Morgan (2016)


Český název: Morgan
Režie: Luke Scott
Rok výroby: 2016
Délka: 92 min
Země: USA

Hrají:
Anya Taylor-Joy … (Morgan)
Kate Mara … (Lee)
Rose Leslie … (Amy)
Michael Yare … (Ted)
Toby Jones … (Dr. Ziegler)
Michelle Yeoh … (Dr. Chengová)
… a další

 

Uvnitř odlehlé tajné organizace, která vyrábí umělé bytosti (ale vypadají stejně jako lidi), se stane incident, jehož vyšetřením je pověřena agentka Lee. Ta se snaží navázat kontakt s nebezpečnou povahou umělého subjektu, jehož jméno je Morgan. Co se skrývá za nevinnou tvářičkou, se bude pidít společně s Lee i samotný divák.

Morgan je béčko jak vyšité, byť se mu dostalo prostoru i v kinech. Nejvýraznějším pozitivem pro mě byla přítomnost celé řady známějších tváří, samozřejmě z druhé cenové kategorie. Režisérem je ostatně syn Ridleyho Scotta, který se po krátkometrážce k očekávanému Alien: Covenant (2017) zřejmě rozkoukává v Holywoodu.

Je mi ovšem líto, že jeho první zásek mezi horory je pro mne nedostatečně atraktivní. Mdlá zápletka s umělou dívčinou, která se ztrácí ve svých naprogramovaných emocích, se vyvíjí podle zaběhlých představ, s mizivým napětím a nudnou brutalitou. Zpracování útěku nebezpečného experimentu je tu s námi, co je horor hororem, ale Morgan absolutně ničím nevyniká.

Hodnocení4
Ačkoliv si jsem jist, že si i tato (ke zpracování náročná) látka najde i v této podobě nějakého fanouška, jehož Luke Scott uspokojí, za sebe tentokrát volím podprůměr.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 26 května 2017 v 11:37

    Nedávno jsem se díval na film Staunton Hill, který režíroval Cameron Romero. Ten se však moc nepotatil a jeho kousek dopadl téměř tragicky. I proto jsem byl zvědavý, jak si povede Luke Scott (syn dalšího známého režiséra, který je rovněž mým velkým oblíbencem). Tentokrát to bylo o pověstný fous lepší, ale popravdě mám z této „nové“ generace režisérů trochu obavy. Ani Luke Scott se totiž nezdráhal hledat inspiraci u jiných filmů a přestože nejde o klasickou „vykrádačku“, moc originálních nápadů jsem tu taky nenašel. Jeho látka je však mnohem těžší na zpracování, než slasher a on se s ní dokázal v rámci svých možností popasovat docela obstojně. Slovem důstojně rozumějte průměrně, ale rozhodně ne nezajímavě. Hned od prvních minut jsem si vzpomněl na filmy jako Species či Splice. Tento kousek je s nimi úzce spjat obdobným námětem, ale zde jsem bohužel postrádal potřebnou atmosféru, která by mě chytla u srdce. Horor je zde obsažen jen v nepatrné míře a spíše jde o jakousi variaci na scifi drama s trochu krvavějším závěrem. První polovina mě lehce nudila, protože celé to seznamování se všemi vědci a samotnou Morgan za pomoci několika vzpomínkových scén bylo na můj vkus až příliš únavné a zdlouhavé. Naštěstí se ke konci přitvrdilo, ale ani tak jsem z toho moc odvařený nebyl. 50%

Nový komentář