Monster Man (2003)


Režie: Michael Davis
Rok výroby: 2003
Délka: 95 min
Země: USA

Hrají:
Eric Jungmann … (Adam)
Justin Urich … (Harley)
Aimee Brooks … (Sarah)
Michael Bailey Smith … (Monster Man/bratr Bob)
Joe Goodrich … (bratr Fred)
… a další

 

Adam si takhle jede za svojí milou, když se mu v autě objeví dotěrný kámoš Harley. Vrátit se je ztráta času, musí tedy vzít přítele s sebou. Brzy ovšem bude za jakoukoli společnost rád, i za podivnou stopařku, která je pro oba hříšným pokušením. V právě míjené oblasti se totiž nachází zásadní problém. Je jím obrovský železný bourák, který- řízen znetvořeným bláznem- sestřelí ze silnice vše, co potká. A tím nekončí.

Znetvořený vrah ve znetvořené (nebo natuněné?) káře. Zajímavý námět sám o sobě. Realizace ve zde uvedené podobě však poněkud pokulhává a nenaplňuje potenciál, který slibuje. Proč?

Film je značně zdlouhavý. Tvůrce (režisér a scénárista v jednom) M. Davis se vydal cestou skloubení několika žánrových odboček, ale je pravdou, že kdyby zůstal u daleko přímočařejší dějové linie, vytřískal by z tématu daleko více zajímavosti pro hororové fanoušky. Po velmi dlouhou dobu hlavní postavy pouze cestují a vedou „duchaplné” rozhovory, což tempu nijak nepřidává. Pravda, padá spousta legračních hlášek, kluci se dětinsky škádlí, dokonce i doopravdy hrají, ale čeho je moc, toho je příliš. Jako závěrečného střihového shrnutí dosavadního dění, což bylo zbytečné.

Krom hlášek padá i několik klasických klišé, zvláště co se týče překvapivých zvratů. Ty samozřejmě moc překvapivé nejsou. Jejich výhodou však je, že nejsou ani tak nelogické, jak to většinou bývá. Nechybí ani béčková erotika, ale ta náznakem končí. A. Brooks neukáže ani to svoje vystavované poprsí, takže si divák řekne, že už toho víc ukázala ve 3. dílu Critters.

Fanoušci motorismu jistě budou zvědaví na vrahovu káru. Pokud stojí, vypadá majestátně, i když trochu moc plechově. Sotva se dá do pohybu, dosahuje její dynamika takových rozměrů, že se tomu dá jen těžko uvěřit.

Celkovou roztříštěnost filmu a nedostatky vyvažuje ta linie příběhu, která se dá nazvat čistě hororovou. Její atmosféra je vskutku ucházející a temná. Na masce monstra se maskéři vyřádili a na krvavých efektech, při kterých to v žaludku příjemně šimrá, také. Nemohu se však zbavit dojmu, že i tyto skutečnosti jsou zaměřené spíše na divákovy bránice, berouce si přitom na paškál dobové krváky. Monstrum a spol. budí dojem, že nejsou tím hlavním, co chtěl autor filmu ukázat, nýbrž jsou odsunuti až na druhou kolej.

 

Hodnocení5
Monster man je taková nenáročná, průměrně nudná drsně-hororová komedie, která se dala lehce přetavit do surového hororu. Ten tu ostatně hraje jaksi druhořadou roli.
50%

Sdílejte článek

  1. Solo 24 ledna 2014 v 22:02

    Zapomeňte na Road Trip, tohle je sice taky svým způsobem komedie, ale především jde o slušnou béčkovou hororovou podívanou. Zpočátku sice můžete být lehce znaveni nepříliš zdařilým pokusem o humor (někomu se to líbit může), ale po chvíli se to změní v pěkně krvavého žrouta času okořeněného černou magií, gore, lehkou erotikou (spíš jen narážkami) a další ulítlou honičkou. Mám rád podobné filmy, které se neberou sami moc vážně a divák se tak dočká rychle odsýpajícího děje, který ani moc nenudí a čert vem to všudy přítomné klišé. Davis si zřejmě při tvorbě monstra vzal inspiraci z Leatherface – protože Bratr Bob je taky pěkný „fešák“.

Nový komentář