Mum and Dad (2008)


Český název: Mamka & taťka
Scénář a režie: Steven Sheil
Rok výroby: 2008
Délka: 84 min
Země: UK

Hrají:
Perry Benson … (Táta)
Dido Miles … (Máma)
Olga Fedori … (Lena)
Ainsley Howard … (Birdie)
Toby Alexander … (Elbie)
Micaiah Dring … (Angela)
…a další

 

Polská emigrantka Lena je uklízečkou na letišti. Po jedné směně jí ujede autobus, ale kamarádka Birdie naštěstí velice ochotně nabídne přespání v rodinném domě nedaleko letiště. To ještě Lena netuší, že se dostane do rukou psychopatické mamky a taťky, kteří si přímo pod ranvejemi vytvořili vlastní svět, kde vládnou jejich pravidla a zákony. Dokáže se dívka vzepřít svému děsivému údělu?

Pokud operujete s tak omezeným námětem, je dobré mít po ruce alespoň několik fajnových nápadů. Mum & Dad se v tomto ohledu poměrně snaží, ale dosáhnout na kvality australského The Loved Ones ze stejného období se mu nikdy nepodaří. Nejperverznějším prvkem filmu je ocucávání “tatínkova” prstu a zvrhlá vánoční atmosféra. Zbytek se tak nějak dá sledovat, ale už příliš nepřekvapí.

Hodnocení6
Mnozí proto mohou hledat různé sociální podtexty, což jde ovšem mimo můj filmový záběr. I brutalita mohla být ještě trochu ostřejší, ale jinak je Mum & Dad v rámci žánru koukatelná věc.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 23 prosince 2017 v 08:30

    Tento filmeček jsem měl v hledáčku už hodně dlouho. Jakožto milovník všech podob zvrácené, morbidní, úchylné a bizarní podívané jsem si samozřejmě nesměl nechat tuto britskou podívanou, na kterou jsem většinou slyšel jen samou chválu. Podobně laděných filmů však v dnešní době existuje už celá řada a bohužel Mamka s Taťkou mezi nimi patří jen k tomu průměru. Nic extra výjimečného jsem tu nenašel, perverzní mi to taky moc nepřišlo, takže nám zbyla víceméně jen ta úchylnost a lehká zvrácenost. Což samozřejmě není málo, ale já přece jenom očekával opravdovou pecku, když už tento film v době své premiéry sklidil takovou kritiku a opovržení. No jo holt Britové asi očekávali na Vánoce jiný program v telce. Abych však jen nehanil, tak musím něco samozřejmě i pochválit. První polovina filmu byla vážně dobrá – správně špinavá. Zvrácení „rodiče“ a jejich dementní „děti“ – opravdu slušná kombinace a správní parťáci do nepohody. Zvláště pak pro mladou a celkem pohlednou dívku, která si mé sympatie dokázala získat. Olga Fedori si nevedla vůbec špatně, ale hlavní prim tu hráli úchylní dospělí. Já si oblíbil hlavně Mamku a její potřebu neustále něco vyřezávat do lidské kůže. To její brýlatý manžílek u mě bohužel moc nezabodoval. Sice tu měl představovat největšího tvrďáka, který rád píchá kus čerstvě uřezaného masa a nechává si lízat prsty na nohou, ale já mu tu jeho šílenost moc nežral. No a vše samozřejmě pohnojil hnusný závěr, kde se nejvíce projevil amatérismus, mrzký rozpočet a hlavně to přehrávání všech zúčastněných u finálního souboje – humus. Přitom šlo o docela zkušené herce. Mum & Dad tak rozhodně nenaplnili má očekávání, ale průměrnou kvalitu tomu upírat nebudu. Slabší kousky se u tohoto možná budou chvět odporem, ale pro nás ostřílené mazáky je tohle jen taková odreagovačka. Samozřejmě mělo to své světlejší chvilky, ale nenašel jsem tu nic, co by pozvedlo tento film do výšin nadprůměru. Tradičních rodinné hodnoty tu však opravdu dostaly slušně na frak a hlavně si nenechte ujít pasáž s Vánocemi a dekorací těchto pomatenců…

Nový komentář