Martyrs (2008)


Český název: Mučedníci
Režie: Pascal Laugier
Rok výroby: 2008
Délka: 97 minut
Země: Kanada/Francie

Hrají:
Mylène Jampanoï … (Lucie)
Morjana Alaou … (Anna)
Catherine Bégin … (slečna)
… a další

 

Zmlácená dívka utíká po silnici v opuštěném průmyslovém komplexu a křičí. O patnáct let později ona dívka jménem Lucie postřílí právě snídající rodinu. Je přesvědčena, že právě oni byli jejími trýzniteli, kterým jako malá unikla. Vzápětí do honosného domu přijíždí i Anna, Luciina jedniná kamarádka, a brutální jízda plná jekotu, mrzačení a chlístanců krve může pokračovat.

Atmosféra hustá jako ranní mlha, kamera neštítící se naturalisticky pojatého násilí, ne zrovna jednoznačný příběh korunovaný často dost hloupou pointou. To jsou hlavní atributy francouzských hororů posledních let a Mučedníci do této škatulky zapadají skoro dokonale. Jen s tím rozuzlením se tentokrát tvůrci vytasili poněkud dříve.

Film je v podstatě rozdělen do dvou částí. V té první divák zmateně tápe a s hrůzou sleduje počínání hlavních aktérek. Tento úsek je koncipován tak, aby vás takříkajíc tahal za nos. Na výbornou se daří udržovat vás v nejistotě nad tím, jak to vlastně celé dopadne. Halucinace? Schizofrenie? Duchové? Zrůdné pokusy na lidech? Přiznávám, hráli si se mnou jako kočka s myší, ale vůbec jim to nemám za zlé. Ten pocit nejistoty byl vlastně vedle atmosféry a ultranásilných scén tím hlavním, kdo směle vykukoval a spolehlivě udržel mou pozornost alespoň do druhé části. O něco podobného se pokusil snímek Ďáblova cesta z roku 2006. Tam ale ustavičné veskrze debilní glosování děje hlavním (anti)hrdinou a celkově průhledná story poslaly veškerou působivost k šípku.

Po skvělé první části se film převalí do té druhé. Jsou nám odhaleny všechny trumfy a i přes to, že fyzický a psychický teror, jemuž je jedna z dívek vystavována, dál spolehlivě děsí, jaksi už se vytratilo kouzlo první půle. V závěru už nečeká žádný zvrat, jen malá katarze, která je jen určitým zakončením tohoto krvavého maratonu.

Francouzi umí, o tom není pochyb. Jejich horory sledujete ze zatajeným dechem i mírným pocitem studu, že se vám vlastně tohle „násilnické porno“ vlastně líbí. Občas na vás v některých scénách vykouknou povědomé motivy – zabití zdánlivě nevinných lidí už bylo zpracováno několikrát (mj. i v jednom díle knižních Stop hrůz), ženské monstrum citelně připomíná krvavější verzi Kayako z Nenávisti, žena ve sklepení zase příšery ze Silent Hillu či Resident Evilu, jeden okamžik mi dokonce evokoval Spielbergův Minority Report. Věřím, že podobností s dalšími filmy nebo knihami by se našlo daleko více, ale režisér s těmito vypůjčkami nakládá opravdu dobře.

Upřímně jsem docela rozčarovaný. Ačkoli tomu ještě nemohu uvěřit, nechal jsem se zlákat všemi těmi řečmi o omdlévajících lidech během projekce či odchodu jistého producenta ze sálu už po několika minutách filmu. Těšil jsem se jak malé děcko na Štědrý den. A podobně jako to mrně, když pod stromkem nenajde svůj vytoužený dárek, byl jsem i já dost zklamaný. Není to špatný film, ale z velké části nesplnil to, co jsem očekával. Někdy má hold přehnaná publicita negativní dopad pro diváka (nikoli však pro kapsy producentů).

Všechno to násilí mi připadalo dost samoúčelné, vlastně celá premisa snímku je postavena hlavně na tom, že se mají odvíjet jen ty nejnechutnější věci bez jakékoli možnosti vydechnoutí. K tomu nabádá už samotný nápad s martyry a mě to trošku připomnělo sérii Saw, kde děj hraje druhé housle explicitnímu násilí.

 

Hodnocení4
Mezi kultem a brakem prochází jen tenká dělící čára a je snadné překročit ji a skončit v poli poražených. Mučednící jsou děsivý horor a zaslouží si vysoké hodnocení. Já osobně se ale spíše přikláním právě k té horší variantě. Podruhé na něj koukat nemusím. Už mi nemá co nabídnout.
40%

Sdílejte článek

17 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 7 října 2014 v 12:43

  Martyrs jsem vědomě odkládal na později, protože ve své době kolem tohoto filmu byl dle mého názoru až moc velký mediální humbuk a osobně dávám přednost filmům, na které ještě nejsou napsány recenze a týdně na ně nepřibývají desítky komentářů od pubertálních diváků. Takže až teprve teď jsem uznal za vhodné, že dozrál čas se na tuto francouzskou „pecku“ podívat a udělat si tak vlastní úsudek. Francouzskou distribuci mám docela rád a už jsem v ní narazil na několik nezapomenutelných filmů. Mučedníci však mezi ně určitě patřit nebudou. Je mi upřímně líto těch, kteří tohle označují za klenot a jeden z nejbrutálnějších filmů, které viděli. To toho zřejmě tihle lidé viděli vážně málo. Ono to, že někdo viděl cca 500 filmů a u sledování Martyrs je brali mrákoty a pomalu se na to ani nedodívali, považuju za „výkřiky do tmy“ a zbytečné přecitlivění. Já viděl už skoro 3000 hororů a věřte, že jich na světě existuje celá řada (těch co jsou mnohem brutálnější, krvavější a hlavně příběhově zajímavější). První polovina filmu ještě snese přísnější měřítka a dá se skutečně označit alespoň za zajímavou. Atmosféra tu nabírá ty správné obrátky a divák s napětím sleduje, jakýmže směrem se zápletka bude dále ubírat. Podivné monstrum dívky, které pronásleduje Lucii, vážně trochu vzbuzuje pocit hnusu a odporu, jenže ve chvíli kdy je vystřílena neznámá rodinka a obě dívky se jim nakvartýrují do baráku, místo toho aby rychle sedly do auta a ujížděly někam do řiti, začne mít tempo příběhu první záchvěvy nudy. Ty jsou ještě na krátký okamžik zažehnány poodkrytím děsivého sklepení, kdy divák očekává alespoň nechutné flashbacky z minulosti, ale místo toho se dočká děsivé faktu, že je teprve v polovině filmu a závěrečné titulky v nedohlednu. No a tak se do mě pomalu začal vkrádat duch pochybností. Co tam ještě bude k vidění? Nějaké pořádné mučení? Gore masakr? Slibovaná scéna stahování z kůže, u které se vyvrátil nejeden přecitlivělý teenager a kvůli které tenhle film nechtěli ani pustit do kin? Leda tak hovno přátelé. Zdlouhavé krmení, mlácení a umívání hlavní hrdinky mě začalo pomalu uspávat a málem jsem se ani nedočkal onoho „vyvrcholení“. 50%

 2. spilla 9 srpna 2013 v 21:57

  musím souhlasit s s uživatelem zombiedead….opravdu dobrej nápor na mozek…hlavně na mozek…ten film podle mě na násilí nestojí….spíš dokresluje psychycký stav obouch hlavních hrdinek…kterej jestli nevyděsí…tak už potom nevím, co by vás děsit mělo…a přitom je to realistický….moc se mi film líbil… T-UP T-UP

 3. ZOMBIEDEAD 16 prosince 2012 v 00:55

  m3R1N : TY SEŠ MAGOR!! TOHLE ŽE NEMÁ NIC SPOLEČNÝHO Z HOROREM 😀 TOHLE JE JEDEN Z NEJLEPŠÍCH HOHRORŮ CO SEM KDY VIDĚL NA TOMHLE HORORU JE NEJLEPŠÍ ŽE ČLOVĚK NEVÍCO PŘÍJDE JAK TO BUDE ODLIŠUJE SE OD VĚTŠINY HORORŮKDE JE JEDEN A TEN POŘÁD STEJNEJ DĚJ TADY TOMU BYCH DAL STOVKU % A JE TO LEPŠÍ NEŽ NÁKÁ TRPNÁ GROTESKA NENÍ TO ASPON TAK PŘEHNANÝ 🙂

 4. otosek 6 září 2012 v 12:58

  Tenhle film má za účel šokovat, zhnusit – což se mu daří od druhé půle na výbornou. Pro mě osobně mnohem, mnohem lépe natočený počin (v kategorii těch nejšílenějších exploit filmů) než například groteskní Grotesque, nebo přiblbý Srbski film. Na druhou stranu sem viděl lepší/horší – šílenější filmy (např. Eraserhead, nebo ničím nepřekonané Salo). Ale Frantíci rozhodně thumb up (už to nechci nikdy vidět). 70%

 5. M3rl1n 11 listopadu 2010 v 02:05

   Tak strašně ubohý FILM se hledá docela těžko… s hororem to nemá nic společného… A ten závěr byl slušně trapný aneb domyslete si sami. V poslední době narazit na horor, co není brak je docela úspěch, ale tohle snad zničilo zbytek mých iluzí, že se ještě něco pořádného točí… snad nikdy jsem nedal 0%, ale o tomhle lze říct s čistým svědomím, že si je to zaslouží. Vřele doporučuji před spaním, jestli neusnete během filmu nudou, tak těžké sny z tohohle “hororu” určitě mít nebude.

 6. Frenk 10 listopadu 2010 v 17:07

  Já jsem byl mile překvapen. Není to sice dokonalé, ale beru-li v potaz hromadu těch bezmyšlenkovitých vyvraždovaček, v němž je mi úplně jedno, kdo a jak chcípne, tak tady opatrně smekám. Scénář v sobě mísí duchy, nadpřirozeno a brutalitu a přesto to kupodivu jako celek dává smysl. Scénář je nepředvídatelný, leč první půle je určitě výživnější než ta druhá. Navíc prostě mám rád podobné psychoterory – tady navíc ještě doplněným o “posmrtný přesah”, který by sice mohl být ještě nějakou “crazy” scénou doplněn, ale to vem čert.

  Doporučení pro zvrhlíky!!!   

Nový komentář