May (2002)


Režie: Lucky McKee
Rok výroby: 2002
Délka: 95 min
Země: USA

Hrají:
Angela Bettis … (May Dove Canady)
Jeremy Sisto … (Adam Stubbs)
Anna Faris … (Polly)
Nichole Hiltz … (Ambrosia)
James Duval … (Blank)
… a další

 

Když byla May malé dítě zjistili rodiče že má oční vadu (tzv. líné oko) – proto ji nutili nosit přes oko pásku. S tím se nelehko žije, děti jsou přeci jen poněkud kruté, zvlášť když jste plachá, nemluvná a tak trochu “jiná” holčička. Proto se její nejlepší kamarádkou stala panenka Suzi. Suzi není obyčejná a je uložená v jakési skleněné skříňce (poněkud připomínající rakvičku). Je velmi křehká, proto ji MAY nikdy nevyndavá a nedovolí nikomu aby na ni sahal. Suzi se stává její družkou a nejlepší kamarádkou.

Když už je z May velká holka, začne toužit po přátelství se skutečnými lidmy. Bohužel hlavním problémem May je to, že nedokáže člověka milovat jako celek, ale miluje lidi po částech. Jak? Prvním objektem její “lásky” se stává zvláštní mladík Adam Stubbs (s nikým se moc nebaví, má zálibu a režíruje amatérské cannibal filmy). Už jejich první setkání diváka pomalu ale jistě ujišťuje, že May je tak trochu magor, nemiluje totiž jen Adama samotného, miluje jeho ruce. A tady přichází Adamova CHYBA číslo 1 – nepřipadá mu to divné, ale tak nějak bláznivě roztomilé. Když se znovu setkají, sbližují se. Čím víc Adam May poznává, tím víc se mu zdá, že s ní není něco v pořádku, ale divné on má rád. Jednou večer jí pustí svůj nový film v domění, že to křehkou plachou a nevinnou dívku vyděsí a tak se ji nenásilně zbaví. Opak je pravdou a May se film, kde se mladý pár během sexu vzájemně požírá, líbí, ba dokonce ji to vzrušuje, což Adama mile překvapí a rozhodne se to s ní ještě zkusit. Blíží se akt lásky, načež May Adama kousne, je z toho spousta krve, kterou si ona roztírá po těle a připadá jí to sexy. Nastává Adamova CHYBA číslo 2 – zdá se mu to už AŽ MOC divné a v rozčilení se s May rozchází – říká že je blázen.

Své zlomené srdce si May léčí u svojí kolegyně Polly, která je lesbička. May se líbí její “překrásný krk”. Obě dívky se sbližují a to je Pollyina CHYBA číslo 1. Následuje CHYBA číslo 2 : zrazená May běží za Polly po Adamově dalším odmítnutím a přistihne Polly s jinou dívkou (Ambrosia – má krásné nohy).
Následně hlavní hrdinka bere svou Suzi ukázat dětem do ústavu pro slepé. Děti se na panenku vrhnou, a ona se roztříští o zem.

To už je na May tak trochu moc, začíná se hroutit a nešťastné události silně otřesou jejím křehkým, narušeným světem. Tolik krásných částí,ale ani jeden celek…
A jak myslíte, že to dopadne, když psychopatická puberťačka začne toužit po ideálním příteli?
Pořídí si mrazák na kolečkách, ostré nástroje a o Dušičkách obejde všechny svoje známé a vezme si to, co na nich miluje.

Některým by se film mohl zdát málo děsivý, nepřišel mi jako klasický horror, nejsou tam lekací scény, nejsou tam duchové ( i když Suzi mi chvílemi připadala jako posedlá panenka), nejde tam ani tak o hrůzu nebo o nechutné scény, neni tam až tak moc krve (i když Adamův film je fakt lahůdka!!!). Většina děje je příběh – o tom jak stačí málo a někomu okolo vás přecvaknou kolečka. O tom, že byste se měli k lidem kolem sebe chovat přátelsky, neodsuzovat je, být tolerantní a hlavně byste je neměli štvát, protože by vás potom mohli rozporcovat- koneckonců, nikdy nevíte, s kym spíte. Celý film mapuje Mayiny nejdůležitější životní etapy – Suzi, první krůčky bez Suzi, první láska, první pusa, první rande, první zrada. Závěr patří Mayinu psychopatickému řádění.
Angela Bettis v hlavní roly podala celkem úctyhodný a hlavně důvěryhodný výkon. Výsledkem je dobře koukatelný film který vás pobaví, donutí přemýšlet (sakra ona je MOC psycho!!!) a zpříjemní vám večer.

 

Hodnocení6
Za herecký výkon herečky v roli May dávám 30% protože máte opravdu pocit že ta holka je vyšinutá, další herci 10% a za myšlenku 20% .
60%

Sdílejte článek

  1. Solo 8 dubna 2017 v 18:55

    Občas mezi hororovými dramaty narazím na něco, co mě doopravdy zaujme. May je velice zvláštní film a vlastně se ani moc nedivím, že u diváků vyvolal opravdu rozporuplné pocity. Hororového toho na něm ve skutečnosti moc není, ale režisér Lucky McKee dokázal na filmové plátno přenést kus své zvrácenosti, která určitě stojí za pozornost. Největším testem však projde divákova trpělivost, protože samotná zápletka má dost pomalý a únavný rozjezd. Ti, co očekávají čistokrevnou hororovou jízdu, by od toho měli dát raději ruce pryč! Bizarní on tento film skutečně je, ale především se musíme vžít do pocitů samotné May, která to už od dětství neměla úplně jednoduché a hlavně její hlava není vůbec v pořádku. Pokud přistoupíme na tuto hru a budeme mlčky sledovat její postupné krůčky v dospívání, budeme následně odměněni opravdu zvrhlým a hlavně morbidním koncem. Její nesmělost se promění v hotové šílenství a touhu získat cenné trofeje. Poslední půlhodinka se tak pro ty trpělivé stane skutečnou odměnou, která podstatně vylepšila můj celkový pohled na tento film. Když k tomu připočítám i obstojné herecké výkony, nakonec zklamán neodcházím. 60%

Nový komentář