Misery (1990)


Český název: Misery nechce zemřít
Režie:
Rob Reiner
Rok výroby: 1990
Délka: 107 min
Země: USA

Hrají:
James Caan … (Paul Sheldon)
Kathy Bates … (Annie Wilkes)
Richard Farnsworth … (Buster)
Frances Sternhagen … (Virginia)
Lauren Bacall … (arcia Sindell)
Graham Jarvis … (Libby)
Jerry Potter … (Pete)
…a další

 

A máme zde další film, natočen podle románu mistra moderního hororu, Stephena Kinga. Román Misery není horor v pravém slova smyslu, nýbrž velice hutný psychothriller obohacený o nějaké ty naturalistické momenty. Fimovou adaptaci si vzal do spárů Rob Reiner, známý spíše jako režisér dramat a komedií, než jako hororový odborník. Povedl se mu husarský kousek, nebo tento film zmizel v propadlišti dějin?

Velmi úspěšný spisovatel Paul Sheldon (James Caan), autor osmi bestsellerů o ženě jménem Misery, je z této postavy, která jej udělala slavným, unaven. Má raději spíše své starší díla a chce už konečně napsat něco nového, co nebude zavánět slečnou Misery, které se věnoval už dostatečnou řádku let. V hotelovém srubu v Coloradu, kam jezdí psát své knihy, dopisuje svou poslední Misery, vykuřuje jednu cigaretu, jak to symbolicky dělává po dokončení každé své knihy, a vyráží do nakladatelství v New Yorku. Cestou jej však postihne sněhová bouře a jak už to tak na potvoru bývá, spisovatel nezvládne řízení, skutálí se s autem ze srázu a zlomí si obě nohy. Na(ne)štěstí jej celou cestu sledovala neznámá osoba, která jej ze auta vytáhne a odveze na svou farmu. Když se Paul probírá, uvítá jej velmi milý úsměv poněkud korpulentní vdovy, bývalé zdravotní sestry, Annie (Kathy Bates), která se považuje za Paulovu největší obdivovatelku a má doma všechny jeho knihy. Ujišťuje Paula, že se brzy uzdraví a že jej hned, jak bude cesta sjízdná, odveze do nemocnice. Spisovatelův pocit úlevy, že se dostal do tak šikovných a opatrovnických rukou, však velmi brzy pomine, když zjistí, že jeho hostitelka není tak úplně v pořádku, jak se domníval. Jako odměnu za záchranu života se Paul rozhodne dát Annie přečíst svůj čerstvý rukopis své poslední knihy a tím si zatlouká první hřebíček, do své rakve. Z Annie se vyklube velice nevyrovnaná psychopatka, která se za roky čtení Sheldonových knih, zamilovala do postavy Misery. A nedokáže přenést přes srdce, že se Paul rozhodl ve svém posledním románu Misery zabít. Šílená Annie donutí Paula rukopis spálit a nakoupí psací stroj a papír, aby Paul napsal poslední knihu znovu. Paul, jemuž se stále ještě neuzdravily nohy, začíná chápat, že z farmy nevede cesty ven. A obává se, že se Annie nezamilovala jen do jeho Misery, ale i do něj.

Film se z velké části odehrává uvnitř Paulova pokoje. Jen několikrát se kamera přenese do nejbližšího městečka, kde šerif Buster vyšetřuje spisovatelovo zmizení a krůček po krůčku přichází celé věci na kloub. Nechci tím však říct, že by film trpěl nějakou omezeností. Celých sto minut jsem z obrazovky nespustil oči a hltal stále hustší a hustší atmosféru. Ve filmu jsou i chvíle, kdy hrozilo, že se na chviličku začnu nudit, ale z filmu neustále sálalo takové očekávání, že jsem se nudit nedokázal. Tempo není rychlé ani ubíjející. Všechno pomaloučku polehoučku postupuje kupředu a rychlost děje je nahrazena intenzitou. James Caan v roli spisovatele hýří zoufalstvím, ale i také vůlí se z celé této patálie dostat se zdravou kůží. Ale Kathy Bates v roli Annie mě naprosto dostala. Vždy, když jsem viděl její auto, vracející se na farmu, ani jsem nedýchal zvědavostí, jak se zachová, až vtrhne do Paulova pokoje. Po mnoha letech herecké kariéry až zde Kathy Bates ukázala, co umí. Dokonce za tuto roli získala Oskara a zcela určitě právem. Když už mluvím o této herečce, má hlavní roli také v Kingově adaptaci Dolores Claiborne, kterou jsem sice ještě neviděl, ale po shlédnutí Misery se na ni určitě mrknu.

 

Hodnocení8
Misery je další příklad toho, že na to, abychom prožívali u filmu intenzivní zážitek, nepotřebujeme žádné počítačové efekty ani podobné blbosti. Hudby jsem si po celý film ani moc nevšímal, možná až v závěru, ale když už zazní, je velmi dobrá. Film se odvíjí v tichém rytmu a hudba dostane slovo, až když Annie dostane svou náladu. Režisér Reiner se předvedl v tom nejlepším světle a ukázal, že neumí točit jen komedie a drama, ale i thrillery. Tento film považuji za jednu z nejpovedenějších adaptací románu Stephena Kinga a žádný jeho fanoušek by jej rozhodně neměl minout.
80%

Sdílejte článek

see-sawandrew ( profil autora )

Jsem třiadvacetiletý ignorant, milovník šachu, prózy, výtvarného umění, hororů, tenisu, brambůrků, krve, žen, metalu, jazzu a spánku. **UPOZORNĚNÍ** Pokud mě chcete kontaktovat, zeptat se na něco, nebo si prostě jen pokecat, nezkoušejte to na ICQ, použijte vzkazník. Už tak mám kontaktů až příliš mnoho a den má stále pouze 24 hodin. Děkuji za pochopení.

12 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Prasoid 24 září 2008 v 10:48

     Tu scénu se sekačkou bych chtěl vidět. Batesová mne nepřestávala udivovat, jek se měnila jeji povaha z dívčí radosti do démonické psychopatičnosti. Jinak s tím rukopisem má Ondrej pravdu, ale upřímně řečeno jsem v tom měl zmatek a uvědomil si to až po skončení filmu, který doporučuji, jeden z nejlepších, co kdy kdo podle Kinga vůbec natočil.

  2. ondrej 5 června 2008 v 17:23

    Jen malé upřesnění… podle mého Paul Sheldon nespálí poslední díl Misery, ale jiné své dílo, které už o této dívce nepojednává, nýbrž je ze života dospívajících chlapců. Annie tento rukopis nechá spálit proto, že se jí nelíbí jejich přímá (sprostá) mluva. Co se týče posledního dílu Misery, kde zemře, ten si Annie koupí v knihkupectví a teprve po jejím přečtení se z ní stane ona mrcha. Jinak ale moc pěkná recenze… povedla se ti.

    Zajímavosti: Role Paula Sheldona byla původně nabídnuta řadě jiných osobností včetně Roberta De Nira.

    Kathy Bates velice litovala vystřihnutí scény z filmu, kdy policistu přejede sekačkou na trávu, přesně tak, jak je to popisované v knize.

Nový komentář