Mangler, The (1995)


Český název: Děs v prádelně
Režie:
Tobe Hooper
Rok výroby: 1995
Délka: 106 min
Země: USA

Hrají:
Robert Englund … (Bill Gartley)
Ted Levine … (John Hunton)
Daniel Matmor … (Mark Jackson)
Vanessa Pike … (Sherry Ouelette)
Demetre Phillips … ( George Stanner)
Lisa Morris … (Lin Sue)
Vera Blacker … (Adelle Frawley)
Ashley Hayden … (Annette Gillian)
… a další

 

Docela drsný a násilný horor podle povídky mistra hororu Stephena Kinga, který se odehrává ve městě Rikers Valley, přesněji v prádelně Blue Ribbon (Modrá stuha), ve které kromě praček, sušiček a jiných mašin stojí mandl. Přesněji Handley-Watsonův rychložehlící a skládací stroj model 6. Člověku už jen běhá mráz po zádech, když vidí jak plátěný pás unáší vlhké kusy prádla mezi šestnáct obrovských otáčejících se válců (mezi kterými se prohání pára o teplotě 150 stupnů), jež prádlo zmáčknou a vyhladí. Aby to pomalu nerozmačkalo člověka brání bezpečnostní lišta. Ale co když selže…?

Vše začne tak, že si mladá zaměstnankyně prádelny poraní ruku a její krev se dostane na čisté prádlo a pás je odveze do mandlu. V té chvíli se v něm něco probudilo. Mandl vzápětí zabije pradlenu, které se na mandl vysypou prášky. Ve okamžiku kdy na ně dosáhne se mandl spustí, bezpečnostní lišta se zvedne a mandl ji vtáhne do sebe. Na místo přijíždí policista John Hunton, který je vyštřováním “nehody” pověřen. I když je to ostřílený mazák zvyklý vídat ty nejhorší nehody, tak když uvidí, že mandl z té ženy udělal krvavý balík, začne zvracet.

Hunton si vůbec neví rady, protože i když je mandl technicky 100% v pořádku tak se kolem něj pořád točí případy podivných nehod a úmrtí (třeba to, jak přijde Stanner o ruku, když vypnutý mandl spravuje). Vyšetřování nikam nevede. Nakonec přijde s pomocí jeho švagr, učitel Mark Jackson, který je okultista. Napadne ho, že by stroj mohl být posedlý zlým démonem. Jelikož už se žádná jiná možnost nenabízí, nezbývá jim nic jiného, než se vydat do prádelny a pokusit se démona vyhnat. Ten se však ukáže silnější než oni a mandl se rozjede proti nim…

Co stojí ještě za zmínku je Robert Englund, který hraje (zápornou roli) majitele prádelny Billa Gartleyho, jež uzavře s posedlou mašinou dohodu. Ale jakou to už vám neřeknu. Nemůžu přece vykecat celý obsah filmu.

Filmu se nedá vytknout vpodstatě nic kromě jeho závěru. Na konci povídky se mandl dostane z prádelny do ulic města. Ve filmu sice také jezdí, ale pouze po prádelně.

Tenhle film se mi líbil jednak proto, že se velmi přesně řídí podle Kingovy povídky Šroťák a také že existuje mnoho způsobů, jak hnusně umřít. Ale při představě, jak mě do sebe pomalu vtahuje supící mašina a pomalu mě rozmačkávají obří válce, mně opravdu není moc dobře.

Hodnocení8
Tohle byl myslím opravdu dobrý nápad, použít jako monstrum posedlý stroj v prádelně. Originální. Já ho mohu jen vřele doporučit.
80%

Sdílejte článek

  1. Eraserhead 6 prosince 2009 v 10:10

     Už jen představa být vtažen mandlem a pak poskládán jako prostěradlo je děsivá. Tady to uvidíte na vlastní oči. Když jsem film viděl před lety poprvé, moc mě to nebavilo, teď jsem si ho vychutnal podstatně lépe. Střídá se v něm v podstatě směšná naivnost (policista a hlavně jeho švagr, ten mě hodně rozesmíval) s drsnějšími (fotograf), brutálními (mandl v akci) a ujetými (Englund coby majitel prádelny) scénami. Zcela jistě netuctová záležitost, kterou si zapamatujete. Poskládaná pradlena a skládání Englunda, to jen tak z paměti nevymažu….

Nový komentář