Maximum Overdrive (1986)


Český název: Vzpoura strojů
Režie: Stephen King
Rok výroby: 1986
Délka: 97 min
Země: USA

Hrají:
Emilio Estevez … (Bill Robinson)
Pat Hingle … (Hendershot)
Laura Harrington … (Brett)
Yeardley Smith … (Connie)
John Short … (Curtis)
… a další

 

Svět se řítí do záhuby. V souvislosti s jistým, nikoli přírodním úkazem ve vesmíru poblíž planety Země dochází k tomu, že se všechny stroje vymykají kontrole a lační po krvi svých stvořitelů. Míst, kde se dá schovat, je proklatě málo. Jedno takové leží u dálnice v podobě benzínky. Schází se tu skupina vyděšených lidí. Je však jasné, že všudypřítomné kamiony, které navíc vyžadují od personálu spolupráci, mohou vzít každou chvíli stanici útokem, a tak nezbývá, než se pokusit o vlastní záchranu.

Film je natočen na motivy novely Stephena Kinga. Režisérem je… Stephen King. Jedná se o jeho první a zároveň poslední filmový počin. Ačkoli je pravda, že je králem moderního hororu, platí toto úsloví pouze pro oblast literatury. Jako režisér se King moc nevytáhl a sám považuje zkušenost s natáčením za velmi problematickou.

Filmu chybí velmi zásadní prvek, a tím je atmosféra, kterou lze od námětu čekat. Po této stránce je celek spíše nemastný neslaný. Kingův pověstný sklon k apokalypse zde vyznívá do prázdna, protože kromě textových zmínek na začátku a na konci nic nenasvědčuje tomu, že se stroje vzbouřily i někde jinde, než v kamerou právě zabírané oblasti. Divák navíc sleduje pronásledování rozzuřených kamionů bez špetky emoce, napětí, či dokonce hrůzy. Nachází tak spoustu hluchých míst a může nabýt dojmu, že se dívá na exhibici pro fanoušky motorismu. Často je také během strojních orgií ticho a místo tak naléhavě potřebné hororové hudby je slyšet pouze řev motorů. Není pak divu, bohužel ani výjimkou, že si dá divák uprostřed filmu takzvaně dvacet.

Hudba jako taková zde však samozřejmě je. Postarala se o ni australská kapela Ac/dc. Ať už jejich volbou King sledoval cokoli, rozhodně tím dal najevo, jakého že hudebního žánru je příznivcem. Což ostatně neskrývá ani ve svých knihách. Mne coby fanouška podobného žánru výběr kapely a skladeb sice na jedné straně potěšil, ovšem coby diváka, který si libuje v tradičnějším hudebním doprovodu, zaskočil.

Situaci King zachraňuje pro své knihy obvyklým množstvím mrtvol a brutality. Takový zblázněný kráječ na maso dokáže v nešikovných rukách divy. Stejně jako umí kamion osvěžit rozpálenou silnici vším, co pod sebou drtí. A takový parní válec? Škoda slov. Bohužel s vražednými výkony strojů, s nimiž si tvůrci museli neskutečně vyhrát, nejdou ruku v ruce výkony herců. Sám King se zde mimochodem také objevil. Je to právě jeho úvodní úsměvná role, co navozuje dojem, že se dále bude jednat o odlehčenou podívanou, ovšem onen humor aby člověk hledal.

 

Hodnocení6
Vzpoura strojů je klasické průměrné až podprůměrné béčko, které spíše nudí. Jako demonstrace pokusu slavného spisovatele natočit vlastní film, i když bez valného úspěchu, stačí. Pro fanoušky Stephena Kinga je to nutnost a určité zpestření a jako takové jistě zaslouží daleko vyšší hodnocení. Z objektivnějšího hlediska ovšem nemohu jinak.
60%

Sdílejte článek

Nový komentář