Men (2022)


Scénář a režie: Alex Garland
Rok výroby: 2022
Délka: 100 min
Země: USA

Hrají:
Jessie Buckley … (Harper)
Rory Kinnear … (Geoffrey)
Gayle Rankin … (Riley)
Paapa Essiedu … (James)
Zak Rothera-Oxley … (Samuel)
… a další

 

Scenárista a režisér Alex Garland je specialistou na divné filmy. Většinou se mi ale dokázal trefit do nálady – naposledy jsem mu na našich stránkách pochválil Annihilation (2018).

Harper čelí těžké životní zkoušce – před očima se jí zabil partner. Odjíždí proto na několik týdnů na anglický venkov, kde si chce srovnat myšlenky a relaxovat. Uklidňující vycházky do nádherné přírody však vezmou za své, když Harper zjistí, že je sledována. Když se nahý stalker pokusí dostat do domu, zavolá policii, kteří jej seberou. Podivný muž však není jediným mužem, který se s Harper pokusí navázat kontakt…

Pokud jste od pana režiséra něco viděli, jistě tušíte, že nezůstane pouze u thrillerové naháněné. Když tedy napíšu, že závěr je bizarní psychologický gore fest, nikoho nepřekvapím. Už na začátku jsem tušil, že se opět budou míchat silná témata s béčkovou poetikou. A samozřejmě symbolika – už v při první návštěvě sídla ženu uchvátí sladké jablko v zahradě, které sní. „Zakázané ovoce“ vytkne jí pronajímatel onoho sídla.

Na Men jsem tedy hned zkraje nahlížel spíše jako na podobenství. Muži, kteří obtěžují ženu. Připomnělo mi to trochu Aranofskyho bizarnost Mother! (2017), kde Jennifer Lawrence čelila mnohem intenzivnějšímu tlaku okolí. Harper se oproti ní zapotí až v tom zvláštním závěru. Ten mě ovšem nechal emocionálně na nule.

Potěšili mě tak akorát fragmenty – tu a tam hezká atmosféra, zajímavá hudba nebo uvěřitelná hlavní hrdinka. Ale co zbytek? Co tím chtěl básník říci?

Hodnocení5
Přestože se nejnovější Garlandův snímek jmenuje Men, možná ho více ocení ženy. Vymáčknu ze sebe průměr, to ale moje zklamání příliš nezahojí.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. sarka-sharkamellita-jandova 1 srpna 2022 v 00:23

    Včera jsem na Men byla v kině a teda… stále hledám slova. Na film jsem byla zvědavá, ale odcházela jsem krapet rozpačitá. Trochu jsem tam viděla podobu se Slunovratem (2019), z něhož jsem byla odvařená, nicméně Men mi prostě nesedl. Bohužel hlavní představitelka mi byla nesympatická, hudba mě též nezaujala, i když k filmu se hodila výtečně, celkově to na mě působilo “uloudaně”. Našly se tam zajímavé scény, ale jako celek to na mě nefungovalo.

Nový komentář