Monster in the Closet (1987)


Český název: Příšera z šatníku
Režie: Bob Dahlin
Rok výroby: 1987
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Donald Grant … (Richard Clark)
Denise DuBarry … (profesorka Diane Bennett)
Claude Atkins … (šerif Sam Ketchem)
Howard Duff … (otec Finnegan)
Donald Moffat … (generál Turmbull)
Henry Gibson … (Dr. Pennyworth)
John Carradine … (Joe Shempter)
Paul Walker … („profesor“ Bennett)
Kevin Peter Hall … (monstrum)
… a další

 

Po několika záhadných vtažení lidí do skříně šatníku (za samozřejmého křiku, jakéhosi příšerného brblání a rozhazování hader) se ocitáme v redakci novin. Vypadá to, že nepříliš dobrý novinář a tak trochu nekňuba Clark hledá nějakou solidní reportáž. Jmenuje se Clark, nosí hloupé brýle, chová se jako… ano, jako ten, který pod civilním sakem nosí pláštěnku s písmenem „S“. Ale zpět. Clarkovi dá jeho slavnější kolega tip na případ záhadných úmrtí v šatníku v jednom zapadákově. Zpráva je několik týdnů stará, z nebohého důvěřivce si tak chtějí všichni vystřelit. Jenže to vypadá, že Clark tam na něco přišel. Na něco, co se nyní spolu s novodobým Einsteinem, malým klukem zvaným „profesor“ a jeho matkou snaží zastavit, protože je na to krátká i armáda. Příšera, která útočí z šatníků je odolná vůči snad všem zbraním a hrozí konec světa.

To je tedy zápletka. Tomu říkám závěrečná pointa. Kdepak páni filmaři vyhrabali scénář, v šatníku? No, kdybych se celou dobu u filmu nesmál, asi bych z něj byl znechucen. Po stránce umělecké a hodnotové je to slabota. Ale jako oddechová záležitost bez potřeby myslet? Paráda.

Nezasmát se při tomto klenotu snad ani nejde. Uvažte sami již zmíněný problém Clarka. Tak je to Superman, nebo není? Sice nikde nelétá a nezachraňuje, ale již vzezření jeho postavy k přirovnání ke slavnému hrdinovi vybízí samo. Zvláště, když má schopnost (možný spoiler) při sundání brýlí omráčit toho, kdo je proti němu. Nebo spíš odzbrojit. Ženy na něj zírají, příšera ostatně taky. Tím, že mu na konci spadly brýle, ho příšera nezabila, ale naopak se ho ujala. Jak legrační! (konec spoileru) Velká legrace je i ve scéně, kdy se podaří navázat s příšerou kontakt, takhle roztomile hloupé jednání hlavních hrdinů (a neskutečně otravné, to neustálé cinkání mě přivádělo k šílenství) jsem dlouho neviděl. Stejně jako „supermanovo“ řešení situace, kdy příšera táhne „profesora“ do skříně. A samotný konec, kdy se příšera rozhoduje mezi sebou a lidstvem? To jsem byl již opravdu v křeči. Ale jen proto, že jsem podobně laděným snímkům nakloněn. Rozumějte tím filmy tak hloupé (ať už záměrně či nikoli), až jsou směšné. Český dabing k tomu nemalou mírou přispívá.

K vizuální stránce filmu asi tolik. Všimli jste si, kdo hraje příšeru? Ano, slavný Predator. Ale jménem to končí. Nečekejte žádnou krev. Slavnější kolega nadělal daleko více svinčíku, než toto monstrum. To vypadá opravdu dobře, i jeho žalostný pohled byste mu věřili. Jen byste nečekali, že nebude lidi trhat na kusy. Ty pěkné zuby by si to zasloužili. Na to, že je film od Tromy, mohli z takto potenciální zrůdy vytřískat daleko víc. Alespoň že hudba stála jakžtakž za to.

 

Hodnocení4
Od příšery, jež má zalíbení v módě, jsem čekal spoustu krve, napětí, akce. Dostalo se mi spousty legrace, krásného monstra a akce. Takže zase tak špatné to nebylo. Inu nikdy nemůžete vědět, co vás ve chvíli, kdy máte v rukou film od Tromy, čeká. V tomto případě je to skutečně zábavné monstrum, jen nevím, jestli pro větší počet diváků.
40%

Sdílejte článek

16 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. SkuciuS 23 ledna 2011 v 22:46

  Další skvostné Z-tko od společnosti toxických sračiček- zvaných TROMA. Absolutně nechápu důvod existence tohoto výtvoru, jenž ukázal náhled filmu, ve kterém selhalo úplně vše. Příšera je hrozná, hudba otravná, herecké obsazení primitivně debilní a stupidní dialogy tradičně nezklamaly. Kamera a střih jsou žalostné. Kdejaký amatér, natáčející svatby, by je strčil do kapsy. Marně přemýšlím nad nějakou drobností, která by se postarala o lepší hodnocení. Možná půl bodu dám za tu humornou myšlenku o dobíjení sil v šatníku.

 2. Dawee 26 dubna 2008 v 08:44

   Film skončil, a já musím říct, že to nebylo zase až tak špatné. Nicméně celou zápletku jsem očekával již v polovině filmu a téměř celou dobu jsem se usmíval. Myslel jsem, že tu uvidím Stacy Ferguson alias Fergie, ale té je tady pouhých 12 let a někteří ji pravděpodobně ani nepoznáte. Nicméně Troma ukázala další “slušný” kousek ze svého šatníku. Těch 40% souhlasí, ale ja bych se klonil spíše ke 30%.

 3. Prasoid 22 dubna 2008 v 12:40

  PROHLÁŠENÍ AUTORA:

  S Divadlem hrůzy nemám nic společného, takže tím jsem z toho venku.

  Troma jako celek je fenomén, který vybočuje z jakýchkoli mantinelů racionální pochopitelnosti. Takto jsem k filmu i přistoupil. Mé první dojmy z něho byly… jemně řečeno rozpačité. Až poté vykrystalizovalo hodnocení hodné mé zvrácené choutky ve stupidních filmech, za jejichž vrchol považuji Attack of the Killer Tomatoes. Monstre it the Closet je u mne tak vysoko pouze díky podobnosti s ním a komice, která z něj vystupuje až tehdy, uvědomí-li si člověk (samozřejmě stejného ražení jako já), že ten film je tak zoufalý, že se váš stejně zoufalý pláč během filmu změní nejprve v zoufalý posměšek, aby poté vybuchl v salvu řevu rušícího sousedy, kteří si poté, co se přišli podívat na důvod vašeho veselí, respektive pomatení, zaťukají na čelo, protože nemohou pochopit, čemu se vlastně smějete. Nechť jsou mí kritici tímto těmito sousedy.

  Takto jsem snad dostatečně vyjádřil motivy, které mne vedly k hodnocení, jež se mnou bude sdílet jen málokdo. Počítám s tím, ale na mém postoji to nic změnit nemůže, maximálně o 10%, která jsou však v případě podprůměru značně zavádějící. Milovníky kvalitní hororové produkce tímto před Příšerou z šatníku varuji.

 4. Jino 22 dubna 2008 v 12:03

  Já naopak filmy od Tromy rád nemám. Doma tady toto dílko mam, ale že by se mi do toho nějak chtělo, to se říct nedá… až budu mít tu největší nouzi (bože dej ať nikdy nepřijde), tak se na to asi podívám. to Solo – opravdu je to tak hrozné??? Já jsem viděl od Tromy Toxického mstitela 4 – ten se mi zdál vcelku v poho… Pak jsem narazil na dvojku a ta se mi moc nelíbila. Jinak co tak čtu tak Troma nic moc. Doma jsem narazil na Divadlo hrůzy – viděl jsem tak prvních 10. minut a nebavilo mě to vůbec…

 5. Solo 22 dubna 2008 v 08:10

   ačkoliv uznávám prasoida i jeho recenze- tenhle film bude první kdy s ním absolutně nesouhlasím. Ačkoliv mám filmy od Tromy rád tak tenhle je ze všech nejhorší. Když tu má Divadlo hrůzy 0% tak tenhle snímek by měl mít stejně tak. Je to po Ice spiders a Trollovy 2 třetí nejhorší film který jsem kdy viděl

Nový komentář