Český název: Mumie
Režie: Stephen Sommers
Rok výroby: 1999
Délka: 124 min
Země původu: USA
Hrají:
Brendan Fraser… (Richard ‘Rick’ O’Connell)
Rachel Weisz… (Evelyn Carnahan)
John Hannah… (Jonathan Carnahan)
Arnold Vosloo… (Imhotep)
Kevin J. O’Connor… (Beni Gabor)
Oded Fehr… (Ardeth Bay)
Jonathan Hyde… (Dr. Allen Chamberlain)
…a další
Pořádný film o oživlých, nabalzamovaných mrtvolách, omotaných polorozpadlou látkou, nám na konci dvacátého století chyběl jako voda na poušti. Očekávaná Mumie na konci devadesátých let proto vzbudila obrovskou vlnu zájmu a očekávání. Pro spoustu nadšených konzumentů americké dobrodružné kinematografie bylo zřejmě zklamání, že se režie zhostí Stephen Sommers, který svými dosavadními výkony nijak zvlášť neokouzlil ( Chyť si mě, Nová kniha džunglí, Chobotnice). Toho si naštěstí byl Sommers vědom a rozhodl se tentokrát na své Mumii pořádně zapracovat. A s rozpočtem osmdesáti milionů dolarů si mohl pěkně vyhodit z kopýtka.
Snímek začíná krátkou sekvencí z roku 1290 před Kristem ve městě Théby. Začala devatenáctá dynastie a celému království vládne nejbohatší faraón ze všech – Seti I. společně se svou ženou, princeznou Anck-su-namun. Jak to dnes chodí v pitomých venezuelských telenovelách, tak to chodilo i ve starověku. Z faraóna už je starý kořen a mladá a krásná princezna vyměnila jeho lásku za nejvyššího velekněze Ihmotepa. Když je však faraón přistihne v milostném objetí, nezbývá jim, než Setiho společně zabít. Milenecký pár však nemá čas na únik, protože během vteřiny do místnosti vtrhnou faraónovi strážci. Imhotepovi kněží svého pána odvlečou a princezna, s Imhotepovým slibem, že bude znovu vzkříšena, spáchá sebevraždu. Imhotep se brzy vloupe do princezniny hrobky a její tělo odveze do města mrtvých – Hamunaptry. Jako strážce mrtvých zná děsivé tajemství, které skrývá černá kniha mrtvých a zná způsob, jak vrátit duši své princezny zpátky do jejího těla. Než však stihne rituál dokončit, faraónovi strážci se najednou objeví a Imhotepa zajmou. Veleknězovi je zaživa vyříznut jazyk a je mumifikován zaživa společně s nejstrašnější staroegyptskou kletbou, která říká, že pokud se její oběť probere znovu k životu, snese s sebou deset ran Egyptských. Imhotep je pochován přímo pod sochou boha Anubise ve městě mrtvých.
Hlavní příběhová linie začíná v roce 1923. Seznamujeme se s Rickem O´Connelem (Brendan Fraser), vojákem ve službách Britské armády v jedné z akčních sekvencí, která je sice efektně natočená, ale vůbec ve filmu podstatná není, poté s nešikovnou knihovnicí Evelyn (Rachel Weisz) a jejím budižkničemu bratrem Jonathanem (John Hannah). Jonathan se Evelyn svěří, že kdysi v Thébách našel velmi zvláštní artefakt s mapou města Hamunaptry uvnitř. Město je považováno za dávno ztracené a posedlá Evelyn hoří touhou město hledat. Vedoucí knihovny však plán „nedopatřením“ spálí. Jonathan se později pokorně přizná, že artefakt nenašel, ale ukradl opilému člověku jménem O´Connell. Ten je právě ve vazbě Káhirské věznice a brzy jej čeká oprátka. Evelyn vykoupí jeho život za pár set liber a slib smradlavému řediteli věznice, že dostane pětadvacet procent z pokladu, který se údajně v Hamunaptře nalézá. Rick je Evelyn vděčný za život a tak mu nezbývá, než své zachránkyni kývnout a vydat se do Hamunaptry, kde právě před třemi lety bojoval. Naši hrdinové brzy zjišťují, že se do města mrtvých vypravila ještě skupina nabubřelých amíků, vedených Rickovým „kamarádem“ z vojny, zakrslým hajzlíkem Bennym. Rozpoutává se archeologická honička, do které se stihnou ještě zamíchat neznámí muži v černých kápích, kteří zřejmě usilují o udržení města mrtvých v izolaci od okolního světa. Obě skupiny bohužel město naleznou. Američané i přes varování věčného prokletí a smrti, otevřou skrýš v soše Anubise a triumfují nálezem Knihy mrtvých a pěti posvátných kanop na vnitřnosti a Evelyn s partičkou našich hrdinů objevuje, jak jeden z amíků poznamenal, „pěkně slizkou mumii“. Američané knihu nedokážou otevřít, protože jím chybí klíč, což je ten artefakt, který kdysi Jonathan sebral Rickovi. Zvědavá Evelyn se rozhodne knihu prozkoumat a sebere ji spícímu egyptologovi a pomocí klíče ji otevře. V okamžiku, kdy přečte první odstavec z knihy, rozpoutá tím sled strašlivých událostí, které si nepředstavovala ani v těch nejhorších snech. Slizká mrtvola totiž patří Imhotepovi a odstavec z knihy mrtvých nějakým způsobem oživil starou kletbu a mrtvola se probere. Začíná boj o holý život s masožravými skarabei, s mumií samotnou a dokonce s hrůznými deseti egyptskými ranami, které se nesou na celou zemi jako strašná zkáza. Nemrtvý Imhotep postupně zabíjí jednoho Američana za druhým, protože právě oni jsou ti, kteří otevřeli skříňku, ve které se kniha a kanopy nalézaly. S každým mrtvým američanem nabývá mumie čím dál lidštější podoby a aby toho nebylo málo, Imhotep chce znovu vzkřísit svou milovanou Anck-su-namun a jako lidskou oběť si vybral právě Evey.
Film kombinuje prvky hororové, převážně ve chvíli, kdy se mumie probere, dobrodružné, trochu připomínající styl Indiana Jonese a akční, kdy bude olovo svištět vzduchem a dělat díry do mumií Imhotepových věrných, které bude postupně oživovat. Řemeslné zpracování filmu je vynikající. Je vidět, že těch osmdesát melounů Sommers investoval do toho pravého, jelikož trikové sekvence skutečně nemají chybu a některé se vám skutečně zaryjí do paměti. Myslím že plastická tvář mumie v písečné bouři mluví za vše. O hudbě se nemá cenu příliš rozepisovat. Stačí se zmínit o jménu Jerry Goldsmith a myslím, že většině z vás bude hned jasné, že je tento snímek obdařen velmi kvalitním hudebním doprovodem, jednak přesně vystihujícím starověkou atmosféru, tak chytlavě podbarvujícím akční a dobrodružné scény. Herce si nemohu vynachválit. Skvělý Fraser přesně vystihuje, a taky trochu paroduje statečného dobrodruha, Rachel Weisz se skvěle podařilo zahrát chytrou, ale naivní knihovnici, John Hannah v roli Jonathana je showman se vším všudy a jeho výstupy si určitě zamilujete, Kevin J. O’Connor v roli parchanta Bennyho předvádí krásné sobecké patolízalství a Oded Fehr jako strážce Hamunaptry Adeth Bay není o nic menší hrdina, než Fraser. Jsou dze i postavy, které ve mně vyvolaly rozporuplné pocity. Arnold Vosloo v roli Imhotepa je sice charismatický, ale své herectví v tomto filmu příliš ukázat nemohl ( Jak taky, mumie ze starověku se se scénářem příliš párat nemusí), oceňuji však jeho tělesné herectví a pohyb. Vedlejší herci v roli Američanů na mě působili spíše průměrným dojmem.
Nepředpokládám, že se budete bát, jako u kultovní klasiky Mumie z třicátých let. Tento film je hollywoodská popcornovka se vším všudy. Mohlo to být oduševnělejší, mohlo to být strašidelnější, ale podle mého názoru to nemohlo být zábavnější. Nechybí útěky před masožravými brouky, nechybí zběsilý let dvojplošníkem (což považuji za vůbec nejlepší scénu z filmu), nechybí střílení, ani souboje s mečem, nechybí starověké pasti, a především, nechybí humor. Nasmál jsem se do sytosti jak hláškám, tak excesům Johna Hannaha i Kevin J. O’Connora. Na svou oblíbenou scénu na lodi, kdy Benny Rickovi neopatrně sdělí“ „Vždycky jsi měl víc štěstí, než rozumu,“ načež Rick propukne v smích, uchopí Bennyho za kaťata a vyhodí jej přes palubu do řeky, opravdu nikdy nedám dopustit. Fórků je ve filmu nepočítaně a objevují se i ve chvílích, kdy to nejméně čekáte. Perly jako „ Já jsem knihovnice!“ nebo „Zabavte ho nějak!“ ve vás ještě dlouho zůstanou a zasmějete se jim po několikátém shlédnutí.
Mumie je skvělým filmem pro pohodové večery s přáteli, partnerem či partnerkou, nebo prostě jen tak k míse popcornu. Výborná zábava zabíjí téměř všechny vady na kráse, jimiž jsou většinou nedotaženosti scénáře a několik hloupých scén. Vzhledem k celkovým kvalitám tohoto snímku můžu s klidným srdcem tyto chyby Sommersovi odpustit a uznat, že tento film se mu opravdu povedl.
Tak tohle už jsem viděla mnohokrát a určitě si to někdy pustím znovu, protože je to svělý film (i když myslím, že je to spíše dobrodrružný film než horor). Za mě 80% 🙂
Nápad byl skvělý, ale vážně. Skoro žádné brutality, skoro žádné zbytečné scény, žádní zbyteční herci, B.Fraiser a R.Weisz to opravdu sekli, no prostě to pravé gusto podle každého fanouška dobrodružných komedy hororů. Velmi dobrý film.
100%
Dobrodružné horory mám rád. Najde se v nich vždycky směsice komedie,
akčnosti, hororu i fantasy a pokud se toho ujme dobrý režisér většinou
to stojí za to. Mumie staví především na svém mnohdy humorném pojetí a
přestože se to režisér snažil točit se vší vážností u tohoto snímku se
prostě bát nedá a nedá. Jen mě trochu štvala ta zbytečně dlouhá stopáž,
protože pustit si tohle večer tak usnu. Rachel Weisz to tady ještě
seklo. ted už začíná pěkně kynout. V celkovém hodnocení je to pro mě
nadprůměrný film, který si jednou za čas určitě pustím znovu.
huuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuustý
Akční horor, který mě opravdu nadchl. Nejen super heci, ale tím příběhem, tento film jsem jako malý miloval. Opravdu tich 80% je zasloužený …
Jo,jo,jo…sexy Imhotep,krasna a chytra hlavni hrdinka,jeji okouzlujici bratr…takoveho bych taky chtela…Indy Jones v mladsim kabatku,tomuhle filmu se neda vytknout asi nic.Akce od zacatku do konce,vtip,skvele triky…za me sto procent a misto v the best
Stan: na trojku som bola v kine.Je to samostatný príbeh,ale Eevee je desná
Pro mě nepochybně nejlepší film s Brendanem Frasere. Byl skvěle natočen, ale dvojika nebyla špatná. Pro mě opravdu dobrý film!
Dobrodružný velkofilm s hororovými prvky – Mumie – je svižnou jízdou, která byla dokonce nominována na jednoho Oscara! (zvuk). 80 milionová oddechovka utžila v kinech přes 400 mil. USD, tomu říkám solidní a zasloužený ůspěch. V hodnocení se stejně jako autor přikláním k 80 %.
Jo první díl byl super. Uvidíme jestli trojka naváže na jedničku…
Nech žije Múmia,jeden z mojich najobľúbenejších filmov
rozhodně lepší než dvojka. Pěkná recenze a za mě 70%
Skvěle napsaná recenze skvělého filmu
. Jak už ses zmínil – herecké obsazení velmi dobré (vyzdvihla bych Johna Hannaha, Frasera, Weisz i Arnolda Vosloo), hudba parádní, navozující správnou atmosféru. Vtipné scény se opravdu zaryjí do paměti a jelikož se i zajímám o Egypt, stal se tento film jedním z mých nejoblíbenějších
. S tvou recenzí se ztotožňuji, jen bych hodnocení pozdvihla o 10%