Metamorphosis: The Alien Factor (1990)


Režie: Glenn Takakjian
Rok výroby: 1990
Délka: 98 min
Země: USA
Alternativní název: Deadly Spawn 2: The Metamorphosis

Hrají:
Matt Kulis … (John Griffen)
Patrick Barnes … (Brian)
Tara Leigh … (Sherry Griffen)
Dianna Flaherty … (Kim Griffen)
Katherine Romaine … (Nancy Kane)
… a další

 

Tajný výzkum mimozemského organismu v rukou nevládní organizace, to v případě, že jej vedou “fundovaní odborníci”, zavání průšvihem. Tentokrát má podobu monstra, do něhož zmutoval nepozorný vědec. Pohybuje se po rozlehlém komplexu laboratoří a trhá na kusy vše, co mu přeběhne přes cestu. Ředitel chce samozřejmě vše udržet pod pokličkou. Marně.

Stejně marně, jako se divák snaží nalézt ve filmu něco jako zřetelné pojítko se snímkem Return of the Aliens: The Deadly Spawn z roku 1983, jehož je údajně pokračováním, nebo je tak alespoň uváděn a byl tak natáčen. Onou spojnicí je pouze vizuální podobnost monster, jinak se jedná o zcela samostatný příběh, u kterého hledat předchůdce neznalého pozorovatele nenapadne. Znalý pak v rámci kvality obou raději na tuto skutečnost zapomene.

Zápletka ničím nepřekvapí, i když kombinuje několik žánrových námětů dohromady. Zajímavější je způsob vyprávění. Klasické úvodní schéma postupného vývoje událostí až do výskytu monstra chybí. Po příjemně vyhlížejících titulcích budících chuť na vesmírné dobrodružství, které se naneštěstí stejně nekoná, neboť veškeré dění probíhá na Zemi, přichází krvavá spoušť. O vysvětlení divák samozřejmě ochuzen není. Tvůrci mu jej nabízí v podobě jakéhosi retrospektivního vyprávění. Míra toho, jak do celku zapadá, sice místy kolísá, ale právě díky tomu není film zdlouhavý a dokáže při své délce upoutat pozornost.

Ne již ony v žánru všudypřítomné logické kiksy a mnohdy žalostné herecké výkony, alespoň v kladném smyslu slova. Vůbec okolnosti vedoucí ke vzniku a dál k pokračování mutace zavání tvůrčí kostrbatostí. Chování některých postav nutí ke smíchu i studu za ně, střelba z pistole bez zpětného rázu dokáže jednoho vytočit, nehybné/přehnané obličeje ve vypjatých situacích jakbysmet. To již tak značně vybledlá atmosféra dostává na frak.

Velkým kladem jsou naopak monstra a efekty. Jde přeci v první řadě o ně a kvůli nim se uvedení filmu na veřejnost o několik let pozdrželo. Specialisté přes animatroniku a umělý hnus si dali záležet. Vytvořili nadprůměrně reálnou hlavní potvoru a několik dílčích (spíše roztomilých a úsměvných) potěšení pro oči fanouška dobových masek a loutek. Krve tu v přímé úměře k počtu zubů v tlamě strašlivé nestvůry není zrovna málo, občas i něco masitého odlétne.

Nabízí se v závěru otázka, který z obou dílů Deadly Spawn, budeme-li je takto brát, což bychom pro dobro druhého raději neměli, je lepší. Přes jeho nepopiratelné kvality má totiž ten první přeci jen o něco sympatičtější nestvůru, je přesvědčivější co se týče brutality, ale hlavně – nehorázněji mrazivější atmosféry.

 

Hodnocení5
Metamorphosis je v souhrnu svých nedostatků, fádnosti, ale i kladů průměrná podívaná. Určitě na výsost potěší ty, kdo milují charismatická monstra , kterým režisér poskytl spoustu prostoru k vlastní prezentaci před kamerou.
50%

Sdílejte článek

Nový komentář