát – měl zájem už o první Mumii a několikrát bylo jeho jméno skloňováno s Van Helsingem, je fajn. Bohužel za kameru usedl scénárista Alex Kurtzman (pro Toma napsal MI:3), jehož režie, potažmo vyprávěčské postupy, působí docela rutinně. A bohužel ani trojice scénáristů ze sebe nevydala nic víc než usedlou báchorku.

Změnilo se prostředí a doba. Atraktivní egyptské oázy navštívíme ojediněle, místo toho se většinu stopáže nacházíme v tmavých sklepeních a 20. léta minulého století nahradila současnost. Když si do této rovnice dosadíte akci, která je veskrze komorní, možná ještě zavzpomínáte na Frasera čelícího yettiům. Ne vážně, nebýt pádu letadla a prašné clony v Londýně, jen těžko by mě přesvědčovali, že jsem viděl blockbuster za nemalé náklady.

Spekulovalo se o různých přetáčkách a zásazích do filmu během příprav, což nás samozřejmě nemusí zajímat, ale ve výsledku zdaleka není ta lehkost jakou tento žánr potřebuje. Platí to o Cruisevic partnerovi v akci, platí to u jeho ex Jenny, platí to u Crowea, který by si rozhodně zasloužil lepší souboj ve svém rozzuřeném módu.

Hodnocení5
Nová Mumie přichází, její rozbředlá atmosféra mě však nechala chladným. Má ten film vůbec scénu, která by šla nějak vypíchnout?!
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 14 listopadu 2017 v 22:14

    Dobrodružné filmy typu Indiana Jones, Tomb Raider a spousta jim podobným patřili svého času k mým oblíbeným, dokonce se mezi nimi našlo i několik hororově laděných (např. Mumie z roku 1999). Jenže postupem času mi přijde, že každý jejich následovník jen slepě kopíruje jejich osu scénáře a snaží se jen přiživit na jejich tehdejší slávě a většinou je jen prachsprostě vykrádají. Tahle nová Mumie je toho zdárným příkladem. I ona je místy nabitá slušnou akcí, hvězdným obsazením a několika povedenými scénami, ale jako celek se mi moc nelíbila. Místy jsem se dokonce musel pousmát nad stupiditou scénáře, přemrštěnými scénami a v některých momentech i nepříliš zdařilými speciálními efekty. Tom Cruise se i se svým obarveným přelivem sice snažil, co jen šlo, aby pozvedl její úroveň na snesitelnou podívanou, ale hlavním kamenem úrazu tu byl především dost skřípající scénář. Dokážu však alespoň částečně ocenit snahu tvůrců navodit alespoň v několika scénách zajímavou atmosféru, která zvláště uprostřed filmu byla docela zajímavá. Dost nevyužitý mi tu však přišel Russell Crowe, potažmo temná stránka jeho postavy. Což byla velká škoda. Místo toho se tu objevila celá řada rádoby humorných situací, zvláště při boji s nemrtvými. Což na jednu stranu nejednoho diváka dokáže rozesmát, ale na můj vkus to až moc sklouzávalo ke komedii. Což v hororově laděném kousku ne vždy udělá nejlepší dojem. Zvláště když od toho očekáváte něco trochu jiného.50%

Nový komentář