Mummy, The (1959)


Režie: Terence Fisher
Rok výroby: 1959
Délka: 88 min
Země: Velká Británie
Další název: Terror of the Mummy

Hrají:
Peter Cushing … (John Banning)
Christopher Lee … (Kharis/mumie)
Yvonne Furneaux … (Isobel Banning/princezna Ananka)
Eddie Byrne … (ispektor Mulrooney)
Felix Aylmer … (Stephen Banning)
… a další

 

Marně byli členové archeologické výpravy varováni, aby nevstupovali do hrobky princezny Ananky, kterou po náročném výzkumu vykopali. Sami však poznají, že prastaré kletby na síle neztrácí, protože jeden po druhém začnou umírat pod rukama strašlivé mumie. Je však ona tím největším nebezpečím? Netahá za nitky někdo v pozadí?

Tato Mumie studia Hammer bývá zpravidla srovnávána s tou od studia Universal z roku 1932. Obecně vychází z vzájemného souboje o něco hůře, než její starší kolegyně, což znamená, že větší oblibě než Christopher Lee se v dané roli těší Boris Karloff. Jsa zbaven dokonalé znalosti obou se vzájemnému srovnání vyhnu.

Mumii vévodí herecké umění zvučných hororových jmen. Peter Cushing je nezapomenutelný a celý film se drží na relativně vysoké úrovni snad právě díky jeho podpěře. Takže by v jistém smyslu ani nepotřeboval výpomoc dalšího žánrového velikána, jímž je Christopher Lee. Vzato kolem a kolem, Lee v podstatě ani moc nehraje. Objevuje se z valné části jako mumie. Je zahalen do blátem zašlých obvazů a je k nepoznání. Divák si tak při neznalosti tématu nebo při nedostatku pozornosti možná chvílemi ani neuvědomí, že se za cáry hader skrývá právě on. Naštěstí i on je k vidění bez masky, a to ve scénách, které vysvětlují důvody mumifikace jeho postavy. Jeho charakteristicky kamenný výraz odzbrojuje, stejně jako uhrančivý hlas, který rozpoznáte a identifikujete ještě dříve, než kamera zabere jeho původce. I když je jeho výstup vedle Cushingova pro přínos filmu jaksi nedostatečný, stále je pro něho určitou podporou a divákovi potěšením. Nakolik role těšila jeho, je diskutabilní. Sám se totiž nechal slyšet, že role Mumie patří k jedné z nejtěžších v jeho bohaté kariéře. Údajně se během natáčení nevyhnul četnému pošramocení svého zdraví.

Zajímavé jsou některé atmosférické hororové momenty. To je ovšem otázka spíše několika samostatně stojících scén a hlavně závěru filmu. Neboť spád a celkový hrůzný nádech, jehož požadavky dané záběry po všech stránkách hravě splňují, zpomaluje a rozřeďuje zaměření na dialogy. Kdo nesnese dlouhé rozhovory mezi hlavními postavami, bude se jistě místy velmi nudit.

Výběr použitých rekvizit a volba prostředí je zdrojem protichůdnosti. Zatímco na jedné straně stojí věrohodnost bažin v Anglii, na té druhé až sterilně umělé lokace Egypta. Tuto nevyváženost, jež bije do očí s takovou intenzitou, že se podepisuje na sestupu kvality v oku diváka, nezakryje s prominutím ani odmaskovaný Lee. Některé záběry z prašné pouště, na níž mimochodem nic prašného není, jsou k tomu zbytečně natahovány.

 

Hodnocení7
Mumie je jistě nadprůměrný snímek, který vyniká hlavně hereckým obsazením a několika povedenými hororovými momenty. Jako celek je tradičně rozkolísaný.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 2 února 2014 v 14:05

    Tak i studio Hammer přiložilo ruku k dílu a dalo šanci vzniknout dalšímu nezapomenutelnému filmu o oživlé Mumii. Dá se zde sice narazit na několik podobností s  The Mummy (1932) , ale jinak si jde tento kousek vlastní cestou. Sice dost podobnou, ale Jimmy Sangster zde zanechal vlastní rukopis. Duo Peter Cushing a Christopher Lee prostě zklamat nemohlo za žádných okolností a tak jsem se v jeden den vrhl již podruhé do podobného tématu. Opět jsem byl spokojený, ale Lee prostě není Karloff, takže v tomto boji tahal za kratší konec. Hlavním tahounem se v mých očích stal kulhající Cushing, který opět dokázal, že je (byl) pán herec. Fisher dokázal vytvořit celkem zajímavou atmosféru, kterou okořenil potřebnou dávkou napětí, pěknými kulisami a pohlednou Yvonne Furneaux.

Nový komentář