Monster High (1989)


Režie: Rudy Poe
Rok výroby: 1989
Délka: 84 min
Země: USA

Hrají:
Dean Iandoli … (Norm Median)
Diana Frank … (Candice Cain)
David Marriott … (pan Armageddon)
Robert Lind … (Dume)
Phil Fondacaro … (Stinksucker)
… a další

 

Ve škole bývá někdy nuda, že? Tak to jste ještě nebyli v Montgomery Sterling High School ve chvíli, kdy tam generační výkvět v tom nejvýkvětovějším smyslu slova rozhodoval o osudu planety na příštích 1000 let. Právě zde totiž vyrašilo semínko rostliny zvané konec světa v podobě hodného pana Armageddona, který byl vyslán kdoví z jaké planety, aby zde poměrně zábavnou formou rozšířil sexuální vzrušení, smrt a příšery, což mu však nebrání v tom, aby přistoupil na jednu odvážnou pozemskou sázku.

Již základní dějové schéma mnohé napovídá o naprosté nevhodnosti doporučit snímek vyznavačům klasických a kvalitních hororů. V tomto případě jde totiž o značně ujetou zábavu, která je tím šílenější, čím větší množství klišé se snaží (zřejmě záměrně) představit a čím více žánrově klasických (myšleno samozřejmě v mezích pozdních 80. let) postupů, scén a prvků oku a uchu diváka předhazuje.

O primárním zaměření na humor vypovídá již počáteční seznámení s jakýmsi vesmírným soudcem, který se rozčiluje, že má ve svém monitoru napsáno cosi o odkladu zničení planety Země. Kdo by snad stále pochyboval, bude jistojistě přesvědčen po scéně s pejskem, který se šel vyvenčit, ale cosi zvláštního tušil, podle toho také dopadl. Ostatně ani o duchaplné rozhovory okořeněné nějakou tou hláškou není nouze. Ovšem nejsilnější dávku humoru skýtá samotné osazenstvo školy. Groteskní jednání hlavních postav, nejen žáků, ale i učitelů, asociuje představy spíše o pomocné škole. Čímž je řečeno, že o herecké výkony zde šlo až v druhé či některé další řadě.

S příchodem pana Armageddona, který je mimochodem ze všech nejpřesvědčivější, nejsympatičtější a nejvýstřednější, přichází ony další prvky. Nejprve sex. Jeho prvními obětmi jsou pohledné krásky, kterým se neskutečně dvoří. Ovšem i tato stránka filmu je úzce spjata s humorem. Ostatně jako gore, na které v rozumné míře také dojde, stejně jako příšery. Na nich se maskéři vyřádili do sytosti, byť taktéž se zaměřením na bránice, viz muž s monitorem místo hlavy. Obzvláště vydařenou je maska mumie, z ni mohou mít slabší povahy dokonce strach. Dojde i na nějaké to sci-fi v podobě mimozemšťanů, kteří jsou však k smíchu již svým vzezřením, natož když začnou mluvit a jednat.

 

Hodnocení4
Monster High je škola, která vás naučí, jak se pokusit namíchat dobově oblíbené a téměř povinné béčkové ingredience do bláznivé hororové komedie, bohužel vám již nesdělí přesný postup receptu, který by z těchto částí vytvořil dílo zajímavé i pro někoho jiného než pro milovníky této dekády, zvláště pak monster a takřka vynuceného smíchu. Ti nechť si k mému hodnocení přidají dobrých...
40%

Sdílejte článek

  1. Solo 10 ledna 2017 v 06:47

    Kromě trashové céčkové podívané tu máme i příchuť scifi a komedie. Mnohým však při sledování této bizarnosti doslova ztrpkne úsměv na tváři. Přece jenom jde o věc, která si dělá srandu sama ze sebe a nebere se vůbec vážně. Otázkou však zůstává, jestli zvolený styl humoru byl tou nejšťastnější volbou.
    Zvláště když většina zúčastněných předváděla něco, co se snad ani při troše dobré vůle nedá přirovnat k hereckým výkonům. Na druhou stranu se tu nešetřilo morbidními situacemi ani nahotou. Lehce erotické jiskření navíc podtrhla pohledná představitelka Candice – vůbec se nedivím, že kvůli ní hučelo „v klacku“ nejen místním mladíkům, ale i vesmírným stvořením. Navíc musím pochválit i některé mord scény, které byly hodně kreativní. Kromě pana Armageddona tu totiž budou řádit i zombie, mumie, gigantické konopí či vražedný computer. Jen ti dva galaktičtí zloději vypadali dost trapně. Kvalita scénáře jako celku tu však byla dost na štíru. Najde se tu docela velké množství hluchých míst a trapného klišé, které výrazně ovlivnili kvalitu filmu. Jak už jsem však poznamenal, tohle rozhodně není pro každého. 50%

Nový komentář