Maniac (2012)


Český název: Maniak
Režie: Franck Khalfoun
Rok výroby: 2012
Délka: 89 min
Země: Francie / USA

Hrají:
Elijah Wood … (Frank Zito)
Nora Arnezeder … (Anna)
America Olivo … (Frankova matka)
Megan Duffy … (Lucie)
Genevieve Alexandra … (Jessica)
… a další

 

Frank Zito žije v Los Angeles. Na první pohled vypadá jako vcelku sympatický majitel obchodu se starožitnými figurínami, jehož největší zálibou je jejich restaurování. Nenechte se však zmást! Ve skutečnosti jde totiž o schizofrenického sériového vraha, který rád vyhledává své oběti (ženy) prostřednictvím internetových seznamek, následně je brutálně zabíjí a především skalpuje, aby tak rozšířil svou soukromou sbírku…

Nikdy jsem nebyl a asi ani nebudu velkým příznivcem a fandou remaků. Nicméně už jsem za ty roky, co se hororům věnuji, viděl pár opravdu povedených kousků (občas i lepších než původní film). Tento Maniac je dle mého na stejné úrovni jako Lustigův originál z osmdesátých let. Oba mají totiž stejně vyvážené jak klady, tak i zápory, nicméně pořád jde jen o lehce nadprůměrnou podívanou.

Spolupráce režiséra Khalfouna a Alexandre Ajy se již docela osvědčila i u filmu P2, takže jsem byl docela zvědavý, jak si oba pánové poradili tentokrát. Originál i remake vsadili především na svou brutalitu a vcelku solidní gore, což bylo samozřejmě jen ku prospěchu věci. Já tyhle prvky miluju asi nejvíc, takže po této stránce jsem byl samozřejmě spokojený. Zvlášť, když nás při nich doprovází i zajímavá atmosféra.

Trošku horší už to bylo se sympatiemi k představiteli hlavní role. Zatímco v původním filmu doslova exceloval až nechutný Joe Spinell, tak Elijah Wood mi prostě seděl víc jako Frodo Pytlík než schizofrenní zabiják, a to že si nechal narůst trošku vousy z něj ještě tvrďáka a magora neudělají (snad jen ten zlověstný pohled stál za to). Neříkám, že hrál špatně, jen jsem mu to prostě až tolik nežral. V neposlední řadě samozřejmě ani zde nesmí chybět trocha nahoty, erotiky a několik pohledných slečen ve vedlejších rolích a samozřejmě nelogických kopanců a nudných pasáží. Bez těch se neobešel ani původní kousek.

Hodnocení6
Maniac však nebyl rozhodně jen bezduchou kopírkou a šel si svou cestou. Jasně, bylo tu pár podobností, ale jinak se s tím tvůrci moc nemazlili a divákům nabídli slušnou porci brutální a surové podívané, což jistě řada z vás dokáže ocenit. V konečném součtu tak jde o lepší průměr, který jsem určitě neviděl naposledy.
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář