Maquinista, El (2004)


Český název: Mechanik
Režie: Brad Anderson
Rok výroby: 2004
Délka: 101 min
Země: Španělsko
Alternativní název: Machinist, The

Hrají:
Christian Bale … (Trevor Reznik)
Jennifer Jason Leigh … (Stevie)
Aitana Sánchez-Gijón … (Marie)
John Sharian … (Ivan)
Michael Ironside … (Miller)
… a další

 

Osamělý Trevor Reznik žije velmi podivný život. Už rok trpí nespavostí, svůj sexuální život uspokojuje pomocí prostitutky Stevie, každý večer jezdí do kavárny u letiště, aby si zde popovídal se servírkou Marií a pracuje v malé dílně jako mechanik. Možná by jste si řekli, že vede sice divný, ale úplně normální život. Jenže Trevor je psychicky i fyzicky vyčerpaný a jeho stereotyp nabere podivné obrátky poté co do práce nastoupí nový zaměstnanec Ivan. Tento záhadný muž s ním rozehraje podivnou hru, která vyvrcholí směsicí podivných nehod a nevysvětlitelných událostí. Trevor začíná zažívat svou nejhorší noční můru, ze které není návratu. On sám přestává rozeznávat co je skutečnost a co je jen obyčejná představa v jeho hlavě. To má za následek změnu chování lidí, kteří ho obklopují celou dobu, ale i chování jeho samotného. Podaří se Trevorovi odhalit skutečnou pravdu? Jenže co je opravdu pravda a co jen výmysl?

Mysl každého člověka je dodnes zcela neprobádanou oblastí lékařské vědy. Každý člověk je zcela odlišný a tím i výjimečný. Každému se zdají nějaké ty sny a ať už jsou dobré či zlé většinou si je stejně po probuzení nepamatujeme. Horší už to je s nočními můrami. Protože svědomí dokáže ovlivnit vaší mysl natolik, že člověk může snadno podlehnout falešným iluzím, které si sám nabulíkuje do hlavy. Dokonce se mezi námi najdou i tací, kteří si vytvoří své imaginární přátelé o jejichž existenci jsou skálopevně přesvědčení a opak jim nikdo nevyvrátí. Něco podobného použil ve svém filmu i známý režisér Brad Anderson. Přestože film není zas až tolik výjimečný svým obsahem dokázal zaujmout spoustu lidí po celém světě a vyhrát i několik prestižních cen na různých španělských filmových festivalech.

Mysteriózní atmosféra se drží po celou dobu předem stanovené laťky, která se za celou dobu snímku jen málokdy vytrhne z konceptu což může během ubíhajících minut začít připadat stereotypně. Tvůrci se snaží diváka držet celou dobu v napětí, ale postupem času se jejich kouzlo začne tak trošku vytrácet. Ne snad, že by film nebyl zajímavý až do konce, ale divák zhruba po čtyřiceti minutách odhalí skutečnou pointu filmu a potom už jen očekává jak to skončí. Jen málo kdo se v ději ztratí, protože všechno dostane naservírované až pod nos a nemusí moc přemýšlet nad různými alternativami. Na jednu stranu je to dobře, protože kdyby někdo nepochopil pointu příběhu, tak by mu to celé přišlo jako neskutečný blábol, jenže když filmu začne ke konci docházet šťáva, tak to není taky dobře. Zatímco většina filmů graduje v úplném finishi, tak Mechanik si tady ubral body z celkového dojmu.

Největším přínosem pro celý film byla přítomnost herce Christiana Balea. Jeho podvyživené tělo a skvělý herecký projev dokázal okouzlit většinu obecenstva. Tam kde Mechanik začal ztrácet kvalitu v ději, tam to dohnal herec svým talentem a umem. Jeho proměna z pohledného mladíka na chodící pytel neštěstí je dokonalá a nedokážu si představit kohokoliv jiného v jeho roli. Dalším velkým plusem je samotná kamera, která dokázala odvést pořádný kus práce a divákovi nabídnout skvělou podívanou. Pomocí několika filtrů a speciálních efektů se jim podařilo vytvořit reálnou představu úpadku jedné lidské bytosti a když k tomu přidáme několik vytvořených flashbacků do minulosti vznikne z toho pořádně hustá směsice záběrů, které se nesmazatelně vryjí do paměti většiny diváků.

Hodnocení7
Můj celkový dojem z Mechanika je hodně rozporuplný. Na jednu stranu se mi strašně líbil výkon hlavního hrdiny i práce kamery, ale neschopnost vykolejit z předem stanoveného scénáře mě postupem času začala ubíjet a atmosféra kterou jsem na začátku miloval, mě ke konci dost zklamala stejně jako zpackaný závěr. Jde určitě o lepší průměr, ale víc jak 70% tomu nedám.
70%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. snenat3 9 února 2010 v 01:07

    Nebolo to zle ale ako keby som to nedopozeral cely film cakam na vysvetlenie no nedockal som sa a zrazu je koniec film mal dobru atmosferu ale uz sa miesala s nudou a stale nic a nic a zamotalo sa to a zas ziadne vysvetlenie   proste mohlo to byt aj lepsie a vysvetlenejsie aj hororovejsie to bol taky triler 60% davam

  2. Sheldon 2 února 2010 v 23:56

    Mě tenhle film v době uvedení na DVD míjel, ale když jsem byl loni na stáži v Reichu, tak ho hráli na fakultě v noci v kině a musím říct, že to byl suprovej zážitek. Zůstává otázkou do jaký míry je to horror, ale já bych se klidně i k žánru horroru přikláněl, protože ten film má pořádnou atmosféru a je vážně psycho. A jestli dáváme Cronenberga do horroru, tak Mechanik tam patří taky. Mě se to líbilo po všech stránkách a samozřejmě Jennifer Jason Leigh, na kterou si už dlouho trpím. 

  3. Frenk 2 února 2010 v 10:27

    Přesně tak. Bale má moje absolutní uznání. Shodit kvůli roli tolik kil je vážně neuvěřitelné, zvláště když poté natáčel Batmana, kde musel dvacet kilo svalové hmoty zase nabrat – důkaz jeho oddanosti filmu. Jenže s filmem je to už o něco horší. Předně bych chtěl upozornit, že je to takové to klasické mysteriózní drama, než-li horor. Ale dejme tomu, nějakou mystičnost a atmosféru tam máme. Jenže Mechanik má skvělý rozjezd, několik vynikajících momentů uprostřed, ale pak začíná nudit a to i přes nezpochybnitelné herecké výkony. A proto si dovolím jít s hodnocením ještě o něco níž. První projekce Mechanika mě sice celkem uspokojila, ale žádnou velkou filmovou perlu v tom jednoduše nevidím a nemyslím, že si to ještě někdy v životě pustím.. B a l e   j e   a l e   t y g r  !!!  

Nový komentář