Meg, The (2018)


Český název: MEG: Monstrum z hlubin
Slovenský název: MEG: Hrozba z hlbin
Režie: Jon Turteltaub
Rok výroby: 2018
Délka: 113 min
Země: USA

Hrají:
Jason Statham … (Jonas Taylor)
Bingbing Li … (Suyin)
Rainn Wilson … (Morris)
Cliff Curtis … (Mac)
Winston Chao … (Zhang)
Ruby Rose … (Jaxx)
… a další

 

Čínské publikum dnes dokáže zázraky. Nejlidnatější země světa před pár lety expandovala na kinotrh takovým způsobem, že když se soudruzi dnes rozhodnou svému diváctvu dopřát megažraloka ohrožujícího čínské pláže za blockbusterový rozpočet, pokloní se i Holywood. A i přes trable a několik odkladů premiéry se akční hvězda Jason Statham opravdu na velkém plátně utká s největším postrachem oceánů.

Příběh je prostý. Ambiciózní miliardář investuje do moderní podmořské základny. Jedním z cílů badatelů je prozkoumání dna mariánského příkopu, které se zdá být pouze mrazivou plynovou vrstvou oddělující dosud neobjevený svět. Hned první průzkum však znamená katastrofu – několik vědců zůstane po útoku megalodona uvězněných na dně a jediný, kdo má zkušenosti s podobnými hloubkami, je Jonas Taylor. Kromě záchrany se též pokusí netvora zneškodnit dříve, než dopluje na přeplněné pláže.

The Meg je samozřejmě béčko jak bič, takže se připravte na chatrně vystavěné postavy multikulturního složení, hromadu přitažených situací a ujištění, že čínské matky jsou stejně krásné a odvážné jako jejich americké vrstevnice. Jediná otázka zní: Bude to odvázaný béčkový náhul? Bude možné, že se z něj vyklube hororový ekvivalent akčního Mad Max: Fury Road nebo historického King Atrhur: Legend of the Sword?

Ne, bohužel. Tento megalodon pluje za kořistí sice velkotonážně, nadprůměrnou porci zábavy však raději nečekejte. Ano, objeví se pár milých momentek – ujetý plán s použitím semtexu, megalodon valící se přes loď, unikající psíček novomanželky nebo úvodní pasáž prvního sestupu do nového ekosystému, kde nechybí ani velká chobotnice, jsou fajn. Jenže jsou to spíš pověstné kapky v moři šedi.

Velkou nevýhodou je rating PG13. Bez krve to prostě není ono (uhryzlá končetina je tady strop) a tak si film pluje na povrchu letního průměrného výplachu. Na rovinu tvrdím, že Piranha (2010), The Reef (Útes smrti, 2010) nebo The Shallows (Mělčiny, 2017) na mě udělaly větší dojem.

Hodnocení5
Ale Statham je stejně drsoň, že to ustál. The Meg je i díky němu schůdnou jednohubkou, která konkurenci přebíjí pouze trikovou úrovní, fanoušky animal hororů ale nepohorší.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 13 listopadu 2018 v 15:41

    Pro filmy se žraločí tématikou jsem měl svého času velkou slabost, zvláště díky vynikajícím Jaws. Od té doby však vznikla celá řada céčkových žraločích kousků, ve kterých se jejich tvůrci předháněli ve svých chorobných fantaziích a divákům naservírovali nejednu opravdu „neuvěřitelnou“ podívanou – většinou hraničící s tou nejsmrdutější žumpou. Poslední roky jsem však zaznamenal i několik slušných kousků a tak nepřestávám věřit, že snad nastávají lepší časy (Mělčiny, Útes smrti, 47 Meters Down,…). Navíc mám docela rád kousky s Jasonem Stathamem. Trošku mě však uváděl do rozpaků rating PG13 a fakt, že se na produkci podíleli hlavně lidi z Warner Bros. Pictures. Ti už se fakt začínají srát do všeho, ale vábení čínských peněz (rozpočet byl vážně docela solidní a dosavadní výdělek rovněž). Takže o nějakých krvavých lázních jsem si mohl nechat jenom zdát, ale i přesto se tu objevilo hned několik docela povedených scén a akčních pasáží. Což je taky důvod, proč neodcházím zklamán. Sice to nebyla žádná sláva, kvůli které bych musel tento film vychvalovat do nebes. Největší vadou na kráse byl samotný scénář, který byl vzhledem k dostupnosti plný do očí bijících kiksů. Jako příklad uvedu fakt, že obrovský žralok v poklidu zaútočí na osamoceného plavce (nebo v tomto případě spíše člověka, který přepadl přes okraj lodi), ale když proplouvá přeplněnými vodami plných koupajících se turistů, tak je v poklidu míjí bez povšimnutí, přitom stačilo otevřít hubu. To by se však musela zvednout přístupnost – na druhou stranu ale klidně rozhryzne velrybu napůl, nebo se v záběru objeví odtržená ruka. Těch nesmyslů tam bylo daleko víc, ale nechce se mi je všechny vyjmenovávat. Tak hlavně že to přežil čtyřnohý chlupatý Pippin. Hitem tohoto roku se tento film zcela určitě nestane, ale vyložená katastrofa to taky není. Obyčejný průměr, který si možná ještě někdy pustím znovu. Možná už taky ne…50%

Nový komentář