Mothman Prophecies (2002)


Český název: Proroctví z temnot
Režie:
Mark Pellington
Rok výroby: 2002
Délka: 119 min
Země: USA

Hrají:
Richard Gere … (John Klein)
Debra Messing … (Mary Klein)
Laura Linney … (Connie Mills)
Will Patton … ( Gordon Smallwood)
Yvonne Erickson … (Dr. McElroy)
…a další

 

John Klein je úspěšný novinář. Se svou ženou Mary se dohodli, že si pořídí nový dům. Při jeho prohlídce je nejvíc zaujme šatník. Při začínajících intimních chvílích je vyruší realitní agent. Se smíchem odejdou a dům koupí. Po cestě zpět do starého domu mají autonehodu. Do čelního skla jim něco narazí. Zatímco Johnovi se nic nestane, jeho žena si rozbije hlavu o boční sklo. Je převezena do nemocnice. Doktoři zjistí, že trpí vzácným nádorem na mozku. Na nemocničním lůžku se manžela zeptá: ,,Ty jsi to neviděl, že ne?‘‘ Ten nechápe o čem mluví. Následující den Mary umírá. John v nemocnici vyklízí její pokoj, když tu narazí na sešit, ve kterém jsou nakreslené zvláštní kresby. Na obrázkách jsou zřejmě andělé a zvláštní záhadné obličeje.

O 2 roky později:

Dozvídá se, že v posledních měsících začali mít místní obyvatelé různé vidiny, slyšeli podivné zvuky v telefonu a tak dále. Začne je tedy s policistkou objíždět a dozvídá se zajímavé věci. Jedna žena mu dokonce ukáže obrázek neznámé postavy, kterou viděla na svém pozemku. Je dost podobný těm, jenž kdysi nakreslila jeho žena.

Víme, že Monthman nejspíše doopravdy existuje. Kdo je ta tajemná postava? Odkud pochází? Údajně se vždy objeví tam,kde se má stát nějaká katastrofa. Ať už zaviněná lidskou rukou nebo přírodou. Za zmínku stojí případ,který se stal roku 1966. Dne 12. listopadu v městě Clendenin kopalo pět mužů hrob na místním hřbitově, když tu najednou jim nad hlavami začalo poletovat něco, co označili za hnědého muže s křídly. O tři dny později jela rodina Scarberryů po silnici, když najednou uviděli u cesty stát podivné stvoření. Začali ujíždět, ale postava letěla těsně za jejich autem. Poslední zprávy o jeho spatření jsou z roku 1969. Doteď se experti na paranormální jevy nemůžou shodnout o co přesně může jít.

Film byl natočen podle stejnojmenné knihy Johna A. Kella. Kniha byla vydána roku 1975. Jde o sepsání skutečné události, která se stala v Západní Virginii v malém městečku Point Pleasant. V prosinci roku 1967 se zde odehrála obrovská tragédie, o které se psalo po celém světě.

Verdikt
Film je nabytý tajuplnou atmosférou a jeho tajemství se bude postupně odkrývat. Do toho všeho hraje i smyslná hudba. Výkony herců jsou dobré. Kritici se shodují, že Richard Gere si v tomto filmu zahrál hned po Pretty Woman svou druhou životní roli. Zahrál si zde i Will Patton, kterého bude znát z filmu Armagedon.

 

Hodnocení7
Tomuto filmu dávám 70%, jak za herecké výkony hlavních protagonistů, tak i za zajímavý děj.
70%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

25 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Jino 4 května 2008 v 18:33

  To Don Martinez
  No přemýšlel jsem nad tím, že ji taky napíšu, ale ještě nejsem rothodnutý. Je škoda, že jsem nečetl tu knižku, podle niz je to zfilmovano..To by byla jiná. Ale rozhodně pokud tu recenzi napisu a zminim se v ni nejak o mothmanovi, tak svym nazorem nechci nejak vnucovat nazory lidem okolo. Koukni se sem, tady je o nem neco napsane. Samozřejmě není zarucena 100% pravost.
  http://www.paranormalzone.estranky.cz/clanky/lietajuce-potvory/-mothman

  Jinak už jsem napsal vlastni recenzi na film REC tak doufam, že se tady casem ocitne.

 2. DonMartinez 4 května 2008 v 14:37

   Solo: Líbí se mi na tobě, že jsi jeden z nejaktivnějších lidí na horror.cz nicméně, někdy mám pocit, že při psaní svých recenzí dáváš přednost kvantitě před kvalitou a tím pádem mi přijdou některé tvoje počiny ukvapené. Vím, každý máme svůj styl, ale možná by opravdu neškodilo obrátit ten poměr 4 odstavce děj : 1 odstavec osobní hodnocení.

 3. Jino 1 května 2008 v 08:29

   to Solo:

  Nechces tu recenzi trosku predelat?? Čtyři z pěti odstavců jsou vlastně popisy děje a vyprávíš tak vlastně co se ve filmu děje, raději popiš tvoje zazitky co se ti líbilo a nelibilo. A vubec by nebylo na škodu něco o tom mothmanovi zjistit – mnozí se domnívají, že existuje a na netu jsou nejake clanky o nem a setkání s ním. Je to zajimave.

  Z děje by bohatě stačilo totok:
  John Klein je úspěšný novinář. Se svou ženou Mary se rozhodli pořídit si nový dům. Bohužel jsou účastníky autonehody a Mary je zraněna. Doktoři ji zjistí, že má na mozku nádor a tak netrvá dlouho a Mary umírá. Ještě než však umře řekne Johnovi, že viděla před nehodou jakousi podivnou postavu. O dva roky později John zjišťuje, že postava se vrátila ….

  Pak bych tam zkusil napsat něco o mothmanovi, třeba to že mnozí se domnívají, že je skutečný a najít si nějakých pár stránek, kde se píše o jeho pozorování, atd.

  Ještě bych dodal, že film zfilmován podle knihy, která je napsána na motivy skutečných událostí.

  Jinak souhlasím z hodnocením… Je to dobrý film, 70%.

Nový komentář