Mirrors 2 (2010)


Český název: Zrcadla 2
Režie: Víctor García
Rok výroby: 2010
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
Nick Stahl … (Max Matheson)
Emmanuell Vaugier … (Elizabeth Reigns)
Evan Jones … (Henry)
Christy Carlson Romano … (Jenna)
William Katt … (Jack Matheson)
Lawrence Turner … (Keller)
Stephanie Honore … (Eleanor)
…a další

 

Předně se přiznávám, že první Zrcadla Alexandra Aji z roku 2008 nepovažuji – oproti všeobecné „hororové“ spokojenosti – za nijak kvalitní film. Výhoda tedy pro mne spočívala v tom, že od jeho pokračování jsem neočekával zhola nic. Aja je pryč, Kiefer Sutherland je pryč a Zrcadla 2 již předem avizovala, že její místo je na DVD trhu mezi levnými videobéčky, takže co očekávat, že? Film mohl jen překvapit.

Děj, který mimochodem nemá s prvním dílem pranic společného, nás seznamuje s Maxem, nešťastným to mládencem, který nedávno přišel o svou snoubenku při autonehodě. I on měl namále, ale přežil. Teď navštěvuje psycholožku, která mu pomáhá nejen z těžké ztráty blízké osoby, ale i s jeho halucinacemi – v zrcadlech vidí neznámou dívku. Max dostane v jedné firmě práci hlídače, ale brzy po jeho nástupu budou ostatní zaměstnanci brutálně umírat…

Kam až sahá tajemná síla zrcadel? Na to nám, přátelé, neodpověděl ani oblíbený francouzský řezník Aja, takže neočekávejte nic, co by dvojka v jakémkoliv aspektu rozšířila. Je to zkrátka pokračování, které si vzalo to nejpodstatnější z jedničky, a sice krvavé laskominy, které ten „někdo“ za zrcadlem provede svému živému v odrazu. Někdo si pochutná na střepech, jiný si v koupelně usekne hlavu, další si pro změnu hlubokým řezem způsobí vyvržení dutiny břišní.

Bohužel, ne všechny tyto momenty (mimochodem dobře zpracované) doplňuje scénář. Ten sice není úplně debilní a lecos se snaží zamaskovat, každopádně je v něm mnoho nevyřčených otázek i nelogických věcí. A jakmile se snažíte do filmu více proniknout, zvyšuje se i jejich počet. Proč tajemná postava má zálusk i na Maxova otce? Měl snad něco společného s její vraždou? Celkem podstatné věci pro děj se řeší přes osobu, která útok zrcadel přežila, ale proč, když jsou oběti takřka bezmocné? Divák se ptá, film mlčí. A nebo nám raději představuje opravdu směšné figurky dvou detektivů, kteří jsou postavami zbytečnými.

Největší prostor logicky patří představiteli Maxe, herci jménem Nick Stahl. Ten dostal největší roli v roce 2003 v třetím Terminátorovi (John Connor), nicméně od té doby spíše paběrkuje, čehož jsou Zrcadla 2 důkazem. To jen tak na okraj, protože v hororovém videofilmu asi žádné velké místo pro herectví není. Naštěstí mohou fungovat jiné věci, například hudba. Ta je v našem případě dost slušná, protože chorály jsem opravdu nečekal. Stejně si ale neodpustím poznámku, že by asi mnohem lépe vyzněly v nějakém historickém snímku.

Hodnocení4
Zrcadla 2 celkem fungují. Trocha atmosféry tam je, občas podpořená jednoduchou lekačkou. Scénář sice není dokonalý, ale autoří se sem tam zmůžou na dobrý nápad, který na chvíli diváka osvěží. I přes výslednou podprůměrnou známku je vidět, že cílem byl plnohodnotný film, byť se tento plán podařilo naplnit jen způli. Mnohem lepší pokus než nedávný videosequel k 30 Days of Night.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 12 ledna 2019 v 14:32

    Po zhlédnutí jihokorejského originálu a Ajově Zrcadlech, jsem se rozhodl svou pozornost věnovat i tomuto „volnému pokračovaní“, kterému se příliš divácké přízně nedostalo. Oprávněně? Asi jo, přitom si však myslím, že tento film Victora Garcíi není vyloženě špatný. V konfrontaci se svými předchůdci však tahal za kratší konec, to je jasné. Nejvíce mu ublížilo to, že se každý těšil na nějakou návaznost s tím, co se odehrálo právě v Zrcadlech, což se však nestalo. Scénárista jen okopíroval práce svých předchůdců, od každého si něco vypůjčil a mohlo se vesele natáčet. Jediným štěstím bylo, že do režisérského křesla usedl právě García, který z toho mála dokázal v rámci možností vyždímat alespoň trochu konzumovatelné podívané. Atmosféra tu však nebyla tak našlapaná jako v Mirrors, což bylo jedna z negativ, které tato dvojka byla. Naštěstí se tu objevilo několik slušně zpracovaných mord scén, čímž to alespoň trochu kompenzoval. Ony celkově ty speciální efekty nebyli zas až tak hrozné, jak někteří tvrdí. Já s nimi byl vcelku spokojený. O dost horší už to bylo s hereckým obsazením a hlavně s výběrem hlavního hrdiny. Nick Stahl není špatný herec, ale Kiefer Sutherland byl minimálně o dvě třídy lepší. To už by se spíše dalo polemizovat a srovnávat spíše s asijským originálem, který měl taky pár slabin. Nejen co se herců týče, ale i několika zbytečných / slabých pasáží a nudných dialogů. Mirrors 2 tak díru do světa neudělaly a už ani nikdy neudělají, ale nesouhlasím s tím, že by šlo o vyloženě špatný film. Viděl jsem už mnohem horší kousky, navíc se mi některé okamžiky docela dost líbili. Takže když zavřu obě oči a nebudu se dívat do zrcadla, tak tomu šoupnu průměrné ohodnocení a budu doufat, že neskončím podřezaný nějakým střepem…50%

Nový komentář