Masque of the Red Death, The (1964)


Český název: Maska rudé smrti / Rudá maska
Režie: Roger Corman
Rok výroby: 1964
Délka: 89 min
Země: Velká Británie

Hrají:
Vincent Price … (princ Prospero)
Hazel Court … (Juliana)
Jane Asher … (Francesca)
David Weston … (Gino)
Nigel Green … (Ludovico)
Partick Magee … (Alfredo)
… a další

 

Prospero je nemilosrdný šlechtic, který rád týrá své poddané. Zrovna si odváží na svůj hrad krásnou vesničanku, když zjišťuje, že je kraj zmítán rudou smrtí. Nejhorší nemocí, která kdy byla na lidstvo seslána. Prospero nechává okolní svět svému osudu a dál si užívá hýřivého života ve svém sídle, v němž se nechává obdivovat od svých hostů, z nichž činí loutky. Doufá, že rudá smrt se mu vyhne, neboť je upsán Satanovi. Ve své neomylnosti uspořádá rej masek. Jaké je však jeho překvapení, když se objeví postava oděná rudou.

Maska rudé smrti je dalším z množiny filmů, k jejichž realizaci se sešly následující prvky. Edgar Allan Poe coby autor literární předlohy (v tomto případě jsou to hned dvě), Roger Corman v roli režiséra a Vincent Price jako hlavní herecká hvězda. Dopadlo tentokrát jejich spojení nešťastně? Samozřejmě že nikoli.

Corman buduje komorní gotickou atmosféru, jež je pro diváka nakažlivá stejně jako rudá smrt pro většinu vystupujících postav. Co to znamená? Že valná část obecenstva je k obrazovce přikována přitažlivou potemnělostí se skrytou jistotou blížící se záhuby. Na druhé straně jsou vůči tomuto přirozeně imunní jedinci, kterým nezbude než zývat a divit se, na co to ostatní vlastně tak nadšeně koukají. Bude jim chybět napětí a děs, což je nakonec přesvědčí o tom, že o tyto kvality zde nejde. Budou muset téměř divadelní podívanou respektovat.

Snad jim v tom pomůže velmi příjemné vizuální zpracování filmu. Venkovní prostory jsou i přes evidentní umělost jaksepatří věrohodné, interiéry již úplně. Jejich chloubou je řada barevně odlišených pokojů, k jejichž působivému snímání v řadě za sebou dochází hned několikrát. Barvy jsou syté a pestré, což dodává atmosféře nádech přízračnosti. Bohužel je to zároveň hrůzu podzemního žaláře snižující skutečnost.

Co jistě diváka uchvátí, je práce s kamerou. Najíždí z nejrůznějších úhlů, přesto zůstává nanejvýš klidná, aby kouzlem vytvářeným barevnými postavami neotřásla. A když už ano, pak jen v reji ve smrti se zmítající rudé.

Kapitolou pro sebe a zároveň tím největším kladem filmu je bezpochyby herecký výkon Vincenta Price. On je motorem všeho, co se na obrazovce děje. Bez něho by film nebyl zdaleka tak kvalitní. I když je v jistém smyslu slova sympatický, o jeho bezohlednosti a bezcitnosti hodné zavržení není pochyb. Vystupuje jako ďábelský mudrc, jehož nadšení nad příchodem svého pána a strach před záhubou z rukou rudé smrti nakonec nahnou kyvadlo jeho osobnosti k tomu šílenství, k němuž celou dobu směřuje. Ostatní herci mu snaživě sekundují. Jako správné křovisko, které je tu a tam nalomeno poněkud jednodušší logikou scénáře.

 

Hodnocení8
Maska rudé smrti je neděsivý horor o tajemném příchodu záhuby do míst, kde bravurní Vincent Price pod vedením přísného dohledu Rogera Cormana předvádí, že mu mezi herci není mnoho podobných.
80%

Sdílejte článek

  1. Solo 31 ledna 2011 v 18:17

    Neříkám, že jde o špatný film, jenže znám i lepší Cormanovky a abych se přiznal úplně, musel jsem občas pustit i rychlé přetáčení protože bych v určitém momentu usnul. To však nic nemění na tom, že je zde skvěle zobrazena nadřazenost a pohrdání bohatých šlechticů nad ostatními a vlezdoprdelkování střední vrstvy. O hororovou atmosféru jsem zde sice mockrát nezavadil, ale po mysteriózní stránce se to tvůrcům povedlo skoro na jedničku. Převážně pak ve druhé části filmu. Vincent Price byl skvělý jako vždy, ale zbytek předvedl klasické průměrné výkony. 

Nový komentář