Masque of the Red Death (1990)


Český název: Maska rudé smrti
Režie: Alan Birkinshaw
Rok výroby: 1990
Délka:
94 min
Země: USA

Hrají:
Frank Stallone … (Duke)
Brenda Vaccaro … (Elaina Hart)
Herbert Lom … (Ludwig)
Michelle McBride … (Rebecca)
Christine Lunde … (Colette)
… a další

 

Boháč Ludwig zve své známé a přátele na hrad v Bavorsku na párty maškarního rázu nazvanou „Maska rudé smrti”. Kromě Rebeccy, která má v úmyslu vše tajně nafotit, se mezi hosty vetře i někdo v tajemné rudé masce, pod níž se skrývá tvář vraha. Hosté umírají, nastává panika a vyvstává otázka. Kdo a proč vraždí?

Otázky si nepokládají pouze hlavní protagonisté příběhu, nýbrž i divák. Tou nejpříhodnější a pro odsouzení či přijetí filmu jakožto celku je nejdůležitější ta, která si je vědoma toho, že na samém začátku titulků figuruje jméno Edgar Allan Poe, jež je ještě více zdůrazněno brzkým záběrem na knihu jeho povídek. Jedná se tedy o film podle jeho díla? Či snad přímo o remake stejnojmenného filmu Rogera Cormana ze 60. let 20. století?

Ani jedno ani druhé. Snímek nemá vůbec nic společného s Poem. Pouze jej zneužívá ke zviditelnění. Smutné je, že podobný zvýrazňovací prvek potřebuje jako sůl. Je tak slabý, že odkaz na hororovou ikonu Poeova typu vyznívá jako zoufalý pokus o nápravu toho, co zkazili filmaři. Totiž všeho.

Dějová linie je jednoduchá. Až do takové míry, že je zcela nepochopitelné, jak může film trvat tak dlouho. Nekonečné dialogy střídají koncertní výstupy pro večírek najaté kapely. Všude vykřikuje extravagance spojená s uhlazeným pop-rockem konce 80. let pro dívky. Chvíli se snímek tváří jako křoví pro hudební videoklip, chvíli jako oddychová diskusní záležitost. Z čehož vyplývá, že o atmosféře hodné námětu nemůže být řeč. Naopak. Nejvíc ze všeho těží samozřejmě nuda, která není zahnána ani ojedinělými půvabnými krvavostmi a je stále více stupňována vtíravou hudbou, která si hororová nemůže říkat ani náhodou.

Když už dojde na vraždy, převládá komediální nádech (ať už chtěný, či nikoli), neoriginalita, předvídatelnost. V souvislosti s odhalením vraha chvíli přetrvává pochybnost o logické zdravosti scénáře, co se týče herců zase nelibost. Výkony nejsou vyloženě zoufalé, ovšem trocha střízlivosti by v jejich projevu neškodila. O tom, kdo je hlavní hrdina, není úplná jistota. V záběru je každou chvíli někdo jiný. Ten, kdo by měl hrát první housle, je k tomuto příliš nevýrazný. Jednoznačně nejlepší jsou ve vystupování H. Lom a F. Stallone. O těch si však divák nejspíše řekne, že zde měli plnit stejnou úlohu jako Poe, a chvíli nebude chápat, proč tam někdo Lomova formátu vůbec vystupuje.

Jistým zpestřením nudného celku jsou sexy oblečky přítomných dam. V nich ostatně dřímal značný erotický potenciál, který mohl dát filmu vedle Lomova herectví alespoň několik příjemných okamžiků. Bohužel nebyl využit.

 

Hodnocení3
Maska rudé smrti z roku 1990 je hluboce podprůměrný film bez napětí, děsu, čehokoli, co by ospravedlnilo znásilnění Poeova jména. Je to prázdný snímek bez nápaditosti. Hodnocení uděluji víceméně pouze za charisma H. Loma a grácii F. Stalloneho.
30%

Sdílejte článek

  1. Anonym 31 ledna 2011 v 18:26

     Pro někoho průměrný slasher, pro jiné brak. Já jsem někde uprostřed. Film má sice zajímavou atmosféru, která místy skutečně nabere to správné tempo, ale docela mi vadila lacinost gore scén a zbytečně nudné pasáže, kdy se třeba 20.minut vůbec nic důležitého neděje. Docela se mi líbila hlavní hrdinka a Frank Stallone, ale o zbytku se to už říci nedá.

Nový komentář