Monster Squad (1987)


Český název: Záhrobní komando
Režie: Fred Dekker
Délka: 82 minut
Země: USA

Hrají:
Andre Gower … (Sean Crenshaw)
Robby Kiger … (Patrick)
Stephen Macht … (Del Crenshaw)
Duncan Regehr … (Dracula)
Tom Noonan … (Frankensteinovo monstrum)
Brent Chalem … (Horace)
Ryan Lambert … (Rudy)
…a další

 

V časech dávno minulých se jistý Drákula pokusil zmocnit světa. Zbránit mu v tom chtěl Van Helsing. Skutečně se mu to podařilo, ovšem jen na čas. Po letech (ve 20. století) se totiž Drákula vrací ze záhrobí, aby nalezl kouzelný amulet a podrobil si smrtelníky. Kromě jeho nevěstek mu pomáhá mumie, vlkodlak, Frankensteinovo monstrum a příšera z bažin. Tvrdě však narazí. Ve stejné oblasti jak oni totiž operuje Záhrobní komando. Parta dětí, které vede 12letý Sean. Do klubu mají přístup pouze vyvolení jedinci. Velkou naději na vstup má nyní Seanova malá sestřička, která nejen, že s sebou přivedla Frankensteinovo stvoření, ale navíc někde našla Van Helsingův deník. Komando se odhodlá navštívit legendami opředeného starce, aby jim deník pomohl přeložit z němčiny do angličtiny. Díky tomu je Drákulův plán odhalen. Nastává honba za amuletem, jež se mění v poslání zničit zlo a poslat jej zpět do záhrobí.

Ne vždy bývá horor o dětech samotným dětem určený. Záhrobní komando je jedním z případků, kde to tak není. Zaměření na menšího diváka je patrné. Ne však na příliš malého. Objevuje se několik scén, jež by dítku z prvního stupně základní školy moc klidu na spaní nepřidaly. Takže doporučený věk bych hádal někde kolem věku zúčastněných malých herců.

Film začíná slibně. Jako by se rozjížděl atmosférický horor. Temná kobka, ohavný netopýr, Van Helsing. Sotva se děj přenese o nějaké to století kupředu, atmosféra polevuje v klasickou zábavu 80. let. Pár dětských skopičin, nějaká ta akce, působivé efekty, výrazná hudba. Ta je jedním z velkých kladů snímku. I když se na dobu tradiční rocková píseň v dění objeví, drtivou většinou zůstává film u orchestrálního doprovodu. Dalším kladem jsou herecké výkony. Děti jsou dokonalé, ne nadarmo byly jejich výstupy oceněny a nominovány. Druhým největším lákadlem je humor. Skutečně je čemu se smát. Pokud například chcete slyšet, jak chlapec komentuje svůj kopanec vlkodlakovi mezi nohy nebo jak se údajná panna ve chvíli závěrečného zúčtování vymlouvá na to, že ten první se vlastně nepočítá, máte jedinečnou příležitost. Jasně největším přínosem filmu je jeho vizuální stránka.

Masky příšer není třeba vychvalovat. Když řeknu, že na nich mj. dělalo studio Stana Winstona, bude asi všem jasné, že nějaké laciné figuríny neuvidí. Obzvláště působivá je příšera z černé laguny. Závěrečný efekt s dírou pohlcující zlo působí dnes jemně řečeno nepřesvědčivě, nicméně vzhledem k době tomu není co vytknout.

Hodnocení8
Záhrobní komando je dobrodružný komediální horor o dětech a pro děti. Díky povedené atmosféře, hudbě, efektům a neotřelým vtipům je z něj zábava, která i po letech osloví i mnohem staršího diváka.
80%

Sdílejte článek

 1. Solo 8 července 2011 v 22:07

  Co se stalo? Tvoje sestra už není…Jak to? Byl to…,ale
  to se nepočítá! Tak přesně tohle mě pobavilo asi nejvíc společně s malým Evženem
  a Tlusťochem. Klidně bych tuto hororovou komedii nejen pro děti označil za „kultovní“
  a i poletech jsem se u ní bavil stejně jako kdysi. Pěkné masky z dílny Stana
  Winstona jsou vždy zárukou kvality. Dětští herci se mi líbili mnohem víc než
  jejich dospělí kolegové. Naprosto odpočinkový film, který snad ani nemůže ani
  nikoho nudit. 

 2. Jino 12 října 2009 v 21:40

   Dětsky nádherně naivní a zábavně natočený horor převážně pro mladší publikum. Studio Stana Winstona se zde předvedlo ve velkém stylu – masky dobově nezaostávají a posouvají Záhrobní komando na zasloužený nadprůměr.
  Stejně tak povedené skloubení hororu a komedie. Se scénářem je to trošku horší – je plný klišé a předvídatelný pro hororem zkušeného diváka….pro děti však zcela postačující. Své cíle Monster Squad splňuje dokonale. 70%

Nový komentář