Mummy, The (1932)


Český název: Mumie
Režie: Karl Freund
Rok výroby: 1932
Délka: 73 min
Země: USA

Hrají:
Boris Karloff … (Im-ho-tep/Ardath Bey)
Zita Johann … (Helen Grosvenor/ princezna Anck-es-en-Amon)
David Manners … (Frank Whemple)
Arthur Byron … (Sir Joseph Whemple)
Edward Van Sloan … (Dr. Muller)
… a další

 

Joseph Whemple nalézá roku 1921 prastarou mumii Im-ho-tepa. Ta mizí, a to spolu se záhadným pergamenem. Díky němu chce coby Ardath Bey po 10 letech, navíc za účasti Whempla, který se vrací na stejné místo, přivést k životu svoji lásku. Princeznu Anck-es-en-Amon, kterou mu připomíná jedna z přítomných žen.

Počátek 30. let 20. století znamenal pro studio Universal neobyčejný úspěch, o který se postaraly filmy Dracula a Frankenstein, zvláště pak představitelé stejnojmenných slavných monster B. Lugosi a B. Karloff. Právě druhý jmenovaný se objevil v jedné z prvních reakcí na všeobecný zájem o ně v jednom z mnoha následujících filmů, kam byli oba hojně obsazování. The Mummy. Je to zároveň film, jenž rozšířil řady klasických filmových hororových monster o dalšího člena. Mumii, jak již název více než napovídá. A to vcelku velmi atraktivně a ve výsledku taktéž úspěšně.

Mumie se vyznačuje ponurou atmosférou s plíživým děsem. Představuje ho samozřejmě Boris Karloff. Jeho postava přímo srší tajemstvím a uhrančivým charismatem, byť se může z dnešního pohledu zdát, že šlo daných kvalit několikanásobně zvýraznit vhodně použitou hudbou. Ta tu samozřejmě nechybí, není však všude, kde by jí bylo třeba.

Co by snad v rámci děsivé působivosti (s ohledem k době) nezvládl Karloff vlastními pohyby a pohledy, to mistrně dotváří práce maskérů na jeho obličeji, který vypadá neskutečně starodávně. Ještě lépe je na tom po vzhledové stránce Karloff jako nefalšovaná mumie. V souvislosti s ní však divák přichází velmi zkrátka, neboť si jejího půvabu nemůže vychutnat příliš dlouho.

Za to je mu nabídnuto množství prvků ke kompenzaci. Jsou to řádně vysvětlené dějové souvislosti. I přes pomalejší tempo působivé a vůbec ne nudné představení a přednesení příběhu. Potlesk si zasluhující herecké výkony, tentokráte vzbuzující dojem pro příjemnou sledovatelnost tak akorát potřebné střízlivosti. Zpestření vizuálním efektem, ale i velmi lehkou a spíše nechtěnou erotiku, kteroužto nabízí neobyčejně hluboký výstřih hlavní ženské postavy.

Hodnocení7
Mumie dnes již diváka tolik nenadchne, ani jako o rok starší Frankenstein, který byl přece jen o něco záživnější a dramatičtější, nicméně zůstává členem zlatého fondu klasického hororu a jeho zhlédnutí nemůže být snad pro nikoho nepříjemné.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 2 února 2014 v 11:15

    Už jsem si prostě potřeboval od všech těch „NOVINEK“ odpočinout a tak jsem se rozhodl, že dnešní den věnuji starých kouskům, které dnes sice už mladé generace moc nezaujmou, ale já miluju tu jejich vůni a neokoukanost, kdy ještě tvůrci hýřili originální zápletkou. Navíc tu hraje můj oblíbenec s ďábelským pohledem Boris Karloff. Jeden z nejlepších herců všech dob. Díky studiu Universal tak vznikla další „hororová postava“, která se vedle Drákulů, Vlkodlaků a Frankensteinů stala oblíbeným námětem „staré doby“. Film nám nabídne slušnou ponurou atmosféru, která sice už asi nikoho nevyděsí, ovšem dodnes neutratila nic ze svého půvabu a kouzla.

Nový komentář