Marsh, The (2006)


Český název: Bažina
Režie: Jordan Barker
Rok výroby: 2006
Délka: 90 min
Země: Kanada

Hrají:
Gabrielle Anwar … (Claire Holloway)
Justin Louis … (Noah Pitney)
Forest Whitaker … (Geoffry Hunt)
William Cuddy … (Kid)
… a další

 

Bažinu lze označit za sólo Gabrielly Anwar, která jednoznačně patří k mým oblíbeným herečkám. Přesto si nejsem jistá, zda bylo toto obsazení vhodným krokem. Její britsky zdrženlivý projev se výborně hodí do komorních dramat. Ale při vší úctě k jejímu talentu – vyděšenou hrát neumí. A také zestárla – kamera jí neodpustí jedinou vrásku a maskérna byla po dobu natáčení nejspíš mimo provoz. Nemohu se zbavit dojmu, že byla obsazena poté, co některá z mladších hereček odmítla. Velice bych si teď přála dodat – a tím jsem skončila s výčtem toho, co se na Bažině nepovedlo. Bohužel nikoliv.

Námětem film z mainstreamu nevybočuje. Máme tu dům plný vzpomínek, mnoho nepravděpodobných náhod, hodné a zlé duchy, děsivé sny a staré křivdy. No a nesmím zapomenout na vševědoucího černocha (což je šablonovitá figura, která se ve filmech objevuje neuvěřitelně často a mně osobně už celkem leze na nervy). Tuhle postavu si, v rámci možností celkem obstojně, zahrál Forest Whitaker.

A děj? Claire, autorku dětských knih, už roky trápí zlé sny. Vlivem duševní nevyrovnanosti se jí přestává dostávat i spisovatelské múzy. Bere si dovolenou a tu se rozhodne strávit v domě, který uvidí v televizi, a který je jí čímsi povědomý (docela rozčilující „shoda náhod“, že?). Jak se dá čekat, s tímto domem to není tak úplně v pořádku. Další a další střípky děsivého tajemství se neobjevují samovolně. Objevuje je Claire, která se touží zbavit noční můry, jenž zřejmě s místem její dovolené souvisí, a která jí ztěžuje život. Teoreticky se jí podaří záhadnou skládačku složit a zbývá závěrečný úkol – ověřit ji v praxi a pokusit se nabídnout duchům klid, který by definitivně zacelil staré rány. Jde tedy o klasickou hororovou pátračku.

Režie se tentokrát ujal Jordan Barker. Ten byl od roku 2001 aktivní pouze coby herec, v roce 2004 dostal první režijní příležitost v souvislosti s filmem My Brother´s Keeper, který se z Kanady do světa prakticky nedostal. Bažinu, coby možnost vydobýt si celosvětovou popularitu, Barker nevyužil.

Hodnocení3
Na průměrných hororech není nic špatného. Nečekejte strach ani šokující rozuzlení - pointa je dost průhledná. Jako odpočinkové pozadí pro jinou činnost ale Bažina vcelku ujde. Kvalitativně by si zasloužila spíš dvacet procent. Tu desítku navíc má ode mě za to, že jsem při jejím sledování, nejspíš i díky rozumné délce, nijak zvlášť netrpěla. Tak ať nejsem pokrytec.
30%

Sdílejte článek

 1. Solo 8 ledna 2014 v 07:25

  Včera večer přišla volba na Bažinu a já se celkem těšil na další představení Gabrielle Anwar. Já mám tuhle herečku celkem rád a tak když už se objevila v duchařině, tak proč toho nevyužít. Sice mě zaráželo nízké hodnocení, ale tentokrát jsem zůstal nadmíru překvapený. Nejde sice o nějakou děsivou pecku, ale ani o průser hodný k zahození do močálu. Tvůrcům se místy podařilo navodit docela příjemnou atmosféru. Snové pasáže a hlavně úvodní přivítání Claire „domem“ sebou přinesly i kousek potřebného napětí a je jen škoda, že prostředek filmu byl trošku nudný. Asi nejvíce se mi líbila poslední třetina filmu, potřebná pomsta, rozuzlení zápletky, která je sice předvídatelná, ale určitě ne nezajímavá a solidní závěr.

 2. Fantomario 2 září 2007 v 21:26

  Frenk: Sorry za pozdní odpověď, teda jestli ta otázka ohledně filmu 3:15 zemřeš platila mě. Teda, nejsem tak úplně fanda horroru jako žánru; respektive to, čemu se dneska říká horror, mi přijde spíš jako kříženec filmu o první veřejný pitvě v Praze a reportáže z jatek. Zrovna film 3:15 zemřeš hodnotim osobně hůř než Plan 9 from outer space Eda Wooda.:-) Přijde mi totiž jako projev hyenismu – nájemníci, kteří se nastěhují do “slavného” domu v Amityville, cíle mnoha turistů přemýšlejí, jak z této “slávy” vytřískat co nejvíc peněz. Opřou se o jednu z mnoha verzí výpovědi Ronalda DeFea jr., vraha vlastní rodiny, a vypustí do světa příběh o prokletém baráku, útočících démonech a tajemných hlasech… Prachy vydělaný na úkor podobný tragédie jsou hnus.

 3. waump 30 srpna 2007 v 15:17

  není to hanlivé. Je to prostě terminus technicus. Hanlivý nádech to dostalo až později. Hlavní je že prostě divačka se vždy lépe ztotožní s hrdinkou než s mužem. A samozřejmě i naopak. Je to vidět i na volbě tématu. Horory pro ženy hodně řeší děti (duchové, ztráta nebo ohrožení) dalším znakem je, že k vyřešení situace nepotřebují muže (ti buď nevěří a překážejí, umírají nebo jsou sami zdrojem ohrožení). Doporučil bych ti přečíst si knížku od Hrabáka: Napínavá četba pod lupou. Ten člověk psal o brakových tématech a žánrech. Sice jim nadával ale očividně měl přehled.

 4. waump 30 srpna 2007 v 15:04

  Beonica: To není nic nového. Je to starý termín pocházející původně z literatury. Jde o příběhy cílené na ženské publikum, to znamená že jde vždy o hlavní hrdinku, důraz není tolik na akci nebo efektech ale spíš na pocitech a atmosféře. Samozřejmě dneska už to není tak vyhraněné, ale určitě si sama vybavíš spoustu hororů, které se budou víc líbit ženám než mužům. Hodně je to patrné u thrillerů tam to rozlišení přece jen ještě platí. U čistých hororů se to už díky cílenosti hlavně na mládež v poslední době mísí.

 5. j.calling.2bad 29 srpna 2007 v 19:39

  osvícení s J. Nicholsnanem je jeden z mých nejoblíbenějších horrorů a Jack jako obvykle exceluje, takže když se na ten film podíváš, rozhodně neprohloupíš, je to fakt fantastická záležitost a dle mého nejlepší adaptace Kingovy knížky, nepočítaje Shawshank a Zelenou míli, což nejsou horrory. a co se týče tohoto recenzovaného filmu, čtu o něm poprvé a asi se mu obloukem vyhnu.

 6. beonica 29 srpna 2007 v 17:56

  Osvícené jsem neviděla, jenom četla (když s tím filmem vyjádřil King nesouhlas, tak jsem na něj loajálně nešla ). Myslím, že mezi těmi snímky je pár zásadních rozdílů – tahle hlavní hrdinka má k tomu domu osobní vztah (kdysi tam žila) a navíc se nezblázní.   Když už ale mluvíš o Osvícených – minulý týden jsem koukala na 3:15 zemřeš… takovou vykrádačku Kinga jsem snad ještě neviděla. A že jich je.

Nový komentář